problem-gęstość

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
kizia_miziaa
Posty: 10
Rejestracja: 13 kwie 2010, o 15:10

problem-gęstość

Post autor: kizia_miziaa »

Podczas rozwiązywania zadań natknęlam sie na pewien problem. Otóż jeśli w zadaniu pojawia się że gęstość pewnego węglowodoru względem tlenu wynosi np 2,1875 to czy żeby obliczyć mase tego węglowodoru ze wzoru : D=Mwęglowodoru/Mtlenu w miejscu Mtlenu mam wstawic 16g/mol czy 32g/mol? Ja liczylam tlen jako 16g/mol i wynik nie wychodził. Zaznaczę ze przy takim samym typie zadan tylko że gęstość weglowodoru byla względem helu, bralam pod uwage 4g/mol i wynik wychodzil poprawny.
Awatar użytkownika
Scheherazade
Posty: 386
Rejestracja: 25 kwie 2010, o 22:12

Re: problem-gęstość

Post autor: Scheherazade »

wystarczy ułożyc proporcje

1- 32
2,1875 -X

masa tlenu to 32g/mol, a masa węglowodoru będzie 2,1875 razy większa
kizia_miziaa
Posty: 10
Rejestracja: 13 kwie 2010, o 15:10

Re: problem-gęstość

Post autor: kizia_miziaa »

no tak. Ale mi chodzi o to, dlaczego do obliczenia masy weglowodoru w przypadku gdy przyrównujemy do masy helu, za masę helu podstawiamy 4g/mol a nie 8 g/mol? przecież hel to też gaz i zapisuje się go w postaci cząsteczkowej tak jak tlen
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: problem-gęstość

Post autor: Medycyna Lwów »

gazów szlachetnych nie ma w formie cząsteczek, bo niby jak - przypomnij sobie wiązania chemiczne.
A na gęstość względną wzór jest taki:
Dx=M zw. szukanego/M zw. x , dla powietrza M=29g/mol/
kizia_miziaa
Posty: 10
Rejestracja: 13 kwie 2010, o 15:10

Re: problem-gęstość

Post autor: kizia_miziaa »

dzięki bardzo:)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość