Reakcje kwasu siarkowego VI z metalami.

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Awatar użytkownika
Sławomir33
Posty: 353
Rejestracja: 22 gru 2008, o 16:38

Reakcje kwasu siarkowego VI z metalami.

Post autor: Sławomir33 »

Chciałem zapytać o reakcje kwasu siarkowego VI z metalami elektoujemnumi. Wiem, że Fe, Ni pasywują pod wpływem stężonego H2S04, a inne metale reagują z wydzieleniem SO2 lub wodoru. Czy możecie potwierdzić to bądź uzupełnić?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Reakcje kwasu siarkowego VI z metalami.

Post autor: DMchemik »

No to potwierdzę:

-stężony, jako kwas utleniający, reaguje na zasadzie redukcji reszty kwasowej (wydziela się SO2)

-rozcieńczony, jako nieutleniający, reaguje na zasadzie wyparcia wodoru przez metal aktywniejszy, dlatego rozcieńczony nie roztwarza metali o potencjale wyższym niż H2.
Awatar użytkownika
Ilradil
Posty: 130
Rejestracja: 2 mar 2009, o 16:50

Re: Reakcje kwasu siarkowego VI z metalami.

Post autor: Ilradil »

Metale aktywne stojące przed wodorem w szeregu pasywują kwasy utleniające (stężony H2SO4 i HNO3 niezależnie od stężenia) czyli, np. Al, Fe, Cr jeszcze pasywują te kwasy. Fe w reakcji ze stęż. H2SO4 na gorąco reaguje z wydzieleniem SO2 przy czym przechodzi na III stopień utlenienia. Wyżej wymienione metale z rozcieńczonym H2SO4 reagują normalnie z wyparciem wodoru tworząc sole. Z metalami nieaktywnymi, stojącymi za wodorem sytuacja wygląda trochę inaczej - jeśli Cię to interesuję to mogę opisać.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Reakcje kwasu siarkowego VI z metalami.

Post autor: DMchemik »

No to dodam, że z rozcieńczonym H2SO4 powstaje powstaje sól żelaza (II) na zasadzie wyparcia wodoru. Pasywacja polega na powstaniu na powierzchni warstewki Fe2O3, więc musi w stężonym przechodzić na (III).
Awatar użytkownika
Sławomir33
Posty: 353
Rejestracja: 22 gru 2008, o 16:38

Re: Reakcje kwasu siarkowego VI z metalami.

Post autor: Sławomir33 »

Jakie metale dokładnie elektroujemne pasywują pod wpływem stęż, kwasu siarkowego VI?

dla stężonego:
Zn+H2So4=====nie zachodzi? (pisać coś tutaj?)

Ja słyszałem, że tylko Fe i Ni pasywują to jak to w końcu jest
Awatar użytkownika
Sławomir33
Posty: 353
Rejestracja: 22 gru 2008, o 16:38

Re: Reakcje kwasu siarkowego VI z metalami.

Post autor: Sławomir33 »

Może ktoś mi odpowiedzieć na powyższy post

Czy na pewno stęż. H2SO4 pasywuje wszystkie metale przed wodorem. czy to prawda? Tak uważa jeden z przedmówców.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Reakcje kwasu siarkowego VI z metalami.

Post autor: DMchemik »

Nie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości