Odczynniki

Jak stworzyć własne laboratorium, gdzie kupić odczynniki i sprzęt laboratoryjny, wszystko o bezpieczeństwie, doświadczeniach...
slawus121
Posty: 2
Rejestracja: 20 sie 2010, o 22:31

Odczynniki

Post autor: slawus121 »

Zakładam wątek, gdzie chcę porozmawiać na temat odczynników, ich dostępności, miejscach gdzie można się zaopatrzyć, stronie prawnej (bo niektórych rzezy nie można teoretycznie posiadać jako osoba prywatna ) itd. . Moje pierwsze pytanie: Czy można gdzieś bez problemów zdobyć kwas solny
Awatar użytkownika
BMI
Posty: 30
Rejestracja: 16 wrz 2009, o 22:38

Re: Odczynniki

Post autor: BMI »

No więc kwas solny około 30% cz.tech. dostaniesz w większości sklepów dla elektryków. Jeżeli chodzi o sklepy takie jak Poch to odradzam są drogie i wielu odczynników nie sprzedają osobom prywatnym. Polecam odczynniki użytkownika eko osiem z vmc

Pamiętaj, że jeżeli jednak kupisz odczynniki w sklepie firmowym do twoich danych będzie miało dostęp państwo więc nie zdziw się jeżeli po zakupie acetonu będziesz miał najazd na chatę. To trochę postraszyłem najazd byś miał jak byś 10 litrów kupił .
PS: Jeżeli kręci cię chemka i chcesz założyć laba zacznij od lektury Moje laboratorium Sękowskiego. I zapomnij o piro !
Awatar użytkownika
DMchemik
Moderator w spoczynku
Posty: 4050
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Odczynniki

Post autor: DMchemik »

[Edit]

Odradzam to źródło. Nie należy mu też tutaj robić reklamy. Eko osiem to także bardzo krótka droga do tego, by sobie nawarzyć piwa.
ногомас

Re: Odczynniki

Post autor: ногомас »

A jak jest z dostępem odczynników na studiach chemicznych? Czy jako student technologii chemicznej na AGH będę miał (po jakimś czasie oczywiscie) swobodniejszy dostęp do środków chemicznych w niewielkich ilościach?

Tak z ciekawości piszę, na razie nie planuję tworzenia żadnego labo
Awatar użytkownika
DMchemik
Moderator w spoczynku
Posty: 4050
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Odczynniki

Post autor: DMchemik »

Nie, dopóki pozostajesz osobą prywatną. Dostęp umożliwia prowadzenie odpowiedniej działalności gospodarczej, ale na wiele substancji z listy są potrzebne zezwolenia, trzeba mieć odpowiednie warunki do ich przetrzymywania itp. W większości przypadków trzeba liczyć na samopomoc chemiczną.
Awatar użytkownika
Zegar
Moderator w spoczynku
Posty: 379
Rejestracja: 1 maja 2007, o 00:47

Re: Odczynniki

Post autor: Zegar »

Hmhm. Ale człowieki? Kwas solny?

Problem z zakupem odczynników chemicznych pojawia się głównie wtedy, kiedy trafiamy na odczynnik z listy P(rekursorów do produkcji narkotyków) kategorii II, lub I. Bo, kategoria III, jest dostępna na kartki".

Obrotem kontrolowanym sa objęte odczynniki majace potencjalne zastosowanie w produkcji drugów. Do kategorii I nalezą substancje o braku innych (niz drugowe) zastosowan, typu BMK (1-fenylopropan2-on) - por amfetamina. Tego nie kupisz, ale też raczej Ci sie nie przyda. Kategoria II, to sustancje, które sa konieczne do drugów, i maja stosunkowo mało innych zastosowan. Tutaj niestety należy (poza niektorymi nie popularnymi), dość powszechnie stosowany bezwodnik octowy (z uwagi chyba głównie na to, ze heroina = diacetylomorfina ). Na prekursory kategorii I, potrzeba zezwolenia Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, na prekursory II kategorii, nalezy posiadac zezwolenie Wojewódzkiego IF. Nie trzeba koniecznie być osoba prawną, chociaż faktem jest ze jako przedsiebiorstwo, latwiej uzyskac zgodne na posiadanie jakiejs substancji. Natomiast kategoria P-III, to srodki o mozliwym zastosowaniu w produkcji drugów, posiadajace wiele innych zastosowan. No i tutaj mamy np H2SO4. Aby zakupić substancje z listy P-III, nalezy zostawić po sobie kartke z opisem planowanego zastosowania, dla ktorego go kupujesz, to wszystko. Ale nie potrzeba zezwolen. Tylko dlatego słychać plotki, ze trzeba kupować kwas na kartki". Nie chodzi ani troche o jego włąsciwosci żrące. Dla porównania, HCl, czy HNO3, kupisz w sklepie chemicznym bez kartki, one poprostu nie sa uznawane za prekursory. Także spokojnie, da się kupować chemię. Jeśli mieszkasz w krakowie, to polecam sklep na Grzegórzeckiej, maja bardzo dobre odczynniki, ale cenią się. Jeśli chodzi o szkło - zdecydowanie sklep na Lwowskiej.
Czy jako student technologii chemicznej na AGH będę miał (po jakimś czasie oczywiscie) swobodniejszy dostęp do środków chemicznych w niewielkich ilościach?
Co wyniesiesz z wydziału, to Twoje.ekhm.powiedziałem to na głos?
Awatar użytkownika
justaaa
Posty: 245
Rejestracja: 13 sty 2008, o 14:54

Re: Odczynniki

Post autor: justaaa »

Nie radzę nic wynosić, bo jak się ktoś zorientuje to trzeba płacić (w najlepszym wypadku), a zwłaszcza nie radzę niszczyć pipet bo są drogie i już nie jeden student się o tym przekonał.

Jeśli chcesz mieć lepszy dostęp do odczynników zapisz się na kółko.
ebedziebe
Posty: 302
Rejestracja: 1 wrz 2009, o 20:09

Re: Odczynniki

Post autor: ebedziebe »

BMI pisze:I zapomnij o piro !
Czemu ? Wg mnie to najciekawsze zastosowanie domowych labów
Awatar użytkownika
BMI
Posty: 30
Rejestracja: 16 wrz 2009, o 22:38

Re: Odczynniki

Post autor: BMI »

No i jeden z najciekawszych sposobów utraty zdrowia. Piro jest dla osób które znają się co nie co na chemii bo jeżeli ktoś zabiera się za piro na zasadzie przeczytam-zrobię a nie pomyślę to nie musi być kolorowo
ebedziebe
Posty: 302
Rejestracja: 1 wrz 2009, o 20:09

Re: Odczynniki

Post autor: ebedziebe »

W dużej mierze to kwestia tego by na początku nie zajmować sie materiałami bardzo wrażliwymi , jak i też pracować na bardzo bardzo małych porcjach
Awatar użytkownika
DMchemik
Moderator w spoczynku
Posty: 4050
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Odczynniki

Post autor: DMchemik »

Niestety głupich nie sieją, ale są i co rusz się zdarza, że ktoś ginie bo zabiera się za tworzenie czegoś co znalazł w internecie. Nieco ponad 2 lata temu w Krakowie 4 laicy w wieku 17-19 lat zabrali się budowę petardy wg przepisu znalezionego w necie, nie mieli nic wspólnego z chemią czy pirotechniką, prędzej z piromanią, w efekcie budowę tego przeżył tylko jeden z nich, ale tylko dlatego, że w chwili wybuchu niedoszłej petardy wyszedł do sąsiedniego pokoju sprawdzić przepis w internecie.
padnt
Posty: 3
Rejestracja: 1 lip 2010, o 11:52

Re: Odczynniki

Post autor: padnt »

szczerze mówiąc , przez pewien czas się udzielałem na vmc , kupowałem odczynniki i bawiłem w różne syntezy (pentryt,tcap,azydek ołowiu , acetylenek srebra i inne tego typu) . Odnośnie eko osiem kupiłem u niego 3 razy odczynniki za łącznie ponad 700 zł (steż. H2SO4 , stęż. HNO3 , NaN3 (azydek sodu) , fenol , barwniki itp) ogólnie bardzo polecam eko osiem - wszystko ok i dużo gratisów . Nie wiem o co chodzi DMchemikowi odnośnie eko osiem . Jeżeli zamierzasz bawić się w pirotechnikę zacznij od małych prostych rzeczy i zanim zabierzesz się za praktykę skup się na teorii
kaszaaana
Posty: 3
Rejestracja: 9 sie 2011, o 21:22

Re: Odczynniki

Post autor: kaszaaana »

Mam pytanie.
Ostatnio postanowiłam trochę poczytać o biologii rozszerzonej do liceum, bo po wakacjach będę do niego uczęszczać. Posiadam mikroskop (dwu-okularowy, Mikroskop Delta Optical Genetic Pro B), więc to chyba oznacza, że lubię biologię.
W każdym razie- czytając ćwiczenia z biologii rozszerzonej natknęłam się na coś takiego: .dodać roztwór błękitu metylenowego.". No więc zakupiłam na allegro błękit metylenowy w proszku (innego nie było) i założyłam hodowlę pantofelków, żeby mieć w czym próbować tej sypkiej substancji.
A teraz zasadnicze pytanie: jak mam zrobić roztwór tego błękitu? Zmieszać po prostu z wodą?
Jeśli to możliwe, to bardzo bardzo proszę o odpowiedź na moje GG: 1697393
Pozdrawiam
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post