Przedrostki meta i orto kiedy sie dodaje

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
kamweg13388
Posty: 7
Rejestracja: 25 wrz 2010, o 18:05

Przedrostki meta i orto kiedy sie dodaje

Post autor: kamweg13388 »

mam problem z takim zadaniem
1. Cr2O3+2 KOH-(strzałka) 2 KCrO2 + H2O
metachromian
potasu

2. Cr2O3+6 KOH-(strzałka) 2 K3CrO3 + 3 H2O
ortochromian
potasu
Ten problem polega na tym że nie wiem kiedy w nazwie soli używamy przedrostka meta a kiedy orto . Dla przykładu dlaczego KCrO2 ma nazwę metachromian potasu a K3CrO3 ma orto chromian potasu. Drugi problem to że nie potrafią napisać wzoru sumarycznego soli kiedy w jej nazwie występują te przedrostki .
Dla przykładu dlaczego wzór sumaryczny soli metachromian potasu wygląda tak KCrO2 a ortochromian potasu ma wzór taki K3CrO3 .
Czy jest na to jakieś wytłumaczenie jakaś reguła .Jak tak byłbym wdzięczny gdyby ktoś mi wytłumczył tą zasade .
Proszę o szybką odpowiedz . z góry dziekuje.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Przedrostki meta i orto kiedy sie dodaje

Post autor: DMchemik »

Chodzi o ilość kwasowych atomów wodoru. weźmy coś pod lupę:

H3PO4 i HPO3 to są kwasy fosforowe (V). Ale pierwszy jest orto, drugi to meta. Tak samo będą się nazywać ich sole:

K3PO4 - ortofosforan (V) potasu

KPO3 - metafosforan (V) potasu

tak samo masz w przypadku soli wodorotlenków amfoterycznych:

KAlO2 - metaglinian potasu

K3AlO3 - ortoglinian potasu.

Pierwszy można rozpatrzeć jako sól kwasu metaglinowego HAlO2, a drugi jako sól kwasu ortoglinowego H3AlO3. Mozna też sobie wyobrazić, że jeden kwas moze przejść w drugi:

H3AlO3===HAlO2+H2O
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości