rośliny a sinice

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
one_ewula
Posty: 19
Rejestracja: 29 mar 2009, o 16:45

rośliny a sinice

Post autor: one_ewula »

Nurtuje mnie pytanie dlaczego skoro sinice wynalazły idealny sposób odżywniania się tz- chemosynteze i fotosynteze jednocześnie w zależności od środowiska- to rośliny nie poszły w tą samą strone? wydaje mi się to korzystniejsze dla rozwoju i rozprzestrzeniania się z góry przepraszam jak powtórze pytanie
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: rośliny a sinice

Post autor: AnnaWP »

Pytanie postawione jest nieco dziwnie.

Rośliny i sinice są bardzo daleko spokrewnione ze sobą. Rozdzielenie tych linii rozwojowych nastąpiło na etapie przodka jednokomórkowego, prokariotycznego.

Sinice to organizmy prokariotyczne, które spokrewnione są prawdopodobnie z bruzdnicami.
Rośliny wyższe nie mają z nimi za dużo wspólnego - wywodzą się od zielenic.

Ewolucja nie polega na tym, że organizm siada i myśli, co dla niego lepsze. To przypadkowa zmienność, czyli to przypadek decyduje o tym, czy dana cecha powstanie, czy też nie. Jeśli nie powstanie, to choćby nie wiem jak była przydatna - nie powstanie.

Takim samym pytaniem postawionym w oparciu o błędne założenia byłoby: skoro człowiek ma problem z wyżywieniem, a fotosynteza rozwiązuje ten problem, to dlaczego zwierzęta nie wprowadziły jednak fotosyntezy?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości