Czy ktos moze wie...

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Muminka
Posty: 7
Rejestracja: 15 paź 2010, o 22:44

Czy ktos moze wie...

Post autor: Muminka »

Czy ktos wie moze dlaczego zasady purynowe lacza sie z zasadami pirymidynowymi A nie np. dwie puryny razem i dwie pirymidyny razem Czy to chodzi o to, ze puryny maja dwa pierscienie, a pirymidyny po jednym czy o co innego

Znalazlam takie pytanie w podreczniku Operonu i oczywiscie madrzy autorzy nie dali odpowiedzi. Nie spotkalam sie z odpowiedzia na to pytanie w tresci podrecznika, czy ktos moze wie
Awatar użytkownika
Gajek
Posty: 380
Rejestracja: 7 paź 2010, o 19:35

Re: Czy ktos moze wie...

Post autor: Gajek »

Odp. na to pytanie znajdziesz prędzej w książce od chemii niż od biologii.
Zasady te łączą się przy pomocy silnych wiązań wodorowych, a reguła, że łączą się jedno-pierścieniowe z dwupierścieniowymi wynika z budowy tych cząsteczek.

EDIT: Sprawdziłem i nie znalazłem w książce od chemii, pewnie to omawiane jest na studiach już i uznano, że dla licealisty jest zbędne, bo jest, jak cie to interesuje to może poszukaj na Wikipedii lub w książkach.
Awatar użytkownika
karteczka88
Posty: 825
Rejestracja: 11 sty 2007, o 14:23

Re: Czy ktos moze wie...

Post autor: karteczka88 »

Komplementerność zasad to łączenie się zasad azotowych,wchodzących w skład kwasu DNA. Zasady azotowe: adenina, guanina, cytozyna i tymina połączone zą ze sobą wiązaniami wodorowymi. Adenina łączy się zawsze z tyminą za pomocą podwójnego wiązania, a guanina z cytozyną poprzez potrójne wiązanie.
"Jaki jest człowiek, takie są jego marzenia".
Muminka
Posty: 7
Rejestracja: 15 paź 2010, o 22:44

Re: Czy ktos moze wie...

Post autor: Muminka »

Dzieki, za Wasz trud. Ja tez nie znalazlam zadnej odpowiedzi na to pytanie. Moze ktos inny bedzie wiedzial dlaczego pirymidyny lacza sie z purynami.

Dziekuje i czekam na pomoc.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości