Prosze o pomoc - co to za szkodniki? jak sie ich pozbyc?

Rozpoznawanie owadów na podstawie zdjęć i opisów. Nie wiesz co to za owad, zrób zdjęcia w dużym przybliżeniu i dodaj je na forum wraz z opisem. Nie pisz: co to za robak!
nixe83
Posty: 6
Rejestracja: 18 paź 2010, o 22:21

Prosze o pomoc - co to za szkodniki? jak sie ich pozbyc?

Post autor: nixe83 »

1 maly czarny
Znalazlam w domu w kartonie z herbatami tego szkodnika. Nie byl bezposrednio w herbacie, ale na spodzie kartonu - gdzie przechowuje kilka roznych opakowan herbat (owocowych, ziol itp.). Bylo ich kilka, niektore juz niezywe.
Ma z 5 mm (na zdjeciu specjalnie go powiekszylam, zeby mozna go bylo lepiej rozpoznac), jest czarny i chodzi bardzo wolno. A jak zauwazy ze jest obserwowany to sie nie rusza.

2 jakby jakas larwa?
Ta znalazlam wedrujaca powoli po scianie. Co to jest?
Ma okolo 5 mm i chyba pelza. Niezety nie udalo mi sie go wyrazneij uchwycic.
Załączniki
czarny3.JPG
czarny2.JPG
czarny1.JPG
CIMG6250.JPG
CIMG6249.JPG
gamcod
Posty: 27
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 09:33

Re: Prosze o pomoc - co to za szkodniki? jak sie ich pozbyc?

Post autor: gamcod »

Czy był to tylko jednorazowy przypadek, czy jest tego wiele w kilu miejscach?
nixe83
Posty: 6
Rejestracja: 18 paź 2010, o 22:21

Re: Prosze o pomoc - co to za szkodniki? jak sie ich pozbyc?

Post autor: nixe83 »

gamcod pisze:Czy był to tylko jednorazowy przypadek, czy jest tego wiele w kilu miejscach?
Wiec tych czarnych malych zuczkow juz dawno nie widzialam, wyrzucilam herbaty i sprawa sie chyba rozwiazala. W wakacje znalazlam dwie sztuki niezywe na lozku. Ale od tamtej pory ich nie widzialam.

A co do tego drugiego - to jak narazie znalazlam dwie sztuki - jedna na scianie obok lozka w pokoju, a druga w lazience. ALe nie mam pojecia co to moze byc.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Prosze o pomoc - co to za szkodniki? jak sie ich pozbyc?

Post autor: WojtekB »

Mi to przypomina ogólnym pokrojem na jakiś gatunek z pustoszowatych (Ptinidae), ale to tylko moja sugestia przydałoby się zbliżenie

[przynajmniej nie przypomina mi żywiaka chlebowca (Stegobium paniceum)]
nixe83
Posty: 6
Rejestracja: 18 paź 2010, o 22:21

Re: Prosze o pomoc - co to za szkodniki? jak sie ich pozbyc?

Post autor: nixe83 »

Zapomnialam jeszcze napisac, ze nic mnie gryzie.
A rozgniotlam ten drugi rodzaj ze sciany i tez nic specjalnego nie zobaczalam, wiec krwia sie nie zywi i jest bezzapachowe, nie boi sie swiatla, wspina sie bardzo powoli. Nie ejst to larwa mola, bo tamta jest dluga i chuda, a ta jest mala, krotka z 5mm i taka troche grubsza na 3-4mm. Co to moze byc za robak/lub czego larwa?
nixe83
Posty: 6
Rejestracja: 18 paź 2010, o 22:21

Re: Prosze o pomoc - co to za szkodniki? jak sie ich pozbyc?

Post autor: nixe83 »

WojtekB pisze:Mi to przypomina ogólnym pokrojem na jakiś gatunek z pustoszowatych (Ptinidae), ale to tylko moja sugestia przydałoby się zbliżenie

[przynajmniej nie przypomina mi żywiaka chlebowca (Stegobium paniceum)]

Tzn. ten 1 robak? Ale on byl malutki taki na 4-5mm. A jak z googli zobaczylam tego Ptinidae - to wygalda strasznie, to jakis pajak? Gryzie? ten inny rodzaj żywiak chlebowiec tez sprawdzilam w google - ale on jest brazowy, a ten byl czarny, pasowal tylko ze byl w herbacie.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Prosze o pomoc - co to za szkodniki? jak sie ich pozbyc?

Post autor: WojtekB »

To przeholowałaś z tą wielkością, bo wszystkie pustosze nie przekraczają 4.5mm

Kod: Zaznacz cały

dercol.com.pl/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=2&id=6&Itemid=13
Pustosz

Nic innego nie przychodzi mi do głowy
nixe83
Posty: 6
Rejestracja: 18 paź 2010, o 22:21

Re: Prosze o pomoc - co to za szkodniki? jak sie ich pozbyc?

Post autor: nixe83 »

Sprawdzilam pustosze,ale one wszytkie sa brazowe albo czerwono-brazowe. A ten byl czarny. Rozmiar by pasowal, tak dokaldnie czy 4 czy 5 mm to nie mierzylam, ale mysle ze tak na oko to tyle mial. A jak wygladaja larwy tych chrzaszczy? Bo moze to co teraz znalazlam wspinajace sie na scianie to ich larwy?
nixe83
Posty: 6
Rejestracja: 18 paź 2010, o 22:21

Re: Prosze o pomoc - co to za szkodniki? jak sie ich pozbyc?

Post autor: nixe83 »

W opisie znalazlam, ze one porażaja ziarno zbóż, nasiona roślin motylkowatych, zioła, suszone owoce, przyprawy, zbiory muzealne, pierze, skóry, wełnę.

Czy to znaczy ze moze byc w mojej szafie, albo w skorzanych butach?

No i poza tym pisza ze maja na ciele wloski, a ten czarny nie mial. Chyba ze te wlsoki maja 1 mm i ja ich nie zauwazylam, bo pod lupa nie odladalam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 2 gości