przenoszenie chorób przez komary

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
vinegar

przenoszenie chorób przez komary

Post autor: vinegar »

1
w koniugacji u orzęsków biorą udział mikronukleusy, które są diploidalne.
dwa orzęski łączą się mostkiem cytoplazmatycznym i ich mikronukleusy przechodzą mejozę i powstają 4 jądra haploidalne.
3 zanikają i pozostaje jedno w każdym
potem te jądra haploidalne przechodzą mitozę żeby powstały dwa.

TO CZEMU NIE MOGĄ ZNIKNĄĆ DWA JĄDRA ŻEBY POTEM TEN ORZĘSEK NIE MUSIAŁ PRZECHODZIĆ MITOZY?


2
komar widliszek wprowadza do krwi człowieka sporozoity. sporozoity z krwią dostają się do węzłów chłonnych i wątroby. dzielą się schizogenicznie i powstają merozoity atakują erytrocyty w których znów przekształcają się w schizonty potem znowu w merozoity i na koniec w gametocyty.gametocyty wessane z krwią przez następnego komara przekształcają się w jego przewodzie pokarmowym w gamety z połączenia gamet powstaje ookineta, która po mejozie daje kolejne pokolenia sporozoitó.
te sporozoity mogą zostać wprowadzone podczas ukłucia ze śliną komara do krwi człowieka gdzie mogą rozmnażać się bezpłciowo i wywołując malarię.

CZEMU KOMARY PRZENOSZĄ MALARIĘ A NIE PRZENOSZĄ WIRUSA HIV?
na początku wyczytałem w podręczniku że komary nie mogą przenieść wirusa HIV bo pomimo tego ze pobierają krew z ciała jednego człowieka nie mogą jej wstrzyknać innemu człowiekowi.

czy tu chodzi o to ze sporozoity mogą być wprowadzone ze śliną a wirus hiv musiałby być wprowadzony z krwią?
czy może o to (jak znalazłem w Internecie) że komar przenosi zbyt małą ilość krwi aby móc nią zarażać (tzn. w czasie ukłucia osoby zarażonej jest małe prawdopodobieństwo aby wessał daną ilość krwi zakażonej)

gdyby ktoś mógł wyjaśnić byłbym wdzięczny.
Awatar użytkownika
matiPL
Posty: 41
Rejestracja: 23 paź 2010, o 14:01

Re: przenoszenie chorób przez komary

Post autor: matiPL »

Myślę, że wirus HIV nie dostaje się do gruczołów ślinowych komara, dlatego, nie jest on wstrzykiwany podczas ukłucia w człowieka.
Aczkolwiek ja tylko myślę.

A co do pierwszego pytania, to myślę, że zanikają słabe jądra, a mocne pozostaje.

Jesteśmy uczniami tej samej klasy, ja też o tym biorę. Spytam nauczycielki, ciekawe pytania.
Awatar użytkownika
matiPL
Posty: 41
Rejestracja: 23 paź 2010, o 14:01

Re: przenoszenie chorób przez komary

Post autor: matiPL »

Pytałem nauczycielki o HIV. Mówiła, że w organizmie komara ten wirus nie potrafi się rozwijać, dlatego umiera. Co do mitozy nie pytałem.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 4 gości