Mejoza

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
Awatar użytkownika
stan1906
Posty: 157
Rejestracja: 14 wrz 2007, o 15:05

Mejoza

Post autor: stan1906 »

Witam
Mam pytanie odnośnie mejozy. Istotą jej jest jak wiemy redukcja liczby chromosomów. W I podziale mejotycznym układają się w biwalenty, które potem się rozrywają, i chromosomy z każdej pary trafiają do dwóch róznych komórek.
No i teraz moje pytanie, po co drugi podział mejotyczny, skoro już po I zmniejszyła się o połowę liczba chromosomów w komórkach potomnych?
proszę o jakieś wytłumaczenie
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Mejoza

Post autor: malgosi35 »

ale każdy chromosom (dzięki wcześniejszej replikacji) na dwie nici DNA w postaci chromatyd połączonych centromerem.

Komórka wyjściowa 2n replikacja 4n pierwszy podział 2n drugi podział n
Awatar użytkownika
stan1906
Posty: 157
Rejestracja: 14 wrz 2007, o 15:05

Re: Mejoza

Post autor: stan1906 »

dziękuję za odpowiedź
czyli po pierwszym podziale redukowana jest tylko ilość chromosomów?
A liczba DNA nadal jest 2n?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Mejoza

Post autor: malgosi35 »

W stosunku do komórki wyjściowej przed replikacją: tak
wooojt1
Posty: 355
Rejestracja: 12 mar 2009, o 09:59

Re: Mejoza

Post autor: wooojt1 »

stan1906 pisze:dziękuję za odpowiedź
czyli po pierwszym podziale redukowana jest tylko ilość chromosomów?
A liczba DNA nadal jest 2n?
Nie. Po pierwszym podziale jest n! Przecież to w pierwszym podziale chromosomy homologiczne są odciągane do biegunów tworzących się komórek. Poza tym Komórka po replikacji wcale nie ma 4n. Skąd by się jej wziął kolejny garnitur chromosomowy? W czasie replikacji komórka nie staje się tetradiplodialna jest nadal diploidalna(2n). Podwaja się jedynie ilość materiału genetycznego(c). Przecież przed mitozą też dochodzi do replikacji, a jak dobrze wiemy ilość chromosomów się nie zmienia w trakcie mitozy wiec oznaczałoby to, że komórka potomna ma 4n. Jakieś cudowne rozmnożenie chromosomów. II część mejozy jest niezbędna do tego, by w komórkach potomnych ilość materiału genetycznego była taka sama. Obrazowo mówiąc, by po podziale chromosomy były nadal jednochromatydowe.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Mejoza

Post autor: malgosi35 »

Wooojt1 masz rację, zbyt duże uproszczenie tu zastosowaliśmy.
wrócędo mojego scheamtu:

Komórka wyjściowa 2n=2c replikacja 2n=4c pierwszy podział n=2c drugi podział n=c

n-liczba chromosomów
c-liczba cząsteczek DNA
wooojt1
Posty: 355
Rejestracja: 12 mar 2009, o 09:59

Re: Mejoza

Post autor: wooojt1 »

Teraz wszystko jest jasne-)
GrassDrives
Posty: 1
Rejestracja: 27 paź 2010, o 16:03

Re: Mejoza

Post autor: GrassDrives »

To pomaga. Także mi pomogło
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości