Celuloza powstawanie

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
węglowodan
Posty: 22
Rejestracja: 10 sty 2008, o 20:57

Celuloza powstawanie

Post autor: węglowodan »

Mam pytanie. Czy wiecie w jakim organellum komórek roślinnych powstaje celuloza?
Awatar użytkownika
karenina
Posty: 15
Rejestracja: 1 lip 2010, o 12:27

Re: Celuloza powstawanie

Post autor: karenina »

Cukry powstają w procesie fotosyntezy w chloroplastach. W zależności od zapotrzebowania rośliny cukry, będące pierwotnym produktem, są przekształcane (na miejscu) w skrobię asymilacyjną lub transportowane do cytozolu, gdzie podlegają dalszym przemianom m. in. do celulozy.
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Celuloza powstawanie

Post autor: Stalowy »

O ile się nie mylę, to aparat Golgiego jest odpowiedzialny za budowę ścian komórkowych zbudowanych z celulozy (np po procesie cytokinezy - rozdziału cytoplazmy po podziale komórkowym). Cząsteczki celulozy są pakowane do pęcherzyków endocytarnych i zlewają się ze sobą odtwarzając ścianę komórkową wokół dwóch komórek potomnych.
Awatar użytkownika
karenina
Posty: 15
Rejestracja: 1 lip 2010, o 12:27

Re: Celuloza powstawanie

Post autor: karenina »

Stalowy, z tego, co wiem, pęcherzyki, o których piszesz (obok kaloz i pektyn) zawierają cząsteczki hemiceluloz.
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Celuloza powstawanie

Post autor: Stalowy »

karenina pisze:Stalowy, z tego, co wiem, pęcherzyki, o których piszesz (obok kaloz i pektyn) zawierają cząsteczki hemiceluloz.
Nigdy się w to nie zagłębiałem, moja wiedza na ten temat jest bardziej ogólna. Pamiętałem tylko, że Golgi bierze na bary funkcję odbudowy ściany komórkowej
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość