Wchłanianie żelaza

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
Awatar użytkownika
lizard_kain
Posty: 204
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 17:27

Wchłanianie żelaza

Post autor: lizard_kain »

Witam. Czy byłby mi ktoś w stanie wytłumaczyć rolę puli pośredniej żelaza w jego wchłanianiu ? Z góry dziękuję
Awatar użytkownika
karenina
Posty: 15
Rejestracja: 1 lip 2010, o 12:27

Re: Wchłanianie żelaza

Post autor: karenina »

A tę publikację znasz?
Pula pośrednia związków żelaza bierze udział w przenoszeniu w komórkach żelaza z transferyny do ferrytyny, syntezy hemoprotein i aktywacji enzymów. W enterocytach tylko żelazo z puli pośredniej zostaje wchłonięte i przetransportowane do krwi, natomiast żelazo trójwartościowe związane w ferrytynie jest wydalane w złuszczających się komórkach okładzinowych.
Choć nie wiem, ile wymaga się od studentów farmacji . To jedyny dobry artykuł o żelazie, który zgłębiłam, jako weganka.
Awatar użytkownika
lizard_kain
Posty: 204
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 17:27

Re: Wchłanianie żelaza

Post autor: lizard_kain »

Dziękuję bardzo
Awatar użytkownika
lizard_kain
Posty: 204
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 17:27

Re: Wchłanianie żelaza

Post autor: lizard_kain »

Znałem tę publikację - co prawda nie wgłębiałem się w nią za bardzo. Generalnie nie ma tutaj dokładnego wytłumaczenia tego czego konkretnie szukam, ale jest wiele innych ciekawych o których chętnie poczytałem. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości