Doświadczenie - Wpływ koloru światła na wzrośt roślin.

Zagadnienia fitofizjologiczne poświęcone badaniom procesów życiowych roślin, funkcjami ich organów oraz warunkami w jakich realizowane są funkcje życiowe roślin.
gulek
Posty: 4
Rejestracja: 10 lis 2010, o 10:03

Doświadczenie - Wpływ koloru światła na wzrośt roślin.

Post autor: gulek »

Witam.
Więc przygotowuje się do eksperymentu i jednym z wymagań jest przedstawienie jakiejś hipotezy. Pytaniem jest : Jak przefiltrowane niebieskie światło wpłynie na wzrost rośliny?
Wiem że chlorofil bardzo dobrze przyswaja niebieskie światło ale mam wątpliwości czy filtrowanie światła wpłynie pozytywnie na wzrost rośliny. Teoretycznie rzecz biorąc pozbywamy się innych kolorów tj. czerwony który też jest w miarę dobrze przyswajany, i przez to tracimy energię w nim zawartą.
Z góry dzięki za odpowiedź.
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: Doświadczenie - Wpływ koloru światła na wzrośt roślin.

Post autor: tchorz »

Wzrost rośliny to nie tylko fotosynteza. pewnie zależy jakiej rośliny,ale słyszałam że przy niebieskim robią się bardziej zwarte.
A chesz je mierzyc czy ważyc?
gulek
Posty: 4
Rejestracja: 10 lis 2010, o 10:03

Re: Doświadczenie - Wpływ koloru światła na wzrośt roślin.

Post autor: gulek »

Raczej mierzyć. Nie mam na składzie żadnej dokładniejszej wagi.
Awatar użytkownika
finmin
Posty: 1
Rejestracja: 10 lis 2010, o 21:42

Re: Doświadczenie - Wpływ koloru światła na wzrośt roślin.

Post autor: finmin »

A może spróbować z kolorem niebieskim i czerwonym czyli fioletowym?
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: Doświadczenie - Wpływ koloru światła na wzrośt roślin.

Post autor: tchorz »

Folet biorąc pod uwagę widmo (tęczę) to prawie UV.
A własciwie do czego to doswiadczenie? bo jeśli olimpiada to chyba trzeba dokładniej
gulek
Posty: 4
Rejestracja: 10 lis 2010, o 10:03

Re: Doświadczenie - Wpływ koloru światła na wzrośt roślin.

Post autor: gulek »

Ogólnie niebieski, czerwony i filetowy to jedyne kolory absorbowane przez chlorofil. Co do reszty poziom absorpcji jest bliski zeru. W grę wchodzą tu również rodzaje chlorofilu (chlorofil a i b). Ten pierwszy bierze udział w fotosyntezie a drugi tylko pomaga łapać energię. Chlorofil a absorbuje głównie czerwony i fiolet, a chlorofil b niebieski. Jednak za bardzo nie wiem, co z tego wynika.
To tylko projekt szkolny. Ale stawką jest zaliczenia działu.
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: Doświadczenie - Wpływ koloru światła na wzrośt roślin.

Post autor: tchorz »

Masz go wykonać fizycznie i przeprowadzić, czy tylko zaprojektować przedstawić na papierze? i a jaki termin ?
gulek
Posty: 4
Rejestracja: 10 lis 2010, o 10:03

Re: Doświadczenie - Wpływ koloru światła na wzrośt roślin.

Post autor: gulek »

Ogólnie mam to zrobić fizycznie, ale dużym plusem byłoby dokładne przewidzenie efektów. Mam około trzy tygodnie na obserwacje.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości