po co bananowcowi banan?

Zagadnienia fitofizjologiczne poświęcone badaniom procesów życiowych roślin, funkcjami ich organów oraz warunkami w jakich realizowane są funkcje życiowe roślin.
kasiot
Posty: 3
Rejestracja: 17 lis 2010, o 16:48

po co bananowcowi banan?

Post autor: kasiot »

Owoc bananowca, czyli banan, nie posiada nasion, lecz tylko pozostałości po nich. Moje pytanie zatem brzmi, dlaczego w procesie ewolucji w bananie zanikły nasiona, a z nimi również nie zanikł sam owoc, czyli banan? Jaką rolę pełni w takim razie?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: po co bananowcowi banan?

Post autor: malgosi35 »

Bananowiec uprawny nie ma nasion.
Brak nasion to zasługa selekcji a nie ewolucji i jest to zjawisko dość młode jak na to by zauważyć działanie ewolucji
kasiot
Posty: 3
Rejestracja: 17 lis 2010, o 16:48

Re: po co bananowcowi banan?

Post autor: kasiot »

No tak, bananowiec uprawny nie ma nasion, ale wciąż nie wiem, po co mu owoc.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: po co bananowcowi banan?

Post autor: malgosi35 »

Owoc jest mu po to by były w nich nasiona.
W wyniku hodowli wyselekcjonowano formy z owocami bez nasion. To jest nienormalne. Rośliny do tego zmuszono.
Wytworzenie określonych organów wymaga określonego sygnału (np. hormonalnego). U babanowca jest sygnał do tworzenia owoców ale nie tworzą się nasiona.

Jak bym selekcjonowała ludzi bez dłoni to mógłbyś się spytać, po co mu ręce jak nie mają dłoni. Jest sygnał na rękę, a nie ma sygnału na dłoń. Jeśli ręka bez dłoni jest nieprzydatna i przeszkadza to ewolucja wyeliminuje ręce. Ale jeśli ja będę nadal prowadziła swoją selekcję na ludzi bez dłoni to będę działała przeciw ewolucji i ta cecha pozostanie w populacji.
kasiot
Posty: 3
Rejestracja: 17 lis 2010, o 16:48

Re: po co bananowcowi banan?

Post autor: kasiot »

Dziękuję bardzo za odpowiedz
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość