kontrowersje w sprawie poziomu, pytań i błędów OWE 2010

Pomoc w przygotowaniu do olimpiady Wiedzy Ekologicznej zwanej też olimpiadą ekologiczną. Wykaz materiałów, testy i rozwiązania.
monikae
Posty: 3
Rejestracja: 29 cze 2010, o 14:49

Re: kontrowersje w sprawie poziomu, pytań i błędów OWE 2010

Post autor: monikae »

jest już ostateczny poprawny klucz odpowiedzi?
Awatar użytkownika
borodziej
Posty: 677
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 13:47

Re: kontrowersje w sprawie poziomu, pytań i błędów OWE 2010

Post autor: borodziej »

Są też nowe zdjęcia w borodziejowej galerii OWE
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Re: kontrowersje w sprawie poziomu, pytań i błędów OWE 2010

Post autor: pio91 »

Jak ktoś strzelał na A to miał duże szanse, że trafi.
_

Najbardziej z tego wszystkiego to podobała mi się Puszcza Białowieska, szkoda, że tak krótko w niej byliśmy i na dodatek biegiem, nie można było się niczemu dobrze przyjrzeć.
pzpn
Posty: 1
Rejestracja: 7 lip 2010, o 14:01

Re: kontrowersje w sprawie poziomu, pytań i błędów OWE 2010

Post autor: pzpn »

PODSUMOWANIE

BŁĘDNE PYTANIA/ODPOWIEDZI

nr 2
nr 11 (liczne źródła naukowe, publikacje naukowe w różnych czasopismach o wysokim Impact factor)
nr 27 brak poprawnej odpowiedzi

PYTANIA MAŁO PRECYZYJNE o możliwej dużej liczbie poprawnych odpowiedzi

nr 25* (nie sprecyzowane regionu, przeciętne drzewo w zależności od regionu, strefy może żyć tyle co jedno, cztery, osiem a nawet 100 pokoleń ludzkich)
nr 28* (nie sprecyzowane regionu, kraju. w zależności od lokalizacji głównym źródłem fluoru może być powietrze, woda lub żywność)
37* (nie sprecyzowane kraju. Paź królowej zamieszkuje całą Europę, Azję i północną Afrykę - w niektórych regionach jest zagrożony np Południowa Korea , Rusałka admirał zamieszkuje Palearktykę oraz Amerykę Północną - też w niektórych regionach zagrożony gatunek, w niektórych krajach oznaczony jako Vulnerable podobnie jak Paź królowej)

* W pytaniach raz wymienia się zwrot W Polsce a innym razem nie. Brak konsekwencji.

PYTANIA O CHARAKTERZE KOMERCYJNYM lub elementami komercyjnymi (nazwy produktów komercyjnych)

nr 44 po komentarzu borodzieja a tu jeden czy druki będzie żałował jednego pytania - ukłonu w stronę mecenasa olimpiady jakie to małostkowe wnioskuję że jest to 100% pytanie komercyjne, sponsorowane
nr 49 - nazwy telewizji komercyjnej i firmy oczyszczającej miasta

bez komentarza

zbliża się kolejna edycja konkursu, też będzie tyle błędów?
Awatar użytkownika
Lizzy
Posty: 189
Rejestracja: 18 kwie 2009, o 18:06

Re: kontrowersje w sprawie poziomu, pytań i błędów OWE 2010

Post autor: Lizzy »

Zauważmy, że przez to olimpiada traci na prestiżu. Kiedyś po OWE można było dostać indeks np. na MiSMaP teraz już chyba nie, uczelnie się wycofują z honorowania OWE
Grzenek
Posty: 36
Rejestracja: 17 kwie 2010, o 21:08

Re: kontrowersje w sprawie poziomu, pytań i błędów OWE 2010

Post autor: Grzenek »

W sumie to miałem spuścić na pytania zasłonę milczenia, ale nie mogę, no po prostu nie mogę. Jeżeli argumentem za poprawnością idiotycznie sformułowanego pytania o sposoby zapobiegania nowotworom jest statystyka, a przeciw logika i najzwyklejsze fakty, to przykro mi, że podobnie jak pan Kaczyński nie można wmówić organizatorom, że białe jest białe, a czarne jest czarne. Tym bardziej śmieszy, że oczekuje się od ludzi inteligentnych (jak sam uważasz borodzieju), żeby zaprzeczyli swej wiedzy i dali odpowiedź błędną, bo poprawnej NIE MA. I to, że ja zaznaczyłem wg. Ciebie odpowiedź poprawną w żadnym wypadku nie pozwala mi uspokoić sumienia, że zaznaczyłem najzwyklejszą w świecie głupotę.

I na podsumowanie przykład bardzo, którego tu właściwie nie powinno być. Mojej babci wyskoczył po okiem krwiak. Poszła do lekarza, ten wysłał ją na badania do szpitala, w szpitalu spędziła tydzień (morfologia, usg, rtg, ekg, punkcja, biobsja) i została wysłana do onkologa. Wynik na 90% chłoniak. Czyli wg. Ciebie te pozostałe 10% to tak naprawdę 100% szans, że to nie chłoniak, bo babci zrobiono badania, a te 90% to 100% chłoniaka gdyby badań nie było?

Przykro mi też, że w wypowiedziach Borodzieja znalazła się fraza, którą wprost można interpretować jako nie podoba się to wypad". Jeżeli tak się odpowiada na konstruktywną krytykę (bo za taką należy uważać krytykę podpartą faktami i logiką, a z taką mamy do czynienia) to bardzo mi przykro, że zabrałem komitetowi w tym roku jedną porcję jedzenia, jedno łóżko i jedno miejsce w autobusie, które można było oddać komuś, komu bardziej się będzie podobać.
Awatar użytkownika
borodziej
Posty: 677
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 13:47

Re: kontrowersje w sprawie poziomu, pytań i błędów OWE 2010

Post autor: borodziej »

Lizzy pisze:Zauważmy, że przez to olimpiada traci na prestiżu. Kiedyś po OWE można było dostać indeks np. na MiSMaP teraz już chyba nie, uczelnie się wycofują z honorowania OWE
I tu się głęboko mylisz
W chwili obecnej aż 61 senatów uczelni uznało, że finalistom i laureatom należą się indeksy na ich uczelnie
Podajesz przykład jednej uczelni, z zastrzeżeniem chyba - najlepiej sprawdzić w dziekanacie/rektoracie. Senaty uczelni są niezależne i podejmują uchwały, często bardzo szczegółowe - okazuje się, że nawet na jednej uczelni, na jednym wydziale - na 3 kierunki indeks przyznają, a już na czwarty nie.
Ale przyszły student to człowiek dojrzały i pełnoletni - w dobie informatyzacji i Internetu jest w stanie w ciągu pół godziny sprawdzić, czy ma szansę otrzymać indeks na upragnionej uczelni, czy też nie.
Podchodząc do sprawy w ten sposób, że celem dostania się na finał centralny OWE jest uzyskanie indeksu (cel jak najbardziej szczytny) proponuję zacząć od drugiej strony: udać się na upragnioną uczelnię/uczelnie (kierunek studiów), dowiedzieć się jakie olimpiady zwalniają i stanąć w konkury właśnie tej olimpiady.
Ale to przecież takie oczywiste

A teraz z innej beczki - są już pierwsze artykuły, pokłosie finału centralnego w Białowieży ("Echa Leśne", Las Polski", Trybuna Leśnika"), już wkrótce ukażą się kolejne ("Przyroda Polska", Aura", być może także Eko i My"). Sukcesywnie będę zamieszał PDF-y na borodziejowej stronie, także na oficjalnej owe.com.pl
Sporo ukazało się w Internecie (ale to forumowicze sami wygooglują).
Hej!
Awatar użytkownika
borodziej
Posty: 677
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 13:47

Re: kontrowersje w sprawie poziomu, pytań i błędów OWE 2010

Post autor: borodziej »

Grzenek pisze:W sumie to miałem spuścić na pytania zasłonę milczenia, ale nie mogę, no po prostu nie mogę. Jeżeli argumentem za poprawnością idiotycznie sformułowanego pytania o sposoby zapobiegania nowotworom jest statystyka, a przeciw logika i najzwyklejsze fakty, to przykro mi, że podobnie jak pan Kaczyński nie można wmówić organizatorom, że białe jest białe, a czarne jest czarne. Tym bardziej śmieszy, że oczekuje się od ludzi inteligentnych (jak sam uważasz borodzieju), żeby zaprzeczyli swej wiedzy i dali odpowiedź błędną, bo poprawnej NIE MA. I to, że ja zaznaczyłem wg. Ciebie odpowiedź poprawną w żadnym wypadku nie pozwala mi uspokoić sumienia, że zaznaczyłem najzwyklejszą w świecie głupotę.

I na podsumowanie przykład bardzo, którego tu właściwie nie powinno być. Mojej babci wyskoczył po okiem krwiak. Poszła do lekarza, ten wysłał ją na badania do szpitala, w szpitalu spędziła tydzień (morfologia, usg, rtg, ekg, punkcja, biobsja) i została wysłana do onkologa. Wynik na 90% chłoniak. Czyli wg. Ciebie te pozostałe 10% to tak naprawdę 100% szans, że to nie chłoniak, bo babci zrobiono badania, a te 90% to 100% chłoniaka gdyby badań nie było?

Przykro mi też, że w wypowiedziach Borodzieja znalazła się fraza, którą wprost można interpretować jako nie podoba się to wypad". Jeżeli tak się odpowiada na konstruktywną krytykę (bo za taką należy uważać krytykę podpartą faktami i logiką, a z taką mamy do czynienia) to bardzo mi przykro, że zabrałem komitetowi w tym roku jedną porcję jedzenia, jedno łóżko i jedno miejsce w autobusie, które można było oddać komuś, komu bardziej się będzie podobać.
Nikomu niczego nie zabrałeś - co dostałeś, to Twoje.
Szkoda, że kipisz jak wulkan na Islandii przed erupcją Ale trzymam kciuki i za Ciebie - sam świata nie zamierzam zmieniać, a tym bardziej cierpieć za miliony Dlatego także w pewnym stopniu dystansuję się od prawidłowych odpowiedzi na wszystkie nieprawidłowe pytania, z jeszcze bardziej zagmatwanym systemem odpowiedzi". Owszem, notuję sobie w swoim małym notesiku, swoim małym chińskim ołóweczkiem (<Ani Mru-Mru) wszystkie uwagi. By za rok było jeszcze lepiej, doskonalej, idealnie.
I tak mi dopomóż. Forum i wszyscy święci. Hej!
Awatar użytkownika
przyrodnik
Posty: 551
Rejestracja: 14 lip 1997, o 01:00

Re: kontrowersje w sprawie poziomu, pytań i błędów OWE 2010

Post autor: przyrodnik »

trwają prace w naszym wydawnictwie nad książką dla przygotowujących się do olimpiady wiedzy ekologicznej

w formie elektronicznej będzie udostępniana bezpłatnie wszystkim zainteresowanym
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Re: kontrowersje w sprawie poziomu, pytań i błędów OWE 2010

Post autor: pio91 »

przyrodnik pisze:trwają prace w naszym wydawnictwie nad książką dla przygotowujących się do olimpiady wiedzy ekologicznej

w formie elektronicznej będzie udostępniana bezpłatnie wszystkim zainteresowanym
Oby nie było w niej tyle błędów co w tej o owadach (tylko nie wiem czy to Wasze wydawnictwo, była wymieniona strona biolog. Chodzi mi o tą książkę którą można wygrać w konkursie).
Awatar użytkownika
przyrodnik
Posty: 551
Rejestracja: 14 lip 1997, o 01:00

Re: kontrowersje w sprawie poziomu, pytań i błędów OWE 2010

Post autor: przyrodnik »

pio34 pisze:
przyrodnik pisze:trwają prace w naszym wydawnictwie nad książką dla przygotowujących się do olimpiady wiedzy ekologicznej

w formie elektronicznej będzie udostępniana bezpłatnie wszystkim zainteresowanym
Oby nie było w niej tyle błędów co w tej o owadach (tylko nie wiem czy to Wasze wydawnictwo, była wymieniona strona biolog. Chodzi mi o tą książkę którą można wygrać w konkursie).

to nie nasza książka i nie nasze wydawnictwo, więc nie bardzo rozumiem co to ma wspólnego z naszą książką

proponuję wydzielić wątek i zmienić tytuł na kontrowersje w sprawie poziomu, pytań i błędów książki której jeszcze nikt nie widział - taki ukłon w stronę tych co muszą ciągle narzekać
Awatar użytkownika
borodziej
Posty: 677
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 13:47

Re: kontrowersje w sprawie poziomu, pytań i błędów OWE 2010

Post autor: borodziej »

przyrodnik pisze: .proponuję wydzielić wątek i zmienić tytuł na kontrowersje w sprawie poziomu, pytań i błędów książki której jeszcze nikt nie widział - taki ukłon w stronę tych co muszą ciągle narzekać
Propozycja dobra i wskazana - poziom narzekactwa w narodzie rośnie z każdym dniem poziom frustracji i nienawiści przekroczył już wszystkie stany alarmowe.
Odpowiadając w temacie - przygotowywany jest dodruk pozycji obejmującej zestawy pytań OWE z 5 lat, wydanie poprawione i uzupełnione. Pracowała nad książką grupa osób, więc będzie to gratka dla łowców literówek (by coś jeszcze wynaleźć po korektorach)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości