Kałamarnica Olbrzymia

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
Dinobryon
Posty: 174
Rejestracja: 11 gru 2006, o 16:33

Kałamarnica Olbrzymia

Post autor: Dinobryon »

"Wielki sukces, którym zakończyły się ponad trzy lata prób, podano do wiadomości dopiero pod koniec września br. Brytyjskie czasopismo Proceedings of the Royal Society opublikowało artykuł dwóch Japończyków - dr. Tsunemiego Kubodery z National Museum w Tokio i Kyoichiego Moriego z Ogasawara Whale Watching Association. Udało im się to, co do niedawna uchodziło za niewykonalne. Mają zdjęcia żywej kałamarnicy olbrzymiej! - Wiedzieliśmy, gdzie, kiedy i jak głęboko nurkują kaszaloty - mówi Kubodera. - Wykorzystaliśmy je jako naszych przewodników w głębiny i doprowadziły nas do Architeuthis. Na linie spuszczono za wielorybami sondę, w której były umieszczone: kamera, zegar, czujnik głębokości oraz dwa worki wypełnione przynętą - świeżo zmiażdżonymi krewetkami."
A tutaj przerażające ale i piękne zdjęcia żywej kałamarnicy olbrzymiej zajerestrowane przez kitajców
1.jpg
1.jpg (14.97 KiB) Przejrzano 496 razy
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Kałamarnica Olbrzymia

Post autor: tin »

Wyglada na to że nie znamy jeszcze wielu morskich potworów. I kolejny raz sprawdza sie teoria, że w kazdej legendzie jest ziarnko prawdy
Smoku
Posty: 34
Rejestracja: 7 sty 2007, o 19:51

Re: Kałamarnica Olbrzymia

Post autor: Smoku »

Gatunkow zyjacych w morzach i oceanach znamy tyle co nic. W glebinach praktycznie wogole nie wiemy co sie dzieje. Moze juz czas wziac za porzadne badania naszej planety:/
Dinobryon
Posty: 174
Rejestracja: 11 gru 2006, o 16:33

Re: Kałamarnica Olbrzymia

Post autor: Dinobryon »

"Co przeszkadza w badaniu oceanów? Głębiny to kraina zimna i mroczna. Panują tu bliskie zera temperatury i zabójcze ciśnienie, ponad tysiąc razy wyższe niż ciśnienie atmosferyczne, które odczuwamy na co dzień. Oznacza to, że na każdy centymetr kwadratowy woda naciska z siłą ponad tysiąca kilogramów. Wydawać by się mogło, że w oponach tirów panuje bardzo wysokie ciśnienie, jednak to na dnie Pacyfiku jest od niego ponad 150 razy wyższe. Ciśnienie takie jak w oponach samochodów osobowych panuje na głębokości zaledwie 10 metrów pod wodą. Oto tajemnica nieprzystępności głębin.
Dużą część naszej wiedzy o głębinach zawdzięczamy obsługiwanym z powierzchni oceanu robotom podwodnym zwanym ROV (skrót od angielskiej nazwy Remotely Operated Vehicle – pojazdy zdalnie sterowane). Dzięki takiemu urządzeniu japońskim naukowcom z Towarzystwa Obserwacji Wielorybów Ogasawara udało się to, o czym od dawna marzyło wielu oceanologów. Na głębokości 900 metrów po raz pierwszy sfotografowali jedno z najbardziej tajemniczych zwierząt świata – żyjącą w oceanicznych głębinach olbrzymią kałamarnicę Architeuthis, osiągającą nawet 18 metrów długości. Do tej pory odnajdywano tylko martwe zwierzęta z tego gatunku – wyrzucane na brzeg lub schwytane w sieci rybackie.
Kilku bezzałogowym pojazdom udało się dotrzeć w okolice Rowu Mariańskiego. Najdokładniejsze dane z najgłębszego miejsca na Ziemi zebrał japoński robot Kaiko, który w 1995 roku zmierzył tam ciśnienie, sfilmował niesamowite ryby wyglądające jak potwory i. urwał się z łączącego go z powierzchnią kabla. Nigdy go nie odnaleziono."

Ciśnienie to chyba przeszkoda którą jeszcze przez jakiś czas nie zdołamy pokonać. a szkoda
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości