WIELKI PROBLEM- program skupiony na człowieku

Porady i opinie o uczelniach kształcące w zakresie biologii. Punktacja przy rekrutacji. Pomoc w dostępie do materiałów do nauki biologii
caro9393
Posty: 2
Rejestracja: 8 wrz 2010, o 19:28

WIELKI PROBLEM- program skupiony na człowieku

Post autor: caro9393 »

Wiem, że takich tematów było wiele, ale chyba sami wybieraliście studia więc wiecie jaki to jest dylemat. Mojego przypadku nie znalazłam w żadnym z tematów. Byłabym ogromnie wdzięczna za pomoc. A więc tak. Chciałabym studiować biologię. Najlepiej o specjalizacji nauczycielskiej, choć niekoniecznie. Bardzo interesuje mnie biologia człowieka. początkowo chciałam studiować na UAM-ie ale słyszałam, że studia ciężkie i prawie całe lata nauki opierają się na roslinkach i zwierzętach. Czy jest gdzieś w Polsce uczelnia na której można znaleźć spory materiał o anatomii człowieka? Czy cała biologia polega w 75% na faunie i florze i trzeba to zaakceptować lub zmienić kierunek? Może są wybrane specjalizacje które umożliwiają rozwijanie się pod względem anatomii człowieka? Wiem, że najlepsze studia do tego to medycyna, ale jestem na kierunku humanistycznym, więc to całkowicie odpada (nawet po bio-chemie nie dałabym rady). Czy są inne kierunku medyczne nie koniecznie tak siężkie jak farmacja, analityka medyczna czy sama medycyna?
Awatar użytkownika
Lenka
Posty: 241
Rejestracja: 3 sie 2008, o 22:58

Re: WIELKI PROBLEM- program skupiony na człowieku

Post autor: Lenka »

caro na Uj masz specjalizację: antropologię.
A w toku nauki możesz poza obligatoryjnymi zajęciami wybrać sobie kursy dodatkowe
Masz również możliwość zrobienia na II i III roku kursu nauczycielskiego, który pozwoli Ci podjąć pracę w szkole.

Pozdrawiam : )
caro9393
Posty: 2
Rejestracja: 8 wrz 2010, o 19:28

Re: WIELKI PROBLEM- program skupiony na człowieku

Post autor: caro9393 »

Hm, ale na UJ raczej trudno się dostać i jest cięzko prawda? Na czym dokładnie polega antropologia?
Awatar użytkownika
Lenka
Posty: 241
Rejestracja: 3 sie 2008, o 22:58

Re: WIELKI PROBLEM- program skupiony na człowieku

Post autor: Lenka »

Czy jest trudno się dostać? Nie wydaje mi się Nie wiem dokładnie jaki był minimalny próg, ale zazwyczaj jest druga rekrutacja, więc zawsze można spróbować : )

Treść kursu antropologii:

Zakres badań antropologicznych - próby definicji. Historia antropologii. Związek antropologii z naukami przyrodniczymi i humanistycznymi. Metodyka badawcza, instrumentarium, metody analizy materiału. Filogeneza rodzaju Homo. Współczesne formy naczelnych i miejsce człowieka w systematyce. Zróżnicowanie współczesnych form ludzkich - związek morfologii ze środowiskiem. Metody taksonomii rasowej form ludzkich, typologia konstytucyjna. Ontogeneza. Metodyka badawcza materiałów kostnych ciałopalnych i szkieletowych. Praktyczne zastosowania antropologii.

Na ćwiczeniach natomiast:

odciski palców i linie papilarne, cechy męskie i żeńskie czaszek, wizyta w muzeum i porównanie cech małp i człowieka, sprawdzenie ile jakiej rasy ma się w sobie (wyliczenia z wzorów) itd.

W cyklu licencjata (czyli przez 6 semestrów) musisz wyrobić specjalne kursy spośród tego wyższego katalogu, aby móc ubiegać się o miejsce na tejże właśnie specjalizacji : )

Mam nadzieję, że jakoś pomogłam : )
Grace
Posty: 255
Rejestracja: 23 lip 2007, o 23:21

Re: WIELKI PROBLEM- program skupiony na człowieku

Post autor: Grace »

Idz na lekarski.
Awatar użytkownika
Sephora
Posty: 403
Rejestracja: 13 lut 2009, o 17:26

Re: WIELKI PROBLEM- program skupiony na człowieku

Post autor: Sephora »

Czy cała biologia polega w 75% na faunie i florze i trzeba to zaakceptować lub zmienić kierunek?
tak, z założenia tak jest że na biologii człowiek to tylko wycinek całości, na która w większej mierze składają się rośliny i zwierzęta. Pełno jest przedmiotów powiązanych z roślinami typu fizjologia roslin, botanika, czy anatomia roślin ( tak, u nas była) i tak samo zwierzęta. Natomiast z człowieka oprócz anatomii, może immunologia by jeszcze podeszła. Mikrobiologia też omija bakterie chorobotwórcze, i na pewno nie jest to mikrobiologia lekarska Czy warto się kierowac w stronę antropologii? Tylko jeśli poczytasz coś o tym więcej i się tym zainteresujesz. Też myślałam że to ciekawe itp. dopóki nie zakopałam się w statystyce, która jest cieżką jej dziedzina i praktycznie na antropologii nie do ominięcia ( męczyły się z nią też moje koleżanki). Jeżeli na prawdę interesuje Cię czlowiek wybierz kierunek medyczny, niekoniecznie musi to być lekarski, bo nie każdy chce i pasuje do tych studiów, ale może analityka, farmacja albo fizjoterapia, z czego ta ostatnia zapewni Ci stały kontakt z pacjentem
Awatar użytkownika
salcella
Posty: 137
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 17:04

Re: WIELKI PROBLEM- program skupiony na człowieku

Post autor: salcella »

caro9393 pisze:Wiem, że takich tematów było wiele, ale chyba sami wybieraliście studia więc wiecie jaki to jest dylemat. Mojego przypadku nie znalazłam w żadnym z tematów. Byłabym ogromnie wdzięczna za pomoc. A więc tak. Chciałabym studiować biologię. Najlepiej o specjalizacji nauczycielskiej, choć niekoniecznie. Bardzo interesuje mnie biologia człowieka. początkowo chciałam studiować na UAM-ie ale słyszałam, że studia ciężkie i prawie całe lata nauki opierają się na roslinkach i zwierzętach. Czy jest gdzieś w Polsce uczelnia na której można znaleźć spory materiał o anatomii człowieka? Czy cała biologia polega w 75% na faunie i florze i trzeba to zaakceptować lub zmienić kierunek? Może są wybrane specjalizacje które umożliwiają rozwijanie się pod względem anatomii człowieka? Wiem, że najlepsze studia do tego to medycyna, ale jestem na kierunku humanistycznym, więc to całkowicie odpada (nawet po bio-chemie nie dałabym rady). Czy są inne kierunku medyczne nie koniecznie tak siężkie jak farmacja, analityka medyczna czy sama medycyna?
Ja zawsze wychodzę z założenia, że najlepiej nie opierać się na pogłoskach a samemu spróbować i przekonać się na własnej skórze. Studiuję biologię na UAMie i nie mogę powiedzieć, żeby było jakoś specjalnie ciężko, oczywiście wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji danej osoby, ale mogę powiedzieć, że każdy komu naprawdę zależało i choć trochę się starał nie miał większych problemów. Owszem, na biologii ogólnej jest dość ciężko w porównaniu z innymi specjalnościami, ale można dać radę:). Co do roślinek i zwierzątek - idąc na biologię powinno się być przygotowanym na to, że te studia w dużej mierze właśnie na tym się opierają, zwłaszcza biologia ogólna (na której po drugim roku możesz wybrać rożne specjalizacje, także wspomnianą antropologię), na przykład pierwszy rok to były praktycznie same roślinki i zwierzaczki, dopiero na drugim roku zaczynają się jakieś ciekawsze rzeczy. Jednak wszystko jest do przebrnięcia . Jeśli mimo to przeraża Cię ogólna, to na UAM niedawno otwarto nową specjalność - nauczycielską (wspominałaś, że interesuje Cię również ta specjalność), która ma w znacznym stopniu okrojoną zoologię i botanikę, i koncentruje się już od pierwszego roku głownie na przygotowaniu do nauki w szkole - dochodzą takie przedmioty jak psychologia, pedagogika, pracownia nauczycielska, dydaktyka przyrody i biologii itp. Także jeżeli zakładasz konkretnie, ze swoją przyszłość chciałabyś związać ze szkołą, to to chyb abyłoby najlepsze
dorcus
Posty: 21
Rejestracja: 10 lip 2007, o 21:41

Re: WIELKI PROBLEM- program skupiony na człowieku

Post autor: dorcus »

Wydaje mi się, że problem nie leży w programach nauczania oferowanych na uczelniach, ale w Twoim podejściu do tematu.

Na kierunku biologia poznajesz nie tylko człowieka wyekstrahowanego z otoczenia, bo od tego jest program nauczania w gimnazjum oraz profil podstawowy w liceum. Na studiach poznasz kontekst, który da Ci podstawę do zrozumienia, dlaczego tak jest u człowieka. I jest to wiedza rozległa (np. botanika, zoologia, fizjologia.) dotycząca różnych poziomów organizacji morfologicznej (od molekuł po całą biosferę). Dzięki szerokiemu spektrum tematów zaczniesz (przynajmniej takie jest założenie programowe studiów) rozumieć biologię człowieka.

A jeśli chcesz naprawdę zawęzić się tylko i wyłącznie do wiedzy o człowieku (ale przerobić ją brdzo gruntownie) to 2 pierwsze lata medycyny (jak wspomniano powyżej) mogą być rozwiązaniem dla Ciebie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości