preparaty-początek

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
sleet1109
Posty: 32
Rejestracja: 27 lis 2010, o 16:29

Re: preparaty-początek

Post autor: sleet1109 »

Dobra już mam . Włożyłem do słoika 3 gleby z doniczki paproci , bambusa i draceny także kawałki części roślin i zalałem wszystko wodą . Teraz patrze do słoika a tam chodzi pełno białych małych robaczków wydaje mi sie że to skoczogonki Collembola rano zamierzam je obejrzeć pod mikro
myszy
Posty: 12
Rejestracja: 14 lis 2010, o 19:11

Re: preparaty-początek

Post autor: myszy »

pawelcanon36 pisze:myszy znasz może jakiś prosty sposób na utrwalenie jakiegoś wycinka tkanki, bo przecież samo zamknięcie to nie wszystko.
Fruktoza działa właśnie konserwująco przez wiązanie wody (miód w zamkniętych pojemnikach przechowuje się przez kilkaset lat). Jeżeli trwałość preparatu rzedu miesięcy Ci nie wystarcza to chyba najprostszą techniką jest użycie medium (fiksatywy) Hoyera lub Berlesego. W użyciu jest równie proste jek fruktoza, potwierdzona trwałość preparatów ponad 100 lat. Ale do sporządzenia fiksatywy potrzebny jest wodzian chloralu - w epoce walki z dopalaczami raczej trudny do zdobycia.

fiksatywa Berlesego (wg. Martina Macha)

Kod: Zaznacz cały

baertierchen.de/wb_mai02.html
  • Guma arabska: 1,3g
  • Gliceryna: 0,7ml
  • Wodzian chloralu 8,8g
  • Woda destylowana 2,2ml
Rozpuszcza się najperw gumę arabską w wodzie, potem dodaje glicerynę a na końcu wodzian. Trzymać należy w szczelnym pojemniku.

Wodzian chloralu jest trujący!
1.png
1.png (1.78 KiB) Przejrzano 1412 razy
Toksyczny (T)
R25 E36/R38
S23 S45
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości