Bakterie arsenowe zmieniają poglądy o fotosyntezie

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Bakterie arsenowe zmieniają poglądy o fotosyntezie

Post autor: DMchemik »

Bakterie przeprowadzające fotosyntezę używając związków arsenu, chętniej niż wody, odkryto w Jeziorze Mono w Kaliforni.

Naukowcy z US Geological Survey, prowadzeni przez Ronalda Oremlanda, znaleźli mikroby kwitnące w gorących źródłach jeziora, które są zasadowe, zasolone, praktycznie pozbawione tlenu i zawierają wysokie stężenia arsenianów (III) i arsenianów (V).
1.jpg
1.jpg (25.96 KiB) Przejrzano 842 razy
jedna z sadzawek z bakteriami arsenowymi


Zespół zbadał bakterie w laboratorium i odkrył, że pozyskują one elektrony z arsenianów (III) na drodze fotosyntetycznego utleniania, elektrony następnie pomagają przetworzyć dwutlenek węgla w biomasę (cukry). W przeciwieństwie do nich rośliny zielone używają wody jako źródła elektronów w fotosyntezie. Po rozbiciu cząsteczki wody konwencjonalne organizmy fotosyntetyczne emitują tlen, zamiast tego mikroby z Jeziora Mono produkują arseniany (V).

Odkryto, że inne bakterie przeprowadzające fotosyntezę używają zwiazków siarki i żelaza i one razem z bakteriami arsenianowymi, prawdopodobnie żyły zanim rozwinął się konwencjonalny system produkujący tlen około 2,7 miliarda lat temu.

Bakterie produkujące energię poprzez metabolizm (redukcję) arsenianów są już znane. Jest to podobne do nowoodkrytej fotosyntezy arsenowej, podczas której powstają arseniany (V), otwarło niszę dla tamtych mikrobów, sugerują badacze.


Dla mnie to kolejny dowód na to, że życie jest w stanie dostosować sie do niemal każdych warunków. A artykuł postaram się zdobyć w całości.
krzysiek j
Posty: 419
Rejestracja: 24 sty 2008, o 19:23

Re: Bakterie arsenowe zmieniają poglądy o fotosyntezie

Post autor: krzysiek j »

Ciekawe
huba021292
Posty: 494
Rejestracja: 13 cze 2008, o 13:32

Re: Bakterie arsenowe zmieniają poglądy o fotosyntezie

Post autor: huba021292 »

Interesujące zwłaszcza mając na uwadze właściwości arsenu.
ona2008
Posty: 8
Rejestracja: 16 paź 2008, o 16:26

Re: Bakterie arsenowe zmieniają poglądy o fotosyntezie

Post autor: ona2008 »

hmmm.chyba mylisz arsen z arszenikiemarsen wprawdzie ma wlasciwosci kancerogenne, ale podczas przyjmowania przez dluzszy okres czasu. obecnie wystepuja grupy lekow, w ktorych arsen jest stosowany jako substancja aktywna. nalezy jednak zaywazyc, ze arsen w konfiguracji +5 ma wlasciwosci silniejsze on arszeniku. dlatego uwazam, ze przypisywanie arsenowi samych zlych dzialan jest bledne.
huba021292
Posty: 494
Rejestracja: 13 cze 2008, o 13:32

Re: Bakterie arsenowe zmieniają poglądy o fotosyntezie

Post autor: huba021292 »

OJ nie mylę. wiem że sa takie leki ale trochę poczytałem książek chociażby nauka o chorobach wewnętrznych i o arsenobenzolach jego wpływie na organizm oczywiście jest kilka pozytywnych skutków ale potencjalnych negatywów tez nie mało
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Bakterie arsenowe zmieniają poglądy o fotosyntezie

Post autor: Padre Morf »

huba021292 pisze:trochę poczytałem książek chociażby nauka o chorobach wewnętrznych
raczej wenerycznych
huba021292
Posty: 494
Rejestracja: 13 cze 2008, o 13:32

Re: Bakterie arsenowe zmieniają poglądy o fotosyntezie

Post autor: huba021292 »

hehe nie, były ogólne a te arsenobenzole to tak jakoś mi się skojarzyło, ale można wziąć pod uwagę jego nieorganiczne związki które mimo czasem dobrych działań spowalniają procesy utleniania wewnątrzkomórkowego
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Bakterie arsenowe zmieniają poglądy o fotosyntezie

Post autor: DMchemik »

Temat co prawda od 2 lat znany ale dopiero teraz zrobiło sie o nim głośno w internecie.
Awatar użytkownika
Jagmin
Posty: 142
Rejestracja: 3 gru 2007, o 20:36

Re: Bakterie arsenowe zmieniają poglądy o fotosyntezie

Post autor: Jagmin »

ponoć mają również zdolność dołączania arsenu do nici DNA zamiast fosforu.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Bakterie arsenowe zmieniają poglądy o fotosyntezie

Post autor: AnnaWP »

Wydaje mi się, że to drugi, niezależny temat.

Tutaj jest co nieco o tych utleniających arsen:
zobacz-ten-drugi-plik.pdf
(190.75 KiB) Pobrany 52 razy
Rzecz tyczy bakterii np. Bacillus arsenicoselenatis i selenitireducens, należących do grupy bakterii haloalkalifilnych.

Sprawa z zastępowaniem fosforu dotyczy innych bakterii - GFAJ-1 Halomonadaceae i sprawa jest świeża. Dostałam namiar na suplement, bowiem sam artykuł jest in press
zobacz-ten-plik.pdf
(314.62 KiB) Pobrany 43 razy
W suplemencie można znaleźć drzewo pokrewieństwa i okazuje się, że do Bacillus mają troszkę daleko - stosunkowo blisko spokrewnione są z E. coli.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości