Siarczek rtęci (II)w wodzie królewskiej

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Waga
Posty: 34
Rejestracja: 19 mar 2010, o 19:51

Siarczek rtęci (II)w wodzie królewskiej

Post autor: Waga »

Mam takie pytanko,
na kolokwium z chemii mieliśmy dokończyć redoks rozpuszczania siarczku rtęci w wodzie królewskiej, teraz już wiem że powinno powsać HgCl42-, jednak napisałam że powstanie HgCl2, czyli moje równanie wyglądało tak:
3HgS + 2NO3- + 8H+ + 6Cl- → 3HgCl2 + 2NO↑ + 4H2O + 3S↓
I teraz pytanie jest takie czy jest to napisane tak do końca żle? Czy obok/ w trakcie nie powstanie oprócz HgCl42- HgCl2

Pani doktor powiedziała że jeżeli znajde w jakiejś książce tak napisany redoks to mi to uzna, jeżeli nie to 3 punkty w plecy:(
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Siarczek rtęci (II)w wodzie królewskiej

Post autor: DMchemik »

To jest bardzo dobrze napisane, a reakcja pani doktor mówi tak, jakby sama nie rozumiała reakcji chemicznych. Chodzi o to, że rzeczywiście tam powstaje HgCl2:

3HgS + 2NO3- + 8H+ + 6Cl- → 3HgCl2 + 2NO↑ + 4H2O + 3S↓

I jest to reakcja redoks. Natomiast w obecności nadmiaru HCl powstaje związek kompleksowy H2[HgCl4]

HgCl2 + 2HCl === H2[HgCl4]

Jest to reakcja następcza, nie jest to reakcja z wodą królewską jak widać.

Możesz to jej nawet pokazać, a jeśli już potrzebuje książkowego dowodu, to polecam Nieorganiczną Analizę Jakościową wydawnictwa Politechniki Śląskiej, strona 60.
Waga
Posty: 34
Rejestracja: 19 mar 2010, o 19:51

Re: Siarczek rtęci (II)w wodzie królewskiej

Post autor: Waga »

Dziękuje Bardzo!:):) Bardzo, bardzo:)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości