Supresja Crossing-Over poprzez inwersję.

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Autsajder
Posty: 51
Rejestracja: 1 lip 2008, o 14:46

Supresja Crossing-Over poprzez inwersję.

Post autor: Autsajder »

Witam.
Na jednej z wspaniałych wejściówek z biologii medycznej dostaliśmy pytanie, takie jakie w tytule wątku.
Właściwie, to mieliśmy napisać wszystko co wiemy na ten temat, rozwinąć to hasło. Czy może mi ktoś to wytłumaczyć? Szukam tego w wielu książkach z genetyki i nic.

Pozdrawiam!

(co znaczy samo słowo supresja i inwersja, to wiem, ale wyczuwam tu jakiś głębszy sens, bo nikt nie odpowiedział poprawnie na to pytanie)
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Supresja Crossing-Over poprzez inwersję.

Post autor: malgosi35 »

Inwersja to rodzaj mutacji chromosomowej strukturalnej polegająca na peknieciu chromosomu w dwóch miejscach i odwrócenie fragmentu o 180o.
Supresja to zatrzymanie(?)

W czasie mejozy koniugacja fragmentu objętego inwersją ze względu na braku homologii, moze przebiegać na dwa sposoby.

Pierwszy spsób polega na utworzeniu pętli obejmującej obrzar który uległ inwersji (który nie koniuguje).
Efektem tego może być (w zależności od obszaru ktory obejmuje pętla), powstanie np. chromosomów z delecją lub duplikacją a w szczególnych przypadkach (inwersja pericentryczna) chromosomy z 2 centromerami lub bez centromerów.

Drugi sposób o który chodzi w Twoim pytaniu polega na braku koniugacji chromosomów które mają fragmenty gdzie doszło do inwersji lub koniugacji niehomologicznej. W takim przypadku nie dochodzi do crossing-over. Czyli crossing-over jest hamowane (zatrzymane) przez występowanie inwersji
Autsajder
Posty: 51
Rejestracja: 1 lip 2008, o 14:46

Re: Supresja Crossing-Over poprzez inwersję.

Post autor: Autsajder »

Hmm, to się wydaje zbyt proste, aby było prawdziwe szkoda, że wtedy nie wziąłem tego na logikę, tylko szukałem dziury w całym dzięki za odpowiedź
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości