Rozwój zarodka

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Awatar użytkownika
BioDan
Posty: 523
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 18:00

Rozwój zarodka

Post autor: BioDan »

Mam pewne wątpliwości i pytania ad. rozwoju zarodka.

Zygota dzieląc się przekształca się w pęcherzyk, który zagnieżdża się w macicy. Część komórek wpukla się i tworzy tarczkę zarodkową, która bedzie tworzyć zarodek itd. Pozostałe komórki tworzą błony płodowe:

- kosmówkę (zew. błona płodowa, która ochrania zarodek)

- omocznie (gromadzi produkty przemiany materii)

- owodnię (tworzy wody płodowe, amortyzuje wstrząsy, jest barierą dla bakterii)

-pęcherzyk żółtkowy (tworzy kom. rozrodcze)

- łożysko

-pępowina

Mam rozumieć, ze zanim powstanie pępowina omocznia pełni tak jakby jej funkcję?

[ Dodano: Pią Wrz 19, 2008 15:50 ]
Co jest? Za trudne ?
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Rozwój zarodka

Post autor: persil1991 »

Jak na moje to nie, bo omocznia amortyzuje wstrząsy i jest barierą dla bakterii (tak mam w zeszycie, bo akurat robimy rozrodczy). A pępowina po prostu łączy zarodek z łożyskiem, więc umożliwia wymianę substancji między matką a dzieckiem. Początkowo zarodek nie może być połączony z łożyskiem, bo łożyska nie ma.

Ale ja też mam pytanie. Czy trofoblast (obok pęcherzyka żółtkowego) również pełni funkcje odżywcze przed wytworzeniem się łożyska? Bo wyczytałem, że trofoblast wydziela enzymy lityczne, które nadtrawiają śluzówkę (dzięki temu może dojść do implantacji) oraz naczynia krwionośne w owej śluzówce skąd zarodek czepie subst. odżywcze. Czy więc można tak powiedzieć, że zarodka odżywia i to i to?
Elpremiero
Posty: 46
Rejestracja: 23 gru 2007, o 22:35

Re: Rozwój zarodka

Post autor: Elpremiero »

persil1991 pisze:Jak na moje to nie, bo omocznia amortyzuje wstrząsy i jest barierą dla bakterii (tak mam w zeszycie, bo akurat robimy rozrodczy). A pępowina po prostu łączy zarodek z łożyskiem, więc umożliwia wymianę substancji między matką a dzieckiem. Początkowo zarodek nie może być połączony z łożyskiem, bo łożyska nie ma.
Coś Ci się chyba pomyliło. Omocznia magazynuje produkty przemiany materii i o ile sie nie myle to około 12 tygodnia (u człowieka) powstaje łożysko które przejmuje od omoczni to zadanie i usuwa mocznik z płodu (omocznia podobnie jak kosmówka bierze udział w powstawaniu łożyska). Amortyzatorem wstrząsów i barierą dla różnych drobnoustrojów jest owodnia, która tworzy takie swoiste środowisko dla płodu.

[ Dodano: Sob Wrz 20, 2008 00:39 ]
BioDan pisze:Mam rozumieć, ze zanim powstanie pępowina omocznia pełni tak jakby jej funkcję?


Nie można powiedzieć, że omocznia pełni funkcje pępowiny, bo pępowina jest tylko przewodem umożliwiającym płodowi połączenie z łożyskiem, a przez to z organizmem matki (a przecież omocznia tego nie robi) Nie można tez powiedziec że omocznia pełni funkcje, które poźniej przejmuje łożysko ale, że pełni jedną z wielu funkcji łożyska, w tym wypadku gromadzenie mocznika (przez łożysko jest usuwany do organizmu matki).
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Rozwój zarodka

Post autor: persil1991 »

Elpremiero pisze:Coś Ci się chyba pomyliło. Omocznia magazynuje produkty przemiany materii i o ile sie nie myle to około 12 tygodnia (u człowieka) powstaje łożysko które przejmuje od omoczni to zadanie i usuwa mocznik z płodu (omocznia podobnie jak kosmówka bierze udział w powstawaniu łożyska). Amortyzatorem wstrząsów i barierą dla różnych drobnoustrojów jest owodnia, która tworzy takie swoiste środowisko dla płodu.
Jasne, pomyłka (omocznie z owodnią pomyliłem) - efekt pisania po 23
Awatar użytkownika
BioDan
Posty: 523
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 18:00

Re: Rozwój zarodka

Post autor: BioDan »

Mała pomyłka. Miało być: Mam rozumieć, ze zanim powstanie ŁOŻYSKO omocznia pełni tak jakby jego funkcję?
Elpremiero
Posty: 46
Rejestracja: 23 gru 2007, o 22:35

Re: Rozwój zarodka

Post autor: Elpremiero »

Tak też myślałem
Poprad
Posty: 8
Rejestracja: 9 gru 2010, o 13:11

Re: Rozwój zarodka

Post autor: Poprad »

Tutaj coś jeszcze na temat - rozwój ciąży
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość