Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
paulalala
Posty: 1
Rejestracja: 6 gru 2010, o 15:05

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: paulalala »

Czy ktoś może się orientuje i czy mógłby mi poradzić czy jeżeli moja praca badawcza nie została zakwalifikowana w tym roku, a chciała bym spróbować raz jeszcze to czy mogę wykorzystać zawarte w niej materiały zmieniając np obiekt badań, metody, a wykorzystując np argumenty poruszone w dyskusji, jeśli chciałabym realizować bardzo podobny temat. Czy muszę zrealizować nową pracę całkowicie od zera, na zupełnie inny temat?
tomekax72
Posty: 13
Rejestracja: 12 lis 2010, o 09:07

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: tomekax72 »

odświeże temat troszke

jestem obecnie w pierwszej LO a w drugiej klasie chciałbym spróbować sił w OB, i w zwiazku z tym juz mysle o pracy bo temat musze zgłosic nauczycielce do ferii chyba

mam kilka pomysłów ale nie wiem czy nie banalne itd. wiec
1. wpływ samozapłodnienia oraz zapłodnienia krzyżowego na wzrost i rozwój np. papryki czy tam innej roślinki
2. muzyka (gatunki muzyczne- nie wiem jak to nazwac jeszcze) jako czynnik stresujący u (gatunek/gatunki rośliny/roślin)
3. coś z allelopatią- np badanie allelopatii dodatniej cebula na marchew, następnie allelopatii ujemnej koper na marchew, potem zbadac koper z cebula, a potem posadzić marchew i z koprem i z cebula i np która roślina ma wieksze oddziaływanie na marchew, tylko nie wiem czy to sie uda

i przede wszystkim czy te wszystkie pomysly mają jakis sens. hm?
Awatar użytkownika
Luna95
Posty: 3
Rejestracja: 15 lis 2010, o 15:08

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Luna95 »

Witam, chciałabym sie zapytać czy można napisać prace badając gąbki(jeszcze nie wiem ale najprawdopodobniej chiałabym badać wpływ różnych substancji lub czynników na rozwój i życie gąbek).Z góry dziekuje za odpowiedź
sotiwj
Posty: 141
Rejestracja: 14 lip 2009, o 10:57

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: sotiwj »

Luna95 pisze:Witam, chciałabym sie zapytać czy można napisać prace badając gąbki(jeszcze nie wiem ale najprawdopodobniej chiałabym badać wpływ różnych substancji lub czynników na rozwój i życie gąbek).Z góry dziekuje za odpowiedź
O ile to nie będzie im szkodzić to tak
Awatar użytkownika
Qwertykloper
Posty: 34
Rejestracja: 13 cze 2009, o 13:58

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Qwertykloper »

Luna95 pisze:Witam, chciałabym sie zapytać czy można napisać prace badając gąbki(jeszcze nie wiem ale najprawdopodobniej chiałabym badać wpływ różnych substancji lub czynników na rozwój i życie gąbek).Z góry dziekuje za odpowiedź
Jeśli będziesz mogła je zdobyć, bo ja miałem świetny pomysł na pracę z gąbkami, ale nie udało mi się znaleźć ani jednego osobnika.

Zanim zgłosisz temat znajdź materiał badawczy.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Luna95
Posty: 3
Rejestracja: 15 lis 2010, o 15:08

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Luna95 »

A mógłbyś powiedzieć co chciałeś badać w gąbkach? Ja aktualnie nie moge sie zdecydować.
Awatar użytkownika
Qwertykloper
Posty: 34
Rejestracja: 13 cze 2009, o 13:58

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Qwertykloper »

Oczywiście

Chciałem badać ich prymitywne komórki (niby)nerwowe. A raczej czy pewne substancje mogą zablokować ich działanie co może na nie wpływać? itp. Nie znalazłem materiału badawczego, ale w tym roku i tak poszło ok. Dostałem 50 pkt za pracę badawczą na roślinach.

Znajdź materiał badawczy. Od tego zacznij w Twojej pracy. Potem możesz się pobawić z odtwarzaniem gąbek, ich regeneracją i zaburzeniami spowodowanymi dodatkiem np. ścieków przemysłowych. Praca byłaby bardzo ciekawa. Gąbki są bardzo interesującą grupą, jeśli tylko znajdziesz odpowiedni materiał badawczy to daj znać

Pozdrawiam serdecznie.
Mariusz
malenkaa
Posty: 13
Rejestracja: 27 gru 2010, o 21:42

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: malenkaa »

Witam, w tym roku planuje napisać pracę badawczą.Zostało mi nie wiele czasu.Około 3 miesiące.Zastanawiałam się na tematem mojej rozprawy naukowej.Materiał badawczy już mam, chciałabym skorzystać z nasion zbóż.
Tylko czym podziałać abym widziałam różnice? Jestem dopiero w pierwszej klasie liceum, profil biologia-chemia.Bardzo bym chciała w następnym roku wystartować w OB.Jeżeli macie jakieś sugestie, piszcie.Za wszelką pomoc dziękuje .
Awatar użytkownika
temarihermiona
Posty: 191
Rejestracja: 10 lis 2007, o 18:26

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: temarihermiona »

ja mam jedną sugestię - przeczytaj jeszcze raz regulamin. Trzy miesiące masz na wymyślenie tematu (to ogrom czasu! ja miałam np. tydzień.), a dopiero potem robisz pracę badawcza i masz na nia czas do konca wrzesnia
malenkaa
Posty: 13
Rejestracja: 27 gru 2010, o 21:42

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: malenkaa »

temarihermiona pisze:ja mam jedną sugestię - przeczytaj jeszcze raz regulamin. Trzy miesiące masz na wymyślenie tematu (to ogrom czasu! ja miałam np. tydzień.), a dopiero potem robisz pracę badawcza i masz na nia czas do konca wrzesnia
Tylko na chwilkę wpadłam ))
Tzn. że przez trzy miesiące szukam tematu pracy, potem ją zgłaszam pod koniec marca, następnie do końca września ją wykonuję ?
Awatar użytkownika
kociara1993
Posty: 406
Rejestracja: 2 lip 2009, o 19:52

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: kociara1993 »

tak
malenkaa
Posty: 13
Rejestracja: 27 gru 2010, o 21:42

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: malenkaa »

Dziękuje
malenkaa
Posty: 13
Rejestracja: 27 gru 2010, o 21:42

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: malenkaa »

Zabrałam się nad wybraniem tematu pracy badawczej.Mniej więcej wiem na czym będzie wyglądała moja praca.Myślałam nad wykorzystaniem pobliskiego lasu a tam są w nich odpady typu śmieci, jakieś worki. I chciałam to skorzystać to opisaniu zmianie liczby osobników danego gatunku rośliny na podstawie zebranych wyników z uwzględnieniem zanieczyszczeń podanych wyżej.
Jak myślicie czy ten mój temat będzie dobry?
Jeszcze jedno pytanie na czym lepiej według was będzie wykonać pracę na zwierzętach czy na roślinach ?
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości