Elektroliza soli mocznika w środowisku wodnym

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
Michael1804
Posty: 9
Rejestracja: 9 sty 2011, o 18:05

Elektroliza soli mocznika w środowisku wodnym

Post autor: Michael1804 »

Jak wszyscy wiemy mocznik, o lekko zasadowym charakterze, może tworzyć sole z kwasami. Moje pytanie brzmi, jak może wyglądać elektroliza wodnego roztworu dowolnej soli (rozpuszczalnej w wodzie) tej substancji?

Nie muszę podkreślać chyba, że chodzi mi tu o przebieg redukcji jonów mocznika przy katodzie.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Elektroliza soli mocznika w środowisku wodnym

Post autor: DMchemik »

Sole mocznika są relatywnie trwałe w środowisku silnego, stężonego kwasu. Próba wydzielenia takiej soli (co sam kiedyś próbowałem zrobić) kończy się rozkładem tej soli na kwas i mocznik, w wodzie te sole ulegają błyskawicznej hydrolizie. mocznik jest po prostu za słabą zasadą, by tworzyć trwałe sole. To nie jest to samo co amoniak. Tak więc elektroliza takiej soli jest chyba niezbyt realna, prędzej albo jakaś reakcja elektrodowa samego mocznika lub w środowisku zasadowym, co zresztą da się zrobić.

zerknij także tutaj:

Kod: Zaznacz cały

rsc.org/chemistryworld/News/2009/July/02070902.asp
Michael1804
Posty: 9
Rejestracja: 9 sty 2011, o 18:05

Re: Elektroliza soli mocznika w środowisku wodnym

Post autor: Michael1804 »

Dzięki wielkie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości