Oddychanie komórkowe

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
pagulhan
Posty: 5
Rejestracja: 8 sty 2011, o 19:34

Oddychanie komórkowe

Post autor: pagulhan »

Witam wszystkich na forum. Mam garść pytań z zakresu oddychania komórkowego:

1. Dlaczego w podręczniku (Biologia 2, Operon) stoi, że zysk netto z jednego mola glukozy to 36 moli ATP? Wyjaśnione zostało, że z jednego mola glukozy powstają dwie cząsteczki pirogronianu, każda cząsteczka pirogronianu daje 4 cząsteczki NADH (3 z cyklu Krebsa i 1 z reakcji pomostowej) i 1 jedną cząsteczkę FADH2. Czyli w sumie mam 8 NADH i 2 FADH2. Z jednej cz. NADH są trzy cz. ATP, z jednego FADH2 - dwie cz. ATP, czyli w sumie mam 8*3+2*2 = 28. Dalej napisano, że w połączeniu z ATP z fosforylacji substratowej wychodzi 35 cz. ATP (domyślam się, że to błąd i miało być 36). Skąd te 8? Przecież podczas glikolizy, po zużyciu dwóch cz. ATP otrzymuje się z glukozy 2 cz. aldehydu 3-fosfoglicerynowego, z którego każda cz. w dalszych przemianach daje 2 cz. ATP. Czyli włożyłem 2, wyciągnąłem 4, zysk = 2 ATP. Skąd więc pozostałe 6 cząsteczek ATP? Z cyklu Krebsa i r. pomostowej, oprócz 8 NADH i 2 FADH2, powstają dwie cz. ATP. Czyli cały czas brakuje 4. Skąd się one biorą?

2. 1 NADH daje 3 ATP, natomiast 1 FADH2 = 2 ATP. W podręczniku jest napisane, że NADH z glikolizy oddaje jony wodorowe i elektrony do matrix, ich biorcą jest FAD. I teraz tak: wg książki, przez w/w każda cz. NADH z glikolizy da nie 3, a 2 cz. ATP. Czy nie powinno być napisane, że każde DWIE cz. NADH z glikolizy dadzą nie 3, a 2 cz. ATP? Przecież na stworzenie FADH2 z FAD potrzeba dwóch protonów i dwóch elektronów każda cz. NADH ma po jednym elektronie i protonie do oddania potrzeba dwóch cząsteczek NADH do syntezy FADH2.

Przepraszam za bałagan, starałem się przedstawić ten mój potok wątpliwości najlepiej, jak tylko potrafię.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Oddychanie komórkowe

Post autor: AnnaWP »

Zysk energetyczny oddychania:
Glikoliza: 2ATP + 2NADH (2*3ATP) = 8 ATP
Reakcja pomostowa 2NADH = 6ATP
Cykl Krebsa: 2X (3NADH (9ATP) 1FADH2 (2ATP) 1 GTP=1 ATP) co daje = 2*12ATP = 24 ATP
Razem 38 ATP.

I to nie jest tak, że elektrony z NADH idą na FAD.

Oba te związki, i NADH i FADH2 to przenośniki elektronów, które wchodzą do łańcucha oddechowego. Tyle, że NADH przekazuje elektron na I kompleks, i pompuje 4+2+4 protony z matriks do przestrzeni mędzybłonowej. FADH2 wchodzi do drugiej pompy (3 kompleks i pomija etap z pierwszą czwórką protonów, pompuje 2+4protony. Dlatego NADH powoduje przejście 10 protonów, a FADH2 tylko 6. Ponieważ 3 protony dają 1 ATP, mamy zatem ok. 3 ATP dla NADH, a tyko 2 dla FADH2.
Piszę brutto, bo odpadają straty na transport.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości