Czy to plesniakowiec lsniacy czy żywiak chlebowiec?

Rozpoznawanie owadów na podstawie zdjęć i opisów. Nie wiesz co to za owad, zrób zdjęcia w dużym przybliżeniu i dodaj je na forum wraz z opisem. Nie pisz: co to za robak!
Hanel
Posty: 4
Rejestracja: 11 sty 2011, o 21:54

Czy to plesniakowiec lsniacy czy żywiak chlebowiec?

Post autor: Hanel »

Witajcie,

Mam 6 kanarków w pokoju. Od jakiegos czasu na parapecie zauwazyłam pojedyncze sztuki owodow przypominajacych małe chrząszcze. Są brązowe, maja ok 5 mm dlugosci i zazwyczaj znajduję je na pleckach lub martwe.

Kanarki karmię ziarnem Prestige z kakadu i raczej wydają się zdrowe, choć czasami są trochę nerowe- kanarzyca się bardzo skubie.

W klatkach jako wyciółki używam źwirku drewnianego też z kakadu, który zmieniam mniej więcej co 1,5-2 tygodnie.

W klatkach ptaków nie zauważyłam chrząszczy, są zazwyczaj na parapecie pod oknem i raz znalazłam w łóżku- lozko stoi niedaleko okna.

Chrząszcze raczej nie latają ale mają brązowe chitynowe skrzdła, łebek trochę ciemniejszy niź reszta pancerzyka raczej nie oddzielony. Prążków na skrzydłach nie dostrzegłam, ale mogą być zbyt małe. Tak samo z czułkami".

Bardzo boję sie o moje kanarki zwłaszcza, że przeczytałam w netie że pleniakowiec jest bardzo groźny i wgryza sie w ptaki.

Czy gryzie też ludzi?

Bardziej te moje owady przymominaja żywiaka, ale i tak sie boję i o ptaki i o siebie. Jak odróżnić żywiaka od pleniakowca i jak je wytepić?

A mam wrażenie że te cholery wychodzą ze szpary przy oknie i lgną do wiatła lamki na parapecie.

W pokarmie ptaków jak na razie ich nie zaobserwowałam, w żwirku też. Za to pojedyńczą sztukę znalazłam w pokoju po 2ej stronie mieszkania, równiez na parapecie, gdzie ptaków nie ma.

Prosze o pomoc, nie chcę aby moje ptaki cierpiały jeli owady sa dla nich niebezpieczne.no i boję się o siebie.

Pozdrawiam Agnieszka
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Czy to plesniakowiec lsniacy czy żywiak chlebowiec?

Post autor: WojtekB »

Nie sądzę żeby to był pleśniakowiec lśniący - musiałabyś bardzo zaniedbać swoje kanarki i nie czyścić im klatki przez bardzo długi czas. Pleśniakowiec to główny problem dużych ferm drobiowych.

Myślę, że

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBywiak_chlebowiec
żywiak chlebowiec (Stegobium paniceum) bardziej tu pasuje - ciepłe suche mieszkanie, pokarmu pod dostatkiem (wszystko co jest suszone - pieczywa, zioła, herbata itd. - może mu przypaść do gustu). Synantropy tego typu (żywiak chlebowiec czy bądź strąkowiec fasolowy) ciągną do okna i chcą się wydostać z pomieszczeń.

Lepiej na Twoim miejscu sprawdziłbym spiżarnię, czy czasem tam żywiak nie grasuje

Aha i nie musisz się martwić o siebie ani o kanarki - żywiak nie gustuje w świeżym mięsie
Hanel
Posty: 4
Rejestracja: 11 sty 2011, o 21:54

Re: Czy to plesniakowiec lsniacy czy żywiak chlebowiec?

Post autor: Hanel »

Witaj, ten moj jest bardzo podobny, ale nie ma aż tak odzielonej główki raczej ciało stanowi całosć.

Zdażyło mi się nie zmieniać żwirku tak przez miesiąc, ale wtedy też nic w nim nie było.

Na razie są to pojedyńcze sztuki, teraz codziennie odkurzam i pojawiają się tak raz na 2-3 dni własnie przy oknie. Jutro przejrzę kuchnię, ale tam ich nie zauważyłam póki co.

Nie chcę też jeszcze łapać ptaków i sprawdzać czy cos im jest skoro nie ma nic w klatkach. Cholery ciągną do swiatła.

A ptaki póki co spiewają bardzo duzo i są żywe, wiec chyba nic im nie jest.

Ps. to chyba nie strakowiec fasolowy nie ten kolor. Ps.2 Owady nie są owłonione raczej.

Dzięki wielkie za odpowiedź
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Czy to plesniakowiec lsniacy czy żywiak chlebowiec?

Post autor: Jane Doe »

Sprawdź karmę ptaków, rozsyp i poszukaj larw, później proponuję sprawdzić mąkę, kasze każdego rodzaju. A kanarki z odrobiny białka na pewno byłyby zadowolone

I moja rada: zmieniaj wiórki zdecydowanie częściej, co kilka dni, najlepiej używaj piasku i żwirku, bo ptaki muszą czasami zjeść kilka małych kamyczków, poza tym piasek oprócz tego, że są do niego dodawane odpowiednie witaminy itp to lepiej wchłania odchody, otacza je.
No i nie karm kanarków Prestige z kakadu )
Hanel
Posty: 4
Rejestracja: 11 sty 2011, o 21:54

Re: Czy to plesniakowiec lsniacy czy żywiak chlebowiec?

Post autor: Hanel »

Hej,

Jutro rozsypię karmę. Jakie jedzonko i gdzie im kupować? Kakdu wydawało mi się bezpieczne. Prestige poleciła mi Pani dr. Ledwoń z SGGW. Gdzie można kupić bezzpieczny pokarm?

Ps. Piasek dodaję Vitakraftu, kolby i trank do picia od czasu do czasu też dostają.

Cholera boję sie o te koje skrzydlate. Żwirwk będe zmieniać co tydzień. Dzięki.
Hanel
Posty: 4
Rejestracja: 11 sty 2011, o 21:54

Re: Czy to plesniakowiec lsniacy czy żywiak chlebowiec?

Post autor: Hanel »

A więc w kuchni nic, w karmie i żwirku też-albo ja nie widzęnie widac też intruzów,nie wiem co jeszcze robić
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Czy to plesniakowiec lsniacy czy żywiak chlebowiec?

Post autor: WojtekB »

Hanel pisze:Witaj, ten moj jest bardzo podobny, ale nie ma aż tak odzielonej główki raczej ciało stanowi całosć.
Zdjęcie zawsze rozwieje wątpliwość
Hanel pisze:Ps. to chyba nie strakowiec fasolowy nie ten kolor. Ps.2 Owady nie są owłonione raczej.
Napisałem że tego typu owady ciągną do okna, a nie że to może być strąkowiec (on preferuje wąski zakres ziaren, mianowicie nasiona roślin strączkowych).

Ja się podpisuję pod postem JaneDoe

Co do pokarmu to lepiej go dość często zmieniać - nawet jak ktoś znający się i z dużą wiedzą poleca jeden i konkretny rodzaj pokarmu. Czy chciałabyś jeść na śniadanie codziennie to samo ?

Szczerze pisząc bardziej orientuję się w papużkach falistych niż w kanarkach, ale z tego co wyczytałem raz na jakiś czas można podać kanarkom skiełkowane ziarna pszenicy lub owsa - bogate w witaminę E i B2 (oczywiście ziarna nie mogą pochodzić z uprawy, na której prowadzono opryski środkami ochrony roślin).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości