Ślimaki

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
GoodWolf
Posty: 54
Rejestracja: 15 cze 2005, o 01:00

Ślimaki

Post autor: GoodWolf »

Mam pytanie dotyczące ślimaków lądowych.

Na sprawdzianie razem z kolegą zaznaczyłem w odp.że ślimaki lądowe oddychają płucami,tymczasem nasza Pani z biologii uznała to za błąd i stwierdziła że ślimaki lądowe oddychają za pomocą jamy płucnej.

Sprawdziłem to w domu w kilku książkach które mam i okazuje się że oddychają jednak za pomocą płuc,a nie jamy płucnej jak to stwierdziła nasza Pani z biologii.

Dlatego prosze o Wasze zdanie na ten temat,jak to w końcu jest naprawde,bo już sam nie wiem.
pan_ciastko
Posty: 159
Rejestracja: 29 paź 2006, o 12:19

Re: Ślimaki

Post autor: pan_ciastko »

Ślimaki lądowe oddychają jamą płucną. Co do tego nia ma wątpliwości. Mimo wszystko postanowiłam zajżeć do książki, a tam jest napisane tak:U mięczaków lądowych wymiana gazowa odbywa się w unaczynionych ścianach jamy płaszczowej, pełniących funkcje płuc*(UWAGA!Płuca u bezkręgowców nie mają nic wspólnego z narządami o tej samej nazwie u kręgowców.)
Więc jeśli na sprawdzianie napisałeś płuca, to należało zaznaczyć, że nie mają nic wspólnego z płucami kręgowców.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Ślimaki

Post autor: Jakusz »

Tak czy inaczej skłaniałbym się do używania nazewnictwa jama płucna, a nie płuca. To jest sytuacja analogiczna do sporu czy obrączkę okołogardzielową i zwoje głowowe u skąposzczetów można nazwać mózgiem czy też nie - moim zdaniem terminmógz zarezerwowany jest dla organizmów o wyższej organizacji (nie tylko kręgowców rzecz jasna).

OPERON podaje także, iż u pająków występują płuca, zamiast powszechnie znanych płucotchawek. Tutaj także termin płuca, wydaje mi się dalece nieodpowiedni.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Ślimaki

Post autor: badger »

w ksiazce operonu o pajakach jest napisane:Płuca (ściślej worki płucne albo płucotchawki) występują u pajęczaków Nie wiem czemu nie mogli zdecydowac sie na jedna nazwe.
co do slimakow operon podaje:Do wymiany gazowej dochodzi na wewnetrznej powierzchni silnie ukrwionej jamy plaszczowej nazywanej tu jama plucna, stad okreslenie plucodyszne."

Jak bym byl nauczycielem nie uznal bym odpowiedzi ze slimaki maja pluca. Ta nazwa jest zarezerwowana dla kregowcow
GoodWolf
Posty: 54
Rejestracja: 15 cze 2005, o 01:00

Re: Ślimaki

Post autor: GoodWolf »

Zatem należy ostatecznie stwierdzić że ślimaki lądowe oddychają za pomocą jamy płucnej,a nie płuc.Dzięki za cenną pomoc w rozwikłaniu tego sporu.Choć musze przyznać że mam w domu kilka książek i we wszystkich pisze że ślimaki lądowe oddychają za pomocą płuc.Cóż widać mam nie najlepsze książki
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Ślimaki

Post autor: Jakusz »

Pamiętaj - biologia to nie matematyka i nie zawszew biologii 2+2=4, bo choćby 46 chromosomów podzielić na 4 równa się 23
Flaiel
Posty: 2
Rejestracja: 8 gru 2007, o 19:29

Re: Ślimaki

Post autor: Flaiel »

Czy mógłbymi powiedzieć kilka nazw ślimaków lądowych skorupowych i ślimaków lądowych bezskorupowych?
parva
Posty: 312
Rejestracja: 26 sty 2007, o 21:31

Re: Ślimaki

Post autor: parva »

bezskorupowe - pomrów błękitny, pomrów wielki, pomrów czarniawy, pomrowik rodniański, ślinik wielki, ślinik przepasany, ślinik luzytański, ślinik rdzawy


skorupowe - ślimak winniczek, wstężyk gajowy, wstężyk zaroślowy, błotniarka stawowa, błotniarka pospolita, błotniarka moczarowa, wstężyk ogrodowy, żyworódka pospolita, bursztynka pospolita, zatoczek pospolity, zaroślarka pospolita.

Polecam google
kevin123
Posty: 2
Rejestracja: 8 mar 2009, o 17:00

Re: Ślimaki

Post autor: kevin123 »

moze mi ktos powiedziec kiedy sie pojawiaja slimaki w polsce? po zimie w jaki miesiacu mniej wiecej. potrzebuje do doswiadczenia, w google nie znalazlem. pozdr.
Awatar użytkownika
Ilradil
Posty: 130
Rejestracja: 2 mar 2009, o 16:50

Re: Ślimaki

Post autor: Ilradil »

Trzeba pamiętać, że jak jest coś w cudzysłowie, nppłuca to oznacza to, że to coś płucami nie jest, tylko pełni ich funkcję W książkach do biologii jest wiele takich porównań, jak choćby nazywanie fotoreceptorów bezkręgowcówoczami
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 7 gości