zadanie maturalne prosze o pomoc

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
biologiczka90
Posty: 239
Rejestracja: 23 sty 2009, o 13:15

zadanie maturalne prosze o pomoc

Post autor: biologiczka90 »

Hej chodzi mi o zadanie z matury rozsz 2008

Podkresl wzory substancji ktore sa zwiazkami jonowymi


Ba(OH)3 CCl4 CH3COOH H3PO4 KHCO3 Na2SO4 NH4NO3 Rb2O SO3

Chodzi mi tylko o to jak mam to sprawdzic Wiem,ze nalezy rozrysowac wszystkie wiazania czyli wzor strukturalny. i nalezy sprawdzic polarnosc? czy przeliczyc roznice elektroujemnosci i jesli E= 1,9 to wtedy jest jonowe?

[/b]
bcf_raptor
Posty: 345
Rejestracja: 30 gru 2007, o 18:41

Re: zadanie maturalne prosze o pomoc

Post autor: bcf_raptor »

biologiczka90 pisze:czy przeliczyc roznice elektroujemnosci i jesli E= 1,9 to wtedy jest jonowe?
1,7 a nie 1,9

Aby, poprawnie to określić musisz narysować wzór w przypadku związków złożonych z więcej niż dwóch pierwiastków i określić przy pomocy elektroujemności które wiązania są jonowe.
biologiczka90
Posty: 239
Rejestracja: 23 sty 2009, o 13:15

Re: zadanie maturalne prosze o pomoc

Post autor: biologiczka90 »

aa:) ok a jesli okaze sie ze kilka wiazan bedzie np jonowych a kilka kowalencyjnych:P Moze tak sie okazac? musze to sprawdzic A np. jezeli zwiazek jest nierozpuszalny czyli tworzy osad to wyklucza jego charakter jonowy?
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: zadanie maturalne prosze o pomoc

Post autor: ulala »

jesli jest nierozpuszczalny to nadal ma budowe jonowa ale nie jest rozpuszczalny w wodzie. tzn w jakims stopniu dysocjuje ale niewielkim
yanbar
Posty: 8
Rejestracja: 1 mar 2009, o 04:13

Re: zadanie maturalne prosze o pomoc

Post autor: yanbar »

hm, też zadanko maturalne, wiec się dołącze do tematu.
"Pewna woda mineralna zawiera 495,8 mg/cm3 jonow wodoroweglanowych i 699,2 mg/cm3 jonów wapniowych. Oblicz, czy jony wapniowe pochodzą tylko z wodorowęglanu wapnia wymywanego z gleby, czy też z innych soli zawartych w glebie."

Nie wiem gdzie robie błąd, bo za każdym razem wychodzi mi, że jonów wapniowych jest więcej.
[obliczam ilość milimoli każdego z jonów dzieląc ich masę (przyjmuję objętość roztworu 1cm3), przez masę molową, dodatkowo mnożę ilość jonów wodorowęglanowych dwukrotnie, aby zgadzała sie stechiometria. Jak byk wychodzi mi 16,2 milimoli HCO3- i 17,5 milimoli Ca2+.]
Autorzy mają inne zdanie na ten temat, bowiem w odpowiedziach napisali:
"Liczba moli jonów wodorowęglanowych jest dużo większa niż liczba moli jonów wapniowych, można wnioskować więc, że z gleby wymywany jest wodorowęglan wapnia oraz wodorowęglany innych metali".
Jakies pomysły gdzie się zgubiłem?
Awatar użytkownika
Halius
Posty: 332
Rejestracja: 12 lut 2008, o 15:02

Re: zadanie maturalne prosze o pomoc

Post autor: Halius »

Ja też mam wątpliwości odnośnie tego samego zadania co biologiczka.
Cała treść zadania brzmi:

Związki jonowe zbudowane są z jonów dodatnich i ujemnych, które mogą być jedno- lub
wieloatomowe.
Z podanego zbioru wybierz i podkreśl wzory tych substancji, które są związkami
jonowymi.
Ba(OH)2 CCl4 CH3COOH CO2 H3PO4
KHCO3 Na2SO4 NH4NO3 Rb2O SO3
Pogrubiłem odpowiedź.
Wstęp do zadania sugerowałby, że chodzi im o związki zbudowane z jonów, jednak w takim razie co tu robi tlenek i czemu kwasy nie są uwzględnione w odpowiedzi? Jeśli jednak chodzi o to, które związki mają w swej budowie wiązanie jonowe, to jaki cel miało umieszczenie tego wstępu i gdzie w takim razie w NH4NO3 wiązanie jonowe?
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: zadanie maturalne prosze o pomoc

Post autor: ulala »

zwiazki ktore podkreslilas juz jako ciala stale maja jonowa budowe krystaliczna. niektore zw. kowalencyjne rozpadaja sie na jony ale w st stalym nie sa jonami. polecenie mowi o zwiazkach, nie ich wodnych roztworach. tak ja uwazam
hope_92
Posty: 49
Rejestracja: 25 paź 2010, o 17:00

Re: zadanie maturalne prosze o pomoc

Post autor: hope_92 »

Płytkę niklową o masie 100g zanurzono w roztworze azotanu (V) srebra. Po pewnym czasie płytkę wyjęto, a po jej wysuszeniu masa wynosiła 107g. Oblicz ile gramów srebra osadziło się na płytce.
Gdyby ktoś mógł mi pomóc z tym zadaniem byłabym bardzo wdzięczna, bo mi coś nie wychodzi (powinno wyjśc 9,6g). Wydaje mi się, że dobrze robię, ale wynik mi ciągle inny wychodzi./
Awatar użytkownika
Soufre
Posty: 423
Rejestracja: 5 kwie 2010, o 10:42

Re: zadanie maturalne prosze o pomoc

Post autor: Soufre »

angela1363 pisze:Płytkę niklową o masie 100g zanurzono w roztworze azotanu (V) srebra. Po pewnym czasie płytkę wyjęto, a po jej wysuszeniu masa wynosiła 107g. Oblicz ile gramów srebra osadziło się na płytce.
Gdyby ktoś mógł mi pomóc z tym zadaniem byłabym bardzo wdzięczna, bo mi coś nie wychodzi (powinno wyjśc 9,6g). Wydaje mi się, że dobrze robię, ale wynik mi ciągle inny wychodzi./
\(Ni + 2Ag^{+} ightarrow Ni^{2+} + 2Ag\)

x- masa niklu, który przeszedł do roztworu
y- masa srebra osadzonego na płytce

\(left{egin{array}{l}100-x+y=107frac{x}{y}=frac{59}{216}end{array}\)

Jeśli czegoś nie rozumiesz, to pytaj, albo pokaż swoje obliczenia to poszukamy błędu.
Awatar użytkownika
Mati_P
Posty: 411
Rejestracja: 17 sie 2009, o 08:25

Re: zadanie maturalne prosze o pomoc

Post autor: Mati_P »

masa plytki wzrosła o 7g

Ni + 2Ag+ Ni2+ + 2Ag

59g Ni - 2* 108g Ag

a wiec przy wymianie 1 mola Ni na 2 mole Ag zmiana(wzrost) masy plytki wynosi 2*108-59=157g

proporcja:
2*108g Ag-157g
xg Ag-7g(zmiana masy plytki)

x=9,6g
hope_92
Posty: 49
Rejestracja: 25 paź 2010, o 17:00

Re: zadanie maturalne prosze o pomoc

Post autor: hope_92 »

Rozumiem:) Już wiem co źle robiłam. Dziękuję bardzo za pomoc:)
hope_92
Posty: 49
Rejestracja: 25 paź 2010, o 17:00

Re: zadanie maturalne prosze o pomoc

Post autor: hope_92 »

Mam problem z kolejnym zadaniem Nie wiem od czego je zacząć. Gdyby ktoś mógł mi trochę pomóc byłabym bardzo wdzięczna.
W celu ochrony przed korozją przedmiot pokryto elektrolitycznie warstwą chromu. Masa przedmiotu wzrosła o 4g. Oblicz ile minut musiała trwać elektroliza, jeżeli przepuszczono prąd o natężeniu 1,5A.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości