linienie

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
pikolak
Posty: 13
Rejestracja: 1 kwie 2010, o 20:49

linienie

Post autor: pikolak »

czy dorosle owady tez linieja? one w sumie nie rosna wiec nie powinny tak?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: linienie

Post autor: WojtekB »

pikolak pisze:czy dorosle owady tez linieja? one w sumie nie rosna wiec nie powinny tak?
U owadów z przeobrażeniem niezupełnym larwa pierwotna - przypomina (w różnym stopniu w zależności od kategorii) osobnika dojrzałego (imago), a narządy larwalne stopniowo, w serii kolejnych linień, przekształcają się w narządy definitywne. Po każdym linieniu następuje też wydatne powiększenie rozmiarów ciała. W ten sposób larwa rośnie aż do ostatniej wylinki i uzyskania wielkości postaci dojrzałej.

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Przeobra%C5%BCenie_niezupe%C5%82ne_owad%C3%B3w
Przeobrażenie niezupełne owadów

W przeobrażeniu niezupełnym wiadomo co i jak
Awatar użytkownika
paramecium
Posty: 141
Rejestracja: 2 sie 2008, o 09:15

Re: linienie

Post autor: paramecium »

Owszem, jest tak jak pisze WojtekB, ale istnieje podgromada owadów, a mianowicie Apterygota - bezskrzydłe, które zachowują zdolność linienia przez całe swoje życie. Do bezskrzydłych należą np. rybiki i skoczogonki.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: linienie

Post autor: WojtekB »

paramecium pisze:Owszem, jest tak jak pisze WojtekB, ale istnieje podgromada owadów, a mianowicie Apterygota - bezskrzydłe, które zachowują zdolność linienia przez całe swoje życie. Do bezskrzydłych należą np. rybiki i skoczogonki.
Czy to ma związek, że te obie grupy owadów są jednymi z najstarszych (najprymitywniejszych) spośród całej gromady ?
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: linienie

Post autor: Jane Doe »

pikolak pisze:czy dorosle owady tez linieja? one w sumie nie rosna wiec nie powinny tak?
Jeżeli mówimy o dorosłych, to mogę przywołać przykład ptaszników czerwonokolanowych (nie wiem, jak jest z wszystkimi pająkami, ale myślę, że tak jest z większością ptaszników).
Bo w przeobrażeniu niezupełnym mowa o larwie, ew. osobniku młodocianym, który przekształca się w dorosłego osobnika i dopiero wtedy jest zdolny do rozmnażania.
Brachypelma smithi natomiast przechodzą przeobrażenie niezupełne, ale stają się dorosłe, gdy wykształcą się u nich bulbusy i haczyki, co może nastąpić najwcześniej po 10, 11 wylince i później pająk przechodzi jeszcze max. 3-4 wylinki, ale już jako dorosły, zdolny do rozrodu osobnik. Ale nie zawsze tak może być, czasami dojrzewają płciowo już po wszystkich wylinkach, a jest ich max. 13.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: linienie

Post autor: WojtekB »

JaneDoe pisze:
pikolak pisze:czy dorosle owady tez linieja? one w sumie nie rosna wiec nie powinny tak?
Jeżeli mówimy o dorosłych, to mogę przywołać przykład ptaszników czerwonokolanowych (nie wiem, jak jest z wszystkimi pająkami, ale myślę, że tak jest z większością ptaszników).
Tylko, że my tu piszemy o samych owadach więc nie wiem w jakim celu piszesz o ptasznikach (które wg mojej wiedzy to pajęczaki).

Chyba, że zaraz możecie opisać wszystkie grupy, u których występuje linienie
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: linienie

Post autor: Jane Doe »

Wiem wiem, ale pomyślałam o liniejących ogólnie
Awatar użytkownika
Jarmo
Posty: 45
Rejestracja: 9 gru 2008, o 13:25

Re: linienie

Post autor: Jarmo »

paramecium pisze: Do bezskrzydłych należą np. rybiki i skoczogonki.
Skoczogonki według nowej nomenklatury nie należą już do owadów
adeken
Posty: 2
Rejestracja: 24 kwie 2011, o 21:12

Re: linienie

Post autor: adeken »

Witajcie!

Od kilku dni zastanawiam się nad różnicą między rozwojem prostym a rozwojem złożonym z przeobrażeniem niezupełnym (p.zupełne ma poczwarkę i larwę niepodobną do imago, więc tutaj nie ma problemu^^). W obu przypadkach młody osobnik nie może się rozmnażać, jest mniejszy od dorosłego i do niego podobny. Jaka jest więc kluczowa różnica między tymi dwoma rozwojami? Podręczniki podają, że młode w rozwoju prostym nie są nazywane larwą, ale co jeszcze? Czy chodzi tu o linienie w p.niezupełnym? Nie mam żadnego pomysłu./ Będę wdzięczna za wytłumaczenie)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości