O jaką cechę tu chodzi? (krzyżówka)

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
denshul
Posty: 8
Rejestracja: 25 sty 2010, o 14:12

O jaką cechę tu chodzi? (krzyżówka)

Post autor: denshul »

Polecenie brzmi:
a) na podstawie analizy rodowodu oceń, czy allel odpowiedzialny za ekspresję tej cechy jest recesywny, dominujący, czy recesywny sprzężony z płcią. Uzasadnij swoją ocenę wpisując genotyp każdej osoby.

b) Podaj oznaczenia cyfrowe osób, które w tej rodzinie muszą być heterozygotami. Podaj przykład jednej cechy ludzkiej, która jest dziedziczona w ten sposób.

Zrobiłam już milion krzyżówek, ale zawsze już w 3 pokoleniu mam osobę chorą.Nie wiem jak to ugryźć. Proszę o pomoc.
adrianas
Posty: 265
Rejestracja: 31 sie 2010, o 11:47

Re: O jaką cechę tu chodzi? (krzyżówka)

Post autor: adrianas »

Sprawa przy rodowodach wyglada nastepujaco: nie jest to idealne odzwierciedlenie krzyzowek, chodzi o to, ze w pokoleniu ktore jest potomstwem nie zdarza sie praktycznie nigdy zeby wylosowac 4 dzieci z ktorych kazde bedzie mialo inny genotyp. Rodowod ukazuje tylko kto na pewno jest chory oraz kto jest heterozygota.
1.Biorac pod uwage, ze zdrowi rodzice w 2 pokoleniu maja chore dzieci musi byc to cecha recesywna. Chorzy sa zarowno chlopcy i dziewczynki wiec jest to cecha niesprzezona z plcia.
2.heterozygotami beda najpewniej osoby z 3 pokolenia ktore maja chorych potomkow oraz osoby z 2 pokolenia bo musialy oddac te ceche napewno bedzie to osoba nr 2 z drugiego pokolenia, osoba nr 4 z drugiego pokolenia no i tak w 3 pokoleniu wystepuja 2 zdrowe osoby wiec conajmniej jedna musi byc heterozygota pod wzgledem tej cechy gdyz maja one chorych potomkow ale nie wiadomo do konca ktora gdyz nie jest to cecha sprzezona z plcia a osoby maja wspolnego chorego przodka wiec nie wiadomo do konca ktora jest chora.
Przykladem takiej choroby jest chociazby anemia sierpowata.Inna cecha ktora jest przekazywana recesywnie to np niebieska barwa oczu.
prosze mnie poprawic jak sie myle
Awatar użytkownika
szama
Posty: 193
Rejestracja: 24 lis 2010, o 22:56

Re: O jaką cechę tu chodzi? (krzyżówka)

Post autor: szama »

P wiadomo
F1 2, 3 i 4 są nosicielami
F2 1 i 2 sa nosicielami

Reszte chyba wszystko adrianas napisał.
denshul
Posty: 8
Rejestracja: 25 sty 2010, o 14:12

Re: O jaką cechę tu chodzi? (krzyżówka)

Post autor: denshul »

Dziękuje faktycznie pomyliłam rodowód z krzyżówką
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości