Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Awatar użytkownika
czuczubaka
Posty: 104
Rejestracja: 23 sie 2010, o 14:53

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: czuczubaka »

Też prosiłem o pomoc z tym zadaniem ale nikt nie odpisał P Chodzi o to z elektroforezą i mutacją, nie?
lissek12
Posty: 30
Rejestracja: 30 gru 2010, o 12:41

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: lissek12 »

potfur pisze:1. W pewnym kraju w okresie ostatnich 10 lat urodziło się 715 tysięcy par bliźniąt : 225 tysięcy par dziewcząt, 240 tysięcy par chłopców i 250 tysięcy par dziewczynka-chłopiec. Udział bliźniąt jednojajowych w tej populacji wynosi :
2%
15%
30%
65%
80%


ktos mi to wytlumaczy jak to policzyc ?


i jeszcze pytanie : mięsnie pierscienic sa poprzecznie prazkowane czy gladkie?
ja gdzieś przeczytałem że średnio 30% rodzących się bliźniąt to bliźnięta 1 jajowe. nie wiem czy to dobra odp, może po prostu trzeba wiedzieć suchy fakt a nie liczyc z xp
Awatar użytkownika
czuczubaka
Posty: 104
Rejestracja: 23 sie 2010, o 14:53

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: czuczubaka »

Wstawilem to problematyczne zadanie na imagesacka, wiec moze ktos kto nei ma czerwonej ksiazeczki pomoze?
Awatar użytkownika
Qwertykloper
Posty: 34
Rejestracja: 13 cze 2009, o 13:58

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Qwertykloper »

Cześć Wszystkim Mam pytanie, ale może na początek wyjaśnię 69 (ładna liczba )

Elektroforezę znacie. O co w niej chodzi w przełożeniu na to zadanie?

( to nici RNA)
-
-
takie RNA najszybciej by się poruszało

RNA z pętęlką 1 wolniej, z 2 wolniej, 3 jeszcze bardziej.

Czyli im więcej kształtów, nici niekomplementarnych tym wolniej, bo to stawia większy opór.

Dzikus porusza się szybciej czyli potrzebne jest nam dodatkowe napięcie=zmiana kształtu=wytworzenie odcinka nie komplementarnego.

I już wszystko.
Wystarczy popatrzeć od końca

5 - mutant porusza się szybciej - zwolnione miejsce na pętelce- mniejsza pętelka.
4 - mutant dzieli pętelkę na 2 części, albo nic się nie dzieje - szybszy ruch.
3 - zamiana doprowadziłaby do zmniejszenia pętelki końcowej, czyli mutant byłby szybszy.
2 - zamiana z 2 wiązań wodorowych na 3 wiązania spajające - niewiele, ale szybciej.
1 - jedyne poprawne - puryny się odpychają i powstaje pętelka.


H chyba w miarę jasno

Moje pytanie. Jak się poleje skrobię płynem Lugola, a potem doda enzymy czy obserwowane jest przejście z barwy niebieskiej poprzez czerwoną do bezbarwnej?

[at]: I jeszcze jedna rada - jakby ktoś wpadł na całkiem niegłupi pomysł nauczenia się aminokwasów polarnych i niepolarnych to Ville strona 56 zupełnie inaczej niż Hosser i Kąkol. Ja bazuję na Villim.
magnavis
Posty: 69
Rejestracja: 26 sty 2011, o 13:04

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: magnavis »

Sory, że się wtrącę.
Czy wielu z was jest nominowanych do wyróżnienia i będzie musiało bronić pracy na zawodach?

Ja dopiero dostałem tel. z sekretariatu i Pani mówi mi, będe musiał. Jestem w szoku, kompletnie nie spodziewałem się. W dodatku widzę, że jest tylko 6 osób z okręgu wyróżnionych, więc mój strach jeszcze bardziej wzrósł.

Obrona jest indywidualna czy jakoś w szerszym gronie?

Macie jakieś doświadczenie, co oni mnie mogą pytać? Kurde, kiepsko to widzę.

Proszę o wszelkie info
Awatar użytkownika
Olus
Posty: 167
Rejestracja: 21 lut 2010, o 11:15

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Olus »

Ja jestem ale nie ide na to bo mam w ten sam dzien studniowke i szczerze mowiac to szkoda mi czasu, zeby tam siedziec i czekac na moja kolej a potem to prezentowac

niestety wole studniowke

Ale nie ma sie czego bac, moi dwaj koledzy prezentowali prace i bylo wszystko ok
potfur
Posty: 62
Rejestracja: 11 sty 2007, o 17:39

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: potfur »

Qwertykloper pisze:Cześć Wszystkim Mam pytanie, ale może na początek wyjaśnię 69 (ładna liczba )

Elektroforezę znacie. O co w niej chodzi w przełożeniu na to zadanie?

( to nici RNA)
-
-
takie RNA najszybciej by się poruszało

RNA z pętęlką 1 wolniej, z 2 wolniej, 3 jeszcze bardziej.

Czyli im więcej kształtów, nici niekomplementarnych tym wolniej, bo to stawia większy opór.

Dzikus porusza się szybciej czyli potrzebne jest nam dodatkowe napięcie=zmiana kształtu=wytworzenie odcinka nie komplementarnego.

I już wszystko.
Wystarczy popatrzeć od końca

5 - mutant porusza się szybciej - zwolnione miejsce na pętelce- mniejsza pętelka.
4 - mutant dzieli pętelkę na 2 części, albo nic się nie dzieje - szybszy ruch.
3 - zamiana doprowadziłaby do zmniejszenia pętelki końcowej, czyli mutant byłby szybszy.
2 - zamiana z 2 wiązań wodorowych na 3 wiązania spajające - niewiele, ale szybciej.
1 - jedyne poprawne - puryny się odpychają i powstaje pętelka.


H chyba w miarę jasno

Moje pytanie. Jak się poleje skrobię płynem Lugola, a potem doda enzymy czy obserwowane jest przejście z barwy niebieskiej poprzez czerwoną do bezbarwnej?

[at]: I jeszcze jedna rada - jakby ktoś wpadł na całkiem niegłupi pomysł nauczenia się aminokwasów polarnych i niepolarnych to Ville strona 56 zupełnie inaczej niż Hosser i Kąkol. Ja bazuję na Villim.


A może po prostu pyrymidyna C zmienia się na cięższą puryne A wiec porusza sie wolniej?

Tak czy siak odpowiedz 1 jest poprawna
Awatar użytkownika
kociara1993
Posty: 406
Rejestracja: 2 lip 2009, o 19:52

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: kociara1993 »

Olus, a można wiedzieć jaki temat? Bo ciekawa jestem jakie tematy są naprawdę wyróżniane? Taki super super ?
adestor
Posty: 253
Rejestracja: 22 sty 2011, o 14:36

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: adestor »

Czy na salę można wnieść kalkulator? Niektóre zadania wymagają dosyć konkretnych obliczeń a na liczeniu w słupkach traci sie masę czasu .
Awatar użytkownika
czuczubaka
Posty: 104
Rejestracja: 23 sie 2010, o 14:53

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: czuczubaka »

Dzięki za wyjaśnienie 69, na początku obstawiałem i byłem pewny że B to dobra odpowiedź bo sprawdziłem chyba w odpowiedziach z innego działu i już miałem wam pisać że w kluczu jest B, ale jeszcze raz sprawdzilem i.ltfejspalm no bo A faktycznie było jedyne logiczne. ale jeszcze raz dzięki
Awatar użytkownika
czuczubaka
Posty: 104
Rejestracja: 23 sie 2010, o 14:53

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: czuczubaka »

Qwertykloper, oto odpowiedź na Twoje pytanie:

Jeżeli się skrobię poleje płynem Lugola, a następnie podda działaniu hydrolaz (amylaz), to w trakcie tej gydrolizy skrobia rozpada się na coraz mniejsze łańcuchy tworząc kolejno:
amylodekstryny - barwią się z I2 na niebiesko,
erytrodekstryny - barwią się z I2 na czerwono,
achrodekstryny - nie barwią się z I2 (bezbarwne)
maltozę i glukozę (też się nie barwią).

Więc w Twoim pytaniu jest prawidłowe stwierdzenie
Awatar użytkownika
czuczubaka
Posty: 104
Rejestracja: 23 sie 2010, o 14:53

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: czuczubaka »

adestor z tego co wiem, na salę kalkulatora nie można wnosić, przynajmniej w moim okręgu (wlkp)
Rebelek
Posty: 335
Rejestracja: 25 sie 2009, o 23:36

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Rebelek »

W takim razie trzeba się nauczyc liczyć pierwiastki w pamięci i potęgi liczb dziesiętnych
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości