Mszaki - opracowanie - czy poprawne i wyczerpujące?

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
rs2fan
Posty: 5
Rejestracja: 26 sty 2011, o 17:18

Mszaki - opracowanie - czy poprawne i wyczerpujące?

Post autor: rs2fan »

Witam. Opracowałem następujące zagadnienia. Czy są poprawne, czy może czegoś ważnego nie uwzględniłem?

1.Ogółna charakterystyka mszaków:
-przewaga gametofity przy przemianie pokoleń
-rośliny telomowe, czyli posiadające 1 osiowy sporofit
-długość życia gametofitu znacznie dłuższa od długości życia sporofitu
-gamety męskie - plemniki - zawsze opatrzone dwiema wiciami
-brak zdrewniałych elementów przewodzących
-przepływ plemników z plemni do rodni

2. Budowa anatomiczna i morfologiczna gametofitu i sporofitu wątrobowców:
GAMETOFIT
- może być plechowaty lub zróżnicowany na liście u łodyżkę (teraz pytanie - u jakich wątrobowców jest plechowaty, a u jakich zróżnicowany? Plechowaty u Marchiantaes, zróżnicowany u liściastych?)
-oprócz prostych, nieróżnicujących się na tkanki plech możliwość wystąpienia wysokiej organizacji anatomicznej (pytanie jw.)
-gametofity, które różnicują się na liście i łodyżkę mogą mieć 3 równe rzędy liści, 2 równe i jeden rząd mniejszych bądź tylko 2 rzędy równych
-gametofity wytwarzają chwytniki, którymi są przymocowane do podłoża
-występowanie licznych i drobnych chloroplastów

SPOROFIT
-pozostaje w rodni aż do momentu dojrzenia zarodników
-sporofit traci chloroplasty tuż przed dojrzeniem zarodników
-gdy sporofit dojrzeje wysuwa się z rodni, przerywając ją w górnej części
-bardzo szybki wzrost (nawet 1mm/h)
-zbudowany z niewielkiej stopy i bezbarwnej sety oraz jajowatej lub kulistej zarodni zbudowanej z kilku warstw komórek
-odpadające wieczko po dojrzeniu zarodników
-sporofit bardzo krótkotrwały
-wnętrze zarodni w całości wypełnione zarodnikami oraz elaterami
-elatery to sprężynowate komórki ułatwiające rozsiewanie się zarodników poruszają się przez skręcanie oraz rozkręcanie, zależne od wilgotności powietrza

3. Budowa morfologiczna i anatomiczna gametofitu i sporofitu torfowców

GAMETOFIT
-splątek nieregularnie zbudowany, złożony z jednej warstwy komórek (teraz pytanie - splątek zaliczać jako oddzielny etap cyklu życiowego, czy zaliczać go do gametofitu czyli krócej - cykl życiowy mszaków jest 3 etapowy (splątek, gametofit i sporofit), czy też 2 etapowy (splątek zaliczany jako młodociana faza gametofitu i sporofit)?)
-splątek przymocowany do podłoża chwytnikami, które później zanikają
-liście rozmieszczone na lodyżce spiralnie
-budowa dorosłego torfowca:
*główka na szczycie twozona przez liczne, krótkie gałązki
*poniżej główki pęczki gałązek
*owalne liście zaostrzone na końcach
*w kątach liści plemnie

SPOROFIT
-tkwi w rodni, która pęka na szczycie
-posiada bardzo krótką setę
-wyniesiony ponad powierzchnię rośliny na pseudopodium, czyli na bezlistnym trzonku wytworzonym przez gametofit (zbudowane z haploidalnej tkanki gametofitu)

Zagadnienia opracowałem na podstawie Botaniki systematycznej Szweykowskich. Czy można coś do tego dodać, uzupełnić? Widzicie jakieś błędy? Z góry dzięki za szybką odpowiedź.
Awatar użytkownika
szama
Posty: 193
Rejestracja: 24 lis 2010, o 22:56

Re: Mszaki - opracowanie - czy poprawne i wyczerpujące?

Post autor: szama »

-rośliny telomowe, czyli posiadające 1 osiowy sporofit
Nie do końca, telom to dychotomiczne rozgałęzienie po prostu. 1 osiowość nie jest tu wyznacznikiem tego czy roślina jest telomowa
-gametofity, które różnicują się na liście i łodyżkę mogą mieć 3 równe rzędy liści, 2 równe i jeden rząd mniejszych bądź tylko 2 rzędy równych
Warto zaznaczyć że pierwotnie zawsze są 3 rzedy liści, tylko w trakcie rozwoju dochodzi do ich redukcji częsciowej lub całkowitej.
-pozostaje w rodni aż do momentu dojrzenia zarodników
Chyba nie patrzac na parasolki u np. Machrantia
-splątek nieregularnie zbudowany, złożony z jednej warstwy komórek (teraz pytanie - splątek zaliczać jako oddzielny etap cyklu życiowego, czy zaliczać go do gametofitu czyli krócej - cykl życiowy mszaków jest 3 etapowy (splątek, gametofit i sporofit), czy też 2 etapowy (splątek zaliczany jako młodociana faza gametofitu i sporofit)?)
Generalnie faza gametofitu u mchów składa się z 2 faz - splątka oraz gametoforu, czyli tej ulistnionej łodyżki lub plechy.
Mi na zajęciach kazali się uczyć ze torfowce mają splątek plechowaty
*poniżej główki pęczki gałązek
Nie pęczki, pojedyńcze gałązki odstające od łodygi.
rs2fan
Posty: 5
Rejestracja: 26 sty 2011, o 17:18

Re: Mszaki - opracowanie - czy poprawne i wyczerpujące?

Post autor: rs2fan »

Dzięki za szybką odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. W Szweykowskich o elaterach są dosłownie 3 zdania (dokładnie to co napisałęm w poprzednim poście). Co więcej można powiedzieć na ich temat?
Awatar użytkownika
szama
Posty: 193
Rejestracja: 24 lis 2010, o 22:56

Re: Mszaki - opracowanie - czy poprawne i wyczerpujące?

Post autor: szama »

Bladego pojęcia nie mam

Do torfowców możesz jeszcze dopisac, że składają się z komórek asymilacyjnych i wodonośnych i ze mają rolę torfotwórczą.

Btw miałeś opracować wszystkie mszaki? Bo brakuje tu jeszcze conajmniej płonników i glewików z tych głownych grup.
rs2fan
Posty: 5
Rejestracja: 26 sty 2011, o 17:18

Re: Mszaki - opracowanie - czy poprawne i wyczerpujące?

Post autor: rs2fan »

szama pisze:Bladego pojęcia nie mam
Btw miałeś opracować wszystkie mszaki? Bo brakuje tu jeszcze conajmniej płonników i glewików z tych głownych grup.
Nie, miałem do opracowania tylko wątrobowce i torfowce. Widzisz, u nas na UMK wymagają na ćw. znajomości wątrobowców i torfowców i ogólnych cech mszaków.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości