Problem związany z podstawowymi taksonami w systematyce

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
beznazwy
Posty: 252
Rejestracja: 24 gru 2009, o 08:34

Problem związany z podstawowymi taksonami w systematyce

Post autor: beznazwy »

1. Czytam aktualnie Botanikę Szweykowskich tom o systematyce wyd. bodajże 2003. W książce tej królestwa to jądrowe i bezjądrowe, a podkrólestwa to zwierzęta, rośliny, grzyby, protista, eubakterie i archebakterie. Chciałem się zapytać, który podział jest bardziej poprawny ten, którego nas uczą od podstawówki(królestwa: zwierzęta, rośliny.) czy ten przedstawiony w tej książce. Do mnie bardziej przemawia ten drugi system, którego używają także Szweykowscy, bo jak mówią między zwierzętami, roślinami i grzybami występuje wiele form pośrednich głównie umiejscowionych w systematyce w grupie protist, a między jądrowymi, a bezjądrowymi takich raczej nie znajdujemy(albo jest jądro albo go nie ma), więc to właśnie te dwa taksony zasługują na miano najważniejszych", czyli królestw.

2. Jaka organizacja reguluje systematykę i ją ujednolica? Rozumiem, że Międzynarodowe Kodeksy Nomenklatury regulują nazewnictwo, sposób tworzenia nazw. A sam podział organizmów, jest jakaś organizacja, której podział jest uważany za obowiązujący?

3. Do jakiej grupy zaliczylibyście zielenice i krasnorosty - rośliny czy protista? Szweykowscy mówią, że ostatnio jest tendencja do powiększania grupy protist, żeby nie dzielić lini rozwojowych i zaliczają je właśnie tam.

Z góry dziękuje za pomoc
Awatar użytkownika
szama
Posty: 193
Rejestracja: 24 lis 2010, o 22:56

Re: Problem związany z podstawowymi taksonami w systematyce

Post autor: szama »

1- System Szweykowskich jest już lekko nieaktualny, ale prawdziwszy niż to co w szkole.

2 i 3- Są rózne systemy i ich zwolennicy, nie ma jednego i prawdziwego.
Tu masz dobrą stronke którą polecono mi na uczelni, jest aktualizowana wg najnowszych odkryć podobno.

Kod: Zaznacz cały

tolweb.org/tree/phylogeny.html
Zielenice i krasnorosty sa umieszczone konkretnie tutaj, w pierwszym odgałęzieniu.

Kod: Zaznacz cały

tolweb.org/Eukaryotes/3
beznazwy
Posty: 252
Rejestracja: 24 gru 2009, o 08:34

Re: Problem związany z podstawowymi taksonami w systematyce

Post autor: beznazwy »

Super strona! Tylko nie ma napisane jaki to jest takson chyba, że nie znalazłem, to jakbyś mógł to napisz, gdzie to mogę znaleźć.
Mój problem polega na tym, że nie wiem jak się mam uczyć, robię to konkretnie pod olimpiadę biologiczną i ważne dla mnie są te taksony. Stronka dość zaawansowana może pod OB wystarczy coś innego, byle by były taksony. Jakiś pomysł?

Bardzo proszę o pomoc, bo już wreszcie nie wiem, której systematyki mam się nauczyć pod OB.
Awatar użytkownika
szama
Posty: 193
Rejestracja: 24 lis 2010, o 22:56

Re: Problem związany z podstawowymi taksonami w systematyce

Post autor: szama »

Szczerze mowiac systemów jest tyle ze ciezko powiedziec z którego skorzystają twórcy olimpiady, natomiast faktycznie nie sądzę by oparli się o ten ze strony.

Sądzę, że albo to co masz w podręczniku, albo Szweykowscy, bo innego w miare kompletnego opracowania po polsku chyba nie ma.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości