mikroskop do oznaczania okrzemek

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
Timi
Posty: 51
Rejestracja: 11 paź 2005, o 01:00

mikroskop do oznaczania okrzemek

Post autor: Timi »

Witam serdecznie
obecnie robię magisterkę z algologii i pracuje na nikonach, głównie na powiększeniu x100, mam dość daleko na uczelnię więc potrzebuję mikroskopu do domu, na tyle dobrego by móc swobodnie oznaczać okrzemki właśnie w tym powiększeniu, czy muszę kupować droższy? czy taki powinien wystarczyć?

z góry dziękuję pięknie za pomoc, dodam tylko że mój budżet to około 1 tys zł.
Awatar użytkownika
Timi
Posty: 51
Rejestracja: 11 paź 2005, o 01:00

Re: mikroskop do oznaczania okrzemek

Post autor: Timi »

jeszcze coś podobnego, tylko że Bressera:
Mikroskop_Bresser_Researcher_Trino_40x_-_1000x_-_laboratoryjny_z_głowicą_trzyokularową
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: mikroskop do oznaczania okrzemek

Post autor: _Marcin_ »

do okrzemek zazwyczaj stosuje się lepsze mikroskopy od tych zalinkowanych przez ciebie, z reguły dużo lepsze. Myślę, że te dwa do oznaczania jakiś dużych i łatwo oznaczalnych rodzajów może i wystarczą ale do tych cięższych w oznaczaniu, małych i kłopotliwych w obserwacji raczej na pewno zawiodą.
Drugą kwestią jest odpowiednie przygotowanie materiału do badań i sporządzenie preparatów mikroskopowych w żywicy o bardzo wysokim współczynniku załamania światła, tak żeby uwidocznić wszystkie istotne do oznaczenia szczegóły ornamentacji okryw. Przy oznaczaniu do gatunku to podstawowa sprawa, choć teraz stosuje sie w poważnych pracach taksonomicznych raczej do tego celu SEM i badania molekularne, ale to ciebie raczej nie dotyczy.
Musisz też mieć jakieś przyrządy do pomiarów, okular pomiarowy i szkiełko mikrometryczne, do badań okrzemek bez tego ciężko się obejść.
Na koniec, bez dobrych kluczy do oznaczania wiele nie zdziałasz a wątpię żeby ci wypożyczyli kilka tomów Süßwasserflora von Mitteleuropa o Bacillariophyceae do domu.
Awatar użytkownika
Timi
Posty: 51
Rejestracja: 11 paź 2005, o 01:00

Re: mikroskop do oznaczania okrzemek

Post autor: Timi »

preparaty już dawno przygotowałem rok temu, wyprażone i w żywicy już dawno je oznaczam, mam zarówno klucze do oznaczania jak i szkiełko mikrometryczne, robię to od wielu miesięcy tylko teraz chciałbym przenieść się po prostu do domu więc jedyne co mi brakuje to mikroskop o powiększeniu x100 oraz taki który będzie posiadał okular z miarką mikrometryczną.
więc jaki poleciłbyś sprzęt?
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: mikroskop do oznaczania okrzemek

Post autor: _Marcin_ »

więc jaki poleciłbyś sprzęt?
wg mnie, za taką kasę lepszym rozwiazaniem byłoby kupno jakiegoś w dobrym stanie używanego mikroskopu PZO lub Zeiss niż tych do których podałeś linki.Miał byś chociaż jakąś w miarę dobrą optykę i odpowiedni układ oświetleniowy relaizujacy oświetlenie wg Kohlera. Tak ja to widzę, twój punkt widzenia może się oczywiście różnić.
Okular pomiarowy swoją drogą też nie jest tani, oczywiście mam na myśli nowy w sklepie.
Wybierz opcję dla siebie najbardziej korzystną.
Awatar użytkownika
Timi
Posty: 51
Rejestracja: 11 paź 2005, o 01:00

Re: mikroskop do oznaczania okrzemek

Post autor: Timi »

dziękuję pięknie za pomoc:)
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: mikroskop do oznaczania okrzemek

Post autor: kriscavok »

Witam na Forum,

Częściowo odpowiadam, częściowo pytam
Od prawie dwóch lat jestem posiadaczem mikroskopu Premiere MRP-3000T. Jestem kompletnym amatorem mikroskopowania z nastawieniem na fotografię. Z tego względu chciałem kupić mikroskop z oświetleniem Kohlera, nie bijąc w portfel.
Znalazłem na ebayu to:
DIGITAL MICROSCOPE/MICROSCOOP TRIONOCULAR LABOR MK4

cgi.ebay.de/DIGITAL-MICROSCOPE-MICROSCOOP-TRIONOCULAR-LABOR-MK4-/120679711157

Oczywiście made in China ale robi solidne wrażenie i ma oświetlenie Kohlera, cena porównywalna do naszych chińczyków.
Czy ktoś z Was ma większe doświadczenie z tym mikroskopem i jest w stanie wydać opinię?

Pozdrawiam!
Krzysztof Kawik
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości