Błędy w książkach

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
gercio

Re: Błędy w książkach

Post autor: gercio »

Wiesz co szczerze powiedziawszy mi książki Witowskiego nie bardzo się podobają. Jeszcze chemia jak chemia, może być, ale biologia jest moim zdaniem b. przeciętna. On nie jest biologiem, jest chemikiem. Taki zbiór powinien układać ktoś doświadczony, o dużej wiedzy biologicznej, ktoś kto by takie nieścisłości od razu wyłapał, tu niestety tak nie jest.
Nawet nigdzie nie jest napisane, że książka była konsultowana z jakimś autorytetem w tej dziedzinie. Moim zdaniem właśnie stąd wynika to, że niektóre zadania są zupełnie bzdurne, a odpowiedzi do nich są niedokładne, pobieżne.
Takie jest moje zdanie o tej książce, właściwie nie wiem po co zamówiłem 2 cz.
amrodo
Posty: 45
Rejestracja: 1 lis 2008, o 14:47

Re: Błędy w książkach

Post autor: amrodo »

gerazol pisze:Wiesz co szczerze powiedziawszy mi książki Witowskiego nie bardzo się podobają. Jeszcze chemia jak chemia, może być, ale biologia jest moim zdaniem b. przeciętna. On nie jest biologiem, jest chemikiem. Taki zbiór powinien układać ktoś doświadczony, o dużej wiedzy biologicznej, ktoś kto by takie nieścisłości od razu wyłapał, tu niestety tak nie jest.
Nawet nigdzie nie jest napisane, że książka była konsultowana z jakimś autorytetem w tej dziedzinie. Moim zdaniem właśnie stąd wynika to, że niektóre zadania są zupełnie bzdurne, a odpowiedzi do nich są niedokładne, pobieżne.
Takie jest moje zdanie o tej książce, właściwie nie wiem po co zamówiłem 2 cz.
No ja wlasnie nosze sie z zamowieniem drugiej czesci, rzeczywiscie wiele zadan w tej ksiazce wydaje mi sie dziwne ale z drugiej strony nie mam zadnego zbioru w ktorym byloby duzo zadan z botaniki zoologii czy biochemii, a chcialbym dobrze przerobic ten material przed poprawka matury. Sam nie wiem czy go zamowic czy nie, tym bardziej ze z racji iz druga czesc tworzona byla pod duza presja czasu obawiam sie ze moze zawierac jeszcze wiecej niescislosci.
Awatar użytkownika
paulina_47
Posty: 1092
Rejestracja: 1 lut 2009, o 14:52

Re: Błędy w książkach

Post autor: paulina_47 »

Ale ja jednak zamówiłam, ze względu na to, że takich nieścisłych zadań, będzie garstka. Więć pozostaje wieeele zadań, które będą dobre, a zbiór na pewno się przyda.
Awatar użytkownika
Katarzyna-
Posty: 60
Rejestracja: 18 maja 2010, o 15:05

Re: Błędy w książkach

Post autor: Katarzyna- »

Efendi, znalazłam coś takiego:

Inhibicja niekompetycyjna (nie współzawodnicząca) : inhibitor może zarówno przyłączyć się do centrum aktywnego jak i w innym miejscu niż centrum aktywne. Zazwyczaj przyłącza się gdzieś indziej. Stopień zahamowania przy tym typie inhibicji zależy wyłącznie od stężenia substratu. Można ją cofnąć jedynie wprowadzając związek o wysokim powinowactwie do inhibitora. Związek ten uwolni enzym od inhibitora sam tworząc z nim połączenie."

Wynika z tego, że niekompetycyjność to po prostu brak współzawodnictwa z substratem o centrum aktywne (ang. competition - współzawodnictwo!). Zatem miejsce przyłączenia nie ma znaczenia, choć zwykle jest to poza centrum aktywnym.
Skłaniałabym się do takiej definicji.
vviktorzz
Posty: 122
Rejestracja: 15 lut 2009, o 10:55

Re: Błędy w książkach

Post autor: vviktorzz »

W Vademecum operonowskim jest napisane, że zastawka trójdzielna to inaczej mitralna.
mikis16
Posty: 12
Rejestracja: 3 sie 2011, o 23:03

Re: Błędy w książkach

Post autor: mikis16 »

Gdzie to jest ? Właśnie patrze na Vademecum Biologia 2010 i na stronie 145 jest podane, iż zastawka dwudzielna to zastawka mitralna (czyli dobrze), natomiast trójdzielna ma tylko dopisek: przedsionkowo -komorowa prawa
SilentShout
Posty: 851
Rejestracja: 29 cze 2011, o 19:06

Re: Błędy w książkach

Post autor: SilentShout »

mikis16, zapewne w starym wydaniu, bo nie każdy korzystał z 2010

wogóle te nowe wydanie z 2010 (granatowe) jest dużo lepsze niż poprzednie, bo jest uzupełnione o informacje ktorych wczesniej nie było (w zwiazku z tym jest grubsze) i większość błedów została poprawiona
vviktorzz
Posty: 122
Rejestracja: 15 lut 2009, o 10:55

Re: Błędy w książkach

Post autor: vviktorzz »

mikis16, Vademecum Matura 2011 strona 234 : U ujścia prawego przedsionka do komory prawej znajduje się zastawka trójdzielna (mitralna), a między lewym przedsionkiem i lewą komorą leży zastawka dwudzielna."
max_m
Posty: 1074
Rejestracja: 3 gru 2010, o 21:40

Re: Błędy w książkach

Post autor: max_m »

o tak w tym vadewmecum z 2011 jest duzo bledow
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości