Pampa

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
forever
Posty: 12
Rejestracja: 9 sie 2006, o 15:05

Pampa

Post autor: forever »

Witam,
dość długo mnie na forum nie było, ale niestety czas mi nie pozwalał na zbyt często obcowanie z internetem.
Otóż mam pewien problem, z biologii nauczycielka kazała mi zrobić referat i musze napisać coś o stepie:Pampa ze względu że zdaje maturę z biologii chciałbym dobrze wypaść, ale niestety to co znalazłem w internecie i miejskiej bibliotece nie jest zbyt wyczerpujące

Jeśli macie jakieś info na ten temat, prosiłbym o pomoc
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Pampa

Post autor: badger »

ale co dokladnie potrzebujesz jakie gatunki roslin i zwierzat wystepuja na pampie czy cos innego? Sprecyzuj swoje pytanie
forever
Posty: 12
Rejestracja: 9 sie 2006, o 15:05

Re: Pampa

Post autor: forever »

Ogólnie opisać o pampie, nauczycielka nie powiedziała co dokładnie ma się znaleźć w pracy, ale raczej chodzi właśnie o gatunki roślin i zwierząt tak jak mówisz
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Pampa

Post autor: badger »

Z tego co wiem Pampa jest to nizina stepowa w Ameryce Poludniowej, glownie na terytorium Argentyny, porosnieta jest trawami (jak to step ) i kaktusami, co do fauny to wiem tyle ze rolnicy wypasaja tam bydlo
niestety nie wiem nic wiecej, radze poszukac w internecie
forever
Posty: 12
Rejestracja: 9 sie 2006, o 15:05

Re: Pampa

Post autor: forever »

Ok dziękuje, ale to niestety nie wystarczy na referat

ja znalazłem coś takiego tylko w internecie:
Pampa, kraina geograficzna w Ameryce Południowej, w środkowej Argentynie, rozciągająca się w południowej części Niziny La Platy, między przedgórzem Andów (na zachodzie), wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego (na wschodzie) i Wyżyną Patagońską (na południu). Powierzchnia ok. 1,2 mln km2.

Stanowi płaską, miejscami zabagnioną równinę o wysokości od 400-500 m n.p.m. na przedgórzu Andów, do 100-150 m n.p.m. na wschodzie. Na północnym zachodzie i południu odosobnione masywy górskie - Sierra de Córdoba (Champaquí, 2884 m n.p.m.), Sierra de San Luis (Tomolasta, 2018 m n.p.m.) i Sierra de la Ventana (Tres Picos, 1243 m n.p.m.).

Klimat podzwrotnikowy, o wzrastającym ku zachodowi stopniu kontynentalizmu. Liczne rzeki, m.in.: Salado, Colorado, Carcarañá, Vallimanca. Wiele jezior słodkowodnych i słonych, w bezodpływowych kotlinach - solniska.

Naturalną szatę roślinną tworzy wysokotrawiasty step (pampa) oraz suche, uboższe formacje trawiaste - obecnie w dużym stopniu zastąpione przez pola uprawne i pastwiska.

Ważny region rolniczy Argentyny. Największe miasta: Buenos Aires, La Plata, Morón, Mar del Plata.

La Pampa, prowincja w środkowej Argentynie. Powierzchnia 143,4 km2. 258,3 tys. mieszkańców (1991). Stolica Santa Rosa.

Zajmuje równinne tereny Pampy, przechodzącej na zachodzie w niewysokie, rozczłonkowane pasma górskie stanowiące przedmurze Andów. Klimat podzwrotnikowy, wilgotny (na wschodzie) i suchy (na zachodzie). Największymi rzekami są Colorado oraz Salado. Naturalną roślinność stanowi wysokotrawiasty step (pampa) oraz roślinność półpustynna.

Dominuje intensywna hodowla bydła i owiec. W części wschodniej, na terenach o wyższych opadach występuje uprawa zbóż (głównie pszenicy) oraz roślin oleistych. Głównymi ośrodkami są Santa Rosa i General Pico.

PAMPA , Pampas - kraina geogr. w środk. części Argentyny, pomiędzy Andami, Paraną a O. Atlantyckim pow. ok. 1,5 mln km2, głównie niziny, na płn. zach. góry Sierra de Córdoba, na płd. wsch. Sierra de la Ventana w płn.- zach. części bezodpływowe solniska (m.in. Salinas Grandes) rzeki gł. okresowe bujne niegdyś stepy na wsch. obecnie zamienione na pola uprawne i użytki zielone środk. i zach. cz. stanowią suche stepy i półpustynie główny region rolniczy Argentyny.
może komuś się przyda na przyszłość

I jakby ktoś miał jeszcze coś to prosze o jakieś info
Pozdrawiam
Karolcia87
Posty: 8
Rejestracja: 30 sty 2007, o 17:15

Re: Pampa

Post autor: Karolcia87 »

Ja znalazłam cos takiego w encyklopedii PWN:
Pampa - formacja roslinna, step południowoamerykański, występujący od Patagonii do Urugwaju i od wybrzeży O. Atlantyckiego do podnóża Andów. Głownym składnikiem są kępowe, kseromorficzne trawy, dużo jest również roślin dwuliściennych z rodziny gozdzikowatych, portulakowych, motylkowatych, mirtowatych, werbenowatych i astrowatych. Występuje na czarnoziemach, dlatego znaczne obszary są zajęte pod uprawe roli lub na pastwiska.

Tu masz przynajmniej wypisane kilka rodzin roślin
forever
Posty: 12
Rejestracja: 9 sie 2006, o 15:05

Re: Pampa

Post autor: forever »

ok dziękuje każda pomoc się liczy
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości