XL Olimpiada Biologiczna (2010/2011) - etap centralny

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Michaluspospolitus
Posty: 170
Rejestracja: 11 sty 2010, o 12:55

XL Olimpiada Biologiczna (2010/2011) - etap centralny

Post autor: Michaluspospolitus »

Myślę, że to dobry moment na założenie tematu dot. etapu centralnego tegorocznej OB. Nie znamy wprawdzie oficjalnych wyników, ale to chyba dobre miejsce na wcześniejsze poznanie się. Zapraszam więc wszystkie osoby, które osiągnęły wymagane minimum do dyskusji i mam nadzieję, że będzie równie owocna co ta, w temacie o etapie okręgowym.
XL Olimpiada Biologiczna (2010/2011) - etap centralny 9 i 10 kwietnia

Pozdrawiam,
Michalus
Awatar użytkownika
temarihermiona
Posty: 191
Rejestracja: 10 lis 2007, o 18:26

Re: XL Olimpiada Biologiczna (2010/2011) - etap centralny

Post autor: temarihermiona »

za tydzień feeeerie , a myślenie o centralce zostawiam dopiero na po nich i po II etapie OLMiS
biobird
Posty: 47
Rejestracja: 5 sie 2010, o 11:29

Re: XL Olimpiada Biologiczna (2010/2011) - etap centralny

Post autor: biobird »

Hej
Michaluspospolitus dlaczego napisałeś, że centralka trwa 2 dni, przecież we wcześniejszych latach były 3 dni?
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: XL Olimpiada Biologiczna (2010/2011) - etap centralny

Post autor: Jane Doe »

tną koszty.
biobird
Posty: 47
Rejestracja: 5 sie 2010, o 11:29

Re: XL Olimpiada Biologiczna (2010/2011) - etap centralny

Post autor: biobird »

Hej

Jeśli mają być 2 dni czy to znaczy, że nie będzie etapu ustnego tylko sam pisemny?
esprittt
Posty: 66
Rejestracja: 18 paź 2010, o 18:42

Re: XL Olimpiada Biologiczna (2010/2011) - etap centralny

Post autor: esprittt »

uu no to ładnie. nawet nie będzie kiedy się poznać a tak w ogóle to nie stresujecie się oczekiwaniem na odpowiedź dotyczącą pracy? bo ja nie wyobrażam sobie co zrobię jeśli by się teraz okazało że nic z tego.
Sheva7
Posty: 8
Rejestracja: 13 gru 2009, o 11:33

Re: XL Olimpiada Biologiczna (2010/2011) - etap centralny

Post autor: Sheva7 »

A wie ktoś może wg jakiej systematyki jest konkurs rozpoznawania fauny i flory Polski, bo o ile ta odnośnie zwierząt jest w miarę jednolita, to jest mnóstwo systematyk roślinnych, a z tego co słyszałem to przy podawaniu gatunku należy na tym podać jeszcze wyższe taksony (a u roślin prawie każda systematyka ma to inaczej). A i czy w tej części biorą tylko udział ci najlepsi, czy też wszyscy, którzy są na centralce (z tego co pisze w regulaminie to chyba tylko ci najlepsi, ale mam wrażenie, że kiedyś było inaczej). Z góry dzięki za odpowiedź
askingman
Posty: 76
Rejestracja: 23 sie 2009, o 18:09

Re: XL Olimpiada Biologiczna (2010/2011) - etap centralny

Post autor: askingman »

moze ktos kto byl juz na finale napisac bardziej szczegolowo jak wyglada etap ustny?
Awatar użytkownika
czuczubaka
Posty: 104
Rejestracja: 23 sie 2010, o 14:53

Re: XL Olimpiada Biologiczna (2010/2011) - etap centralny

Post autor: czuczubaka »

a na stronie nie jest napisane ze centralka trwa 3 dni? o_O
co do ustnego to nie mam pojecia, ale jakbym przeszedl to chyba najgorsze co moze byc to rozpoznawanie preparatow pod mikroskopem. slyszalem tez ze daja zdjecia z mikroskopu elektronowego do rozpoznawania np. roznych faz mitozy/mejozy, moj kolega mial np. crossing over.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: XL Olimpiada Biologiczna (2010/2011) - etap centralny

Post autor: Medycyna Lwów »

źle słyszałeś - nie ma rozpoznawania żadnych preparatów mikroskopowych (typu histologia, bo nikt nawet super wykuty by podejrzewam niewiele rozpoznał). Elektronogram z mejozą może być, ale to przecież banał do rozpoznania która faza gdzie. C.o. na elektronografie na logikę nie widać.
Z tego co pamietam, a było to już dość dawno to były 3 komisje:
1 - obrona pracy badawczej (dla mnie super, dostałem maksa, inni bardzo narzekali)
2 - rośliny
3 - zwierzęta, ewolucjonizm
Dają różne schematy, rysunki, suche preparaty makroskopowe (typu gniazdo szerszenia) i się odpowiada na powiązane bardziej lub mniej z eksponatem pytania.
Michaluspospolitus
Posty: 170
Rejestracja: 11 sty 2010, o 12:55

Re: XL Olimpiada Biologiczna (2010/2011) - etap centralny

Post autor: Michaluspospolitus »

Nie wiem, czemu napisałem, że etap centralny będzie trwał dwa dni. Poprawiłbym, ale się nie da.
I będę chyba pierwszy - dziś rano dostałem od nauczycielki wiadomość, że dostałem się do centralki. Niby było już wiadomo wcześniej, ale jednak zawsze pozostawała ta niepewność. I do tego dzisiaj moje urodziny, więc prezent jak znalazł.

Pozdrawiam,
Michalus
esprittt
Posty: 66
Rejestracja: 18 paź 2010, o 18:42

Re: XL Olimpiada Biologiczna (2010/2011) - etap centralny

Post autor: esprittt »

o to wszystkiego naj:) właśnie się zorientowałam że są już wyniki na stronie olimpiady i też mi ulżyło:)
Awatar użytkownika
czuczubaka
Posty: 104
Rejestracja: 23 sie 2010, o 14:53

Re: XL Olimpiada Biologiczna (2010/2011) - etap centralny

Post autor: czuczubaka »

no wyniki są już od dobrych kilku dni, a ze nie bedzie mikroskopu swietlnego to kamien z serca. obrona i systematyka tez sie ciesze, no i ewolucjonizmem bo to moje ulubione dzialy xP. ale jeszcze trzeba do ustnego przejsc, ciekawe co tym razem na tescie dowalą. oby jak najmniej ptaków i motyli no, zdjecia z elektronowego na pewno mial moj kolega, bo jak chyba wspoominalem byl crossing-over
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości