Kilka pytań.

Wszystko o olimpiadzie biologicznej i olimpiadzie wiedzy ekologicznej oraz konkursach przyrodniczych dla uczniów, studentów i miłośników przyrody.
Nayeli
Posty: 4
Rejestracja: 11 lut 2011, o 19:50

Kilka pytań.

Post autor: Nayeli »

Witam! Nigdzie nie znalazłam informacji, o które mi chodziło, więc postanowiłam założyć nowy wątek. Przygotowuję się do kuratoryjnej olimpiady z biologii i nurtuje mnie parę pytań:
1. jak to jest z tymi tkankami pierwotnymi i wtórnymi u roślin? Które z tkanech roślinnych są pierwotne, a które wtórne?
2. Czym właściwie różni się rozmnażanie wegetatywne od bezpłciowego? Z tego co wiem, wegetatywne jest rodzajem bezpłciowego, ale w książce odróżniają te dwa pojęcia (tylko nie piszą, w jaki sposób).
Bardzo proszę (i z góry dizękuję ) o odpowiedzi!
Awatar użytkownika
szama
Posty: 193
Rejestracja: 24 lis 2010, o 22:56

Re: Kilka pytań.

Post autor: szama »

1- Pierwotne powstaja z merystemów pierwotnych a wtórne z wtórnych

2- Odpowiednikiem wegetatywnego moze byc chyba także pomnażanie. Co to za ksiązka?
Nayeli
Posty: 4
Rejestracja: 11 lut 2011, o 19:50

Re: Kilka pytań.

Post autor: Nayeli »

Vademecum maturzysty, Biologia, wydawnictwo Oświata".
Ewa Pyłka-Gutkowska.
A co do tych merystemów to wtórne to np. kambium?
Awatar użytkownika
szama
Posty: 193
Rejestracja: 24 lis 2010, o 22:56

Re: Kilka pytań.

Post autor: szama »

Tak, kambium tworzy drewno wtórne.

Ksiazki niestety nie znam wiec ciezko powiedzieć co autor miał na mysli.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Kilka pytań.

Post autor: AnnaWP »

Wtórne to przede wszystkim kambium i fellogen.
A z tym bezpłciowym, to jest to moim zdaniem pojęcie szersze, niż wegetatywne. Bezpłciowy jest np. podział komórki bakterii. Albo pączkowanie grzyba.
A wegetatywne to tworzenie pewnych form, jak urwistki, kłącza, rozłogi, bulwy zimujące.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości