Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Fotografia przez mikroskop - nasze zdjęcia i filmy; obróbka zdjęć na komputerze, programy do edycji, stackowanie; konkursy mikrofotografii;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

ja juz tyle napisalem o swoich filtrach, ze ciezko juz wiecej dokladac, pozostaje eksperymentowac, bo i satysfakcja jak sie samamu dojdzie jest wielka (:
teraz na odmiane jest ciemno wiec fotki nie wyjda, a z reszta i tak nie bardzo jest czemu robic zdjecie bo filtry sa zazwyczaj w kawalkach i sa skladane dopiero przy obserwacji w celu uzyskania efektu kolorystycznego jaki w danym momencie pasuje (: to jest tak ze ja wychodze od tego jak chcialbym zeby ten obraz wygladal i koryguje kolorystyke na biezaco dodajac lub ujmujac kawalki filtra (cwiartki lub polowki okregu), przy zachowaniu jakiejs tam sztywnej bazy wyjsciowej, np niebieskiej.

z braku laku wzialem cebule, mam jeszcze fajny mech ale nie wychodzi dobrze - preperat jest sila rzeczy za gruby i glebia ostrosci jest minimalna. jak sie w takiej sytuacji sprawdzaja obiektywy z coverglass correction? bo wiem ze w ciemnym polu podobo roznica jest bardzo zauwazalna. co sie stanie jezeli do 0.17 dolozymy na korekcji grubosc preparatu?

jesli chodzi o preparaty gotowe to one na odmiane sa bardzo cienki i efekty 3d nie wychodza na nich specjalnie dobrze, okrzemek w swoim zestawie niestety nie mam.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

zapomnialem dodac ze czasem przydaje sie patrzenie w tubus przy wyciagnietym okularze - albo mikroskop pomocniczy jesli ktos ma - pomaga to bardzo w obserwacji tego jak filtr ma sie wzgledem zrenicy obiektywu, jak zachowuje sie swiatlo i co trzeba zmienic lub poprawic.
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: pawelcanon36 »

Skrobia, banan, barwienie płynem Lugola, BF
1.jpg
Rotifer, oświetlenie skośne
2.jpg
Arcella, BF

Ostatnio zainteresowałem się mikrofotografią analogowa i dlatego poszykuje jakiejś przystawki od tego celu. Na allegro znalazłem taką :
allegro 1450818253
Co o niej sądzicie
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

Przystawka z allegro dedykowana jest dla konkretnego aparatu. Masz MB30 ? Gdzie to zamontujesz w miejsce okularu ?
Bardzo lubię kombinować i jak masz jakiś pomysł połączenia tego elementu z mikroskopem to czemu nie, bo wątpię żeby bez przeróbek pasowało.

1 - Euplotes
2 - Brzuchorzęsek
3 - Coleps
4 - coś organicznego, pięknie spolaryzowało
5 -
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

super zdjecia w DIC (:

zalaczam fotke warsztatu pracy nad filtrami, wyglada to tak tak jak pisalem. kolorowe folie plus wydruki na folii, a potem dlugie eksperymenty z ich kombinacjami.
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: pawelcanon36 »

Przystawka z allegro dedykowana jest dla konkretnego aparatu. Masz MB30 ? Gdzie to zamontujesz w miejsce okularu ?
Bardzo lubię kombinować i jak masz jakiś pomysł połączenia tego elementu z mikroskopem to czemu nie, bo wątpię żeby bez przeróbek pasowało.
W miejsce okularu raczej niema szans , myślałem żeby to założyć zamiast całej głowicy bino-okularowej. Także w takim wypadku może nie pasować średnica tej obsady:

i odleglość od obiektywu obie różnice powinno się dać łatwo dopasować więc chyba jednak kupię tą nasadkę foto (zależy jak się aukcja potoczy )
1.jpg
Euplotes sp. , BF
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

Rheinberg illumination:
zdjęcie pierwsze, już parę razy widziałem, ale nie wiem co to jest
2- wirczyk spogląda w niebo z czerwonej planety - fajnie wyszło
3 - orzęsek ?
4-5 - jętka, muchówka ?, ma worek z jajami
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

fota #2 bardzo klimatyczna i rzeczywiscie kosmiczna (: podoba mi sie.

a tu dzisiejsze obserwacje - zluszczony kawalek naskorka, fajnie widac pory.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

1 - Wioślarka,
2 - staw kolanowy w odnóżu komara, - preparat stały
3 - okrzemki - preparat stały
4-5 - pomidor
6 - orzęsek -

2-5 (wyszedł mi całkiem niezły filtr )
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: _Marcin_ »

zdjęcie pierwsze, już parę razy widziałem, ale nie wiem co to jest
ephippium(siodełko) wioślarek z jajami
4-5 - jętka, muchówka ?, ma worek z jajami
jakiś rodzaj widłonoga z workami jajowymi(samica)
6 - orzęsek -
Paramecium bursaria

Ja ostatnio obserwuje sobie nitkowate bakterie siarkowe (ob. GF-Planapochromat 63/0,90 DIC)
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

wiem ze plyn do naczyn jako obiekt badan nie jest niczym specjlanym, ale za to wizualnie - wobec zimowego braku organicznych rzeczy - jest bardzo interesujacy (: wszystkie zdjecia plynu z obiektywu plan 5x, orzeski z obiektywu 20x, niestety przy tym powiekszeniu cyfrzak przez okular nie daje juz rady i nie ostrzy /: wszedzie filtry rheinberg lub ich wariacje.
Awatar użytkownika
kris_m
Posty: 112
Rejestracja: 9 maja 2010, o 17:13

[Film] Cytoplasmic streaming Elodea leaf DIC microscope 1250x

Post autor: kris_m »

Nie wiem czy widzieliście ale całkiem ciekawie wygląda cyrkulacja cytoplazmy w komórkach liścia moczarki (Elodea).
Link do mojego filmiku:


Na ostatnim zdjęciu także i moje próby z Rheinberg illumination
Imperialista
Posty: 133
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 20:54

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Imperialista »

Plazmoliza kapturowa komórek cebuli.

Komórki poddane działaniu rodanku potasu KSCN
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości