Relikt a endemit

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
Arllet
Posty: 1
Rejestracja: 15 lut 2011, o 16:17

Relikt a endemit

Post autor: Arllet »

Witam,
Mam problem ze zrozumieniem różnicy między reliktem a endemitem.

Zasadniczą różnicę znam: endemit występuje na niewielkim obszarze, ograniczonym do jednego miejsca na ziemi. Relikt kiedyś był szeroko rozpowszechniony a w wyniku zmian środowiska występuje na niewielkim obszarze.
Czyli jeśli dobrze rozumiem to najprościej mówiąc różnica jest taka, że endemit od początku występował na niewielkim obszarze, a relikt na początku na znacznym obszarze dopiero później na niewielkim.

Mylą mnie dwie rzeczy: w książce mam adnotacje, że : endemit może być jednocześnie reliktem, lecz nie jest to regułą". nie rozumiem tego i moim zdaniem jest to sprzeczne z definicją. (czy mógłby mi to ktoś wytłumaczyć i podać prosty przykład). Druga rzecz że np. miłorząb dwuklapowy i hatteria to przykłady endemitów i jednocześnie reliktów.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Relikt a endemit

Post autor: Pablo »

Na chłopski rozum, to kiedyś gatunek X był reliktem, ale przez czynniki środowiskowe jego obszar występowania zmniejszył się i obecnie żyje on tylko w danym regionie, na danym obszarze. Czyli aktualnie jest endemitem, ale i również reliktem. Fakt, trochę jakby się wykluczało wzajemnie
Chyba, że wtedy drugie określenie (relikt) odnosi się do jego przeszłości.
Awatar użytkownika
szama
Posty: 193
Rejestracja: 24 lis 2010, o 22:56

Re: Relikt a endemit

Post autor: szama »

Mogą byc relikty lokalne, np u nas takim jest Betula nana, kiedyś miała szerszy zasięg, teraz ma mniejszy, ale endemitem trudno ja nadal nazwać.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości