Matura 2011 z chemii

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
paulina_47
Posty: 1092
Rejestracja: 1 lut 2009, o 14:52

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: paulina_47 »

Ja napisałam tylko substytucja, nie wiem, czy za to punkt by obleciał, w każdym razie sobie obcielam, bo chyba chcieli aby to dodać.
Cały czas mam wrażenie, że umiem ogniwa a i tak w prostym schemacie mogę się machnąć:)
Szit, jak nie jedno to drugie:P
Wolę biologię.
Awatar użytkownika
Tuś.
Posty: 389
Rejestracja: 28 maja 2008, o 15:59

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: Tuś. »

Rozwiązałam właśnie arkusz z OKE Poznań. Poszaleli.

Trzy lata rozwiązuję te pieprzone zadania i nigdy nie trafiłam na zasadę nieoznaczoności Heisenberga, akurat to umiem, ale nigdy tego nie widziałam.

Zadanie 9 mnie zabiło. Nie wiem jak policzyć stężenia jonów po zmieszaniu roztworów, ktoś mnie oświeci? To na pewno jest proste i wiem, że coś takiego na pewno kiedyś liczyłam, ale mam zaćmienie.

Zadania 28. Kolejne zaćmienie. Wodorotlenek miedzi (II) kojarzył mi się z wykrywaniem kilku grup wodorotlenowych i go odrzuciłam, zapominając o innej kwestii w jakiej można go wykorzystać.

Generalnie uciągnęłam 86%, ale ja cię pierdzielę, powalił mnie ten arkusz na kolana, biorąc pod uwagę, że na świadectwie maturalnym mam 90%.
Awatar użytkownika
ruda_slask
Posty: 495
Rejestracja: 16 lut 2011, o 13:16

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: ruda_slask »

ja osobiście wolę chemię, aczkolwiek zaskoczyły mnie pierwsze zadania. nie spotkałam się nigdy z 2l+1 na przykład.
Awatar użytkownika
paulina_47
Posty: 1092
Rejestracja: 1 lut 2009, o 14:52

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: paulina_47 »

Akurat to dla mnie było proste, kwantową nawet lubię. Gorzej było potem, dajmy na to zadanie 9. Ogolnie takie zadania typowo rachunkowe często mi nie wychodzą, bo potem było jeszcze to z stałą K bodajże, też nie zrobiłam, ale to dla tego, że już zapomiałam jak do takich zadań podchodzić. Chyba czas na wielkie przypominki.
Awatar użytkownika
Maggda_W
Posty: 296
Rejestracja: 28 mar 2010, o 13:58

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: Maggda_W »

jezeli nitrujemy aniline to otrzymamy produkt orto i para czy tylko para? bo w ksiazce mam ze ten i ten a w witowskim bylo, ze tylko para i nie wiem
york
Posty: 1902
Rejestracja: 27 gru 2007, o 22:05

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: york »

paulina_47 pisze:Ja napisałam tylko substytucja, nie wiem, czy za to punkt by obleciał, w każdym razie sobie obcielam, bo chyba chcieli aby to dodać.
Cały czas mam wrażenie, że umiem ogniwa a i tak w prostym schemacie mogę się machnąć:)
Szit, jak nie jedno to drugie:P
Wolę biologię.
poleciałyby bo tam jest pytanie tez o mechanizm
arkusz był prosty,
Awatar użytkownika
vuze
Posty: 831
Rejestracja: 13 lip 2008, o 16:01

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: vuze »

Maggda_W, nauczycielka zawsze powtarzała, że mamy pisać orto i para ja się tego trzymam.
Awatar użytkownika
paulina_47
Posty: 1092
Rejestracja: 1 lut 2009, o 14:52

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: paulina_47 »

Słuchajcie, jak to jest? W poleceniu pisalo, aby zapisać reakcję jonową w której powstaje osad. Zapisałam najpierw jonowo w sposób skrócony, bo wtedy ładnie widać, że powstaje ten osad , ale potem skresliłam i zapisalam w sposób pełny jonowy, bo przecież o skrócony nie prosili.
I szlag mnie trafił, kiedy w odpowiedziach zobaczylam zapis jonowy skrócony.
Więc jak to jest, nawet jak piszą tylko jonowo, to chodzi o zapis skrócony?
I czy na maturze dali by mi za to punk, czy odcieli, bo to jednak musi być zapis jonowy skrócony?
Awatar użytkownika
vuze
Posty: 831
Rejestracja: 13 lip 2008, o 16:01

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: vuze »

paulina_47, też mam ten dylemat, bo raz jest skrócony, a raz nie. hmmm niech ktoś mądry oświeci
Gitarowa
Posty: 592
Rejestracja: 18 lut 2011, o 20:39

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: Gitarowa »

Ja jak prosza o jonowy to daje nieskrócony, a skrócony tylko jak wyraznie zaznaczą że taki chcą.
Ale w sumie nie wiem czy dobrze robię
Awatar użytkownika
paulina_47
Posty: 1092
Rejestracja: 1 lut 2009, o 14:52

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: paulina_47 »

Kurde, w poleceniu pisze jonowo", a w odpowiedziach jest napisane sposobem jonowym skróconym. Tak, jakby w arkuszu chcieli co innego, a w odpowiedzi podali co innego.
Gitarowa
Posty: 592
Rejestracja: 18 lut 2011, o 20:39

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: Gitarowa »

A to są oficjalne klucze z matur? Czy jakieś testy? Bo może po prostu jest błąd w odpowiedzi (co się często zdarza)
Awatar użytkownika
paulina_47
Posty: 1092
Rejestracja: 1 lut 2009, o 14:52

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: paulina_47 »

Klucz z matury 2002.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości