Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Fotografia przez mikroskop - nasze zdjęcia i filmy; obróbka zdjęć na komputerze, programy do edycji, stackowanie; konkursy mikrofotografii;
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

kris_m - Twoje zdjęcia nie wymagają komentarza, film kręciłeś aparatem cyfrowym ?

Imperialista - kombinowanie przy świetle, przyniosło doskonałe efekty

Orzęsek w kontraście fazowym - JAKI
Awatar użytkownika
kris_m
Posty: 112
Rejestracja: 9 maja 2010, o 17:13

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: kris_m »

Pickul - film kręcony był aparatem cyfrowym -kompaktem, tym samym którym robię zdjęcia
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: pawelcanon36 »

Ostatnio kupiłem 3 obiektywy Apo Zeiss-a :

niestety obiektywy są dość zanieczyszczone, nie znacie może jakiegoś sprawdzonego serwisu który zajmuje się takimi sprawami w okolicach Krakowa lub Kielc , bo boję się oddać do pierwszego jaki się nawinie żeby nie rozwalili mi tych Apo. Jakie okulary stosuje się z obiektywami apochromatycznymi?

Krew żaby (stały preparat)
Okular 10x

Apo 90X/1,30 BF
1.jpg
Apo 60X/1,0-0,7 BF
2.jpg
Apo 20X/0,65 BF

Zdjęcia wyszły średnio ale to wina przejściówki home-made (ob. są na 170mm a w MB-30 jest 160mm), niedługo będę miał (najprawdopodobniej) normalną przejściówkę.
Ale i tak w obserwacji ocznej była spora różnica (na + dla Apo ) miedzy achromatami Pzo czy nawet Plan Delty Optical
3.jpg
Plan 40X/0,65 BF
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

w krakowie sprzedaza i serwisem zajmuje sie firma microinstruments, na ul drzymaly 13. facet jest fachowcem.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

Twoje obiektywy wyglądają na krótkie tj. 33 mm, Zeiss chyba nie robił ob. na długość tubusu 170 mm, ale oczywiście nie mam pewności. Co za przejściówkę zastosowałeś ?
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: pawelcanon36 »

Twoje obiektywy wyglądają na krótkie tj. 33 mm, Zeiss chyba nie robił ob. na długość tubusu 170 mm
W sumie to nie wiem a czy to nie jest równoznaczne? Mógłbyś wytłumaczyć różnicę?
Co za przejściówkę zastosowałeś ?
Obiektywy przedłużyłem o 10mm, przejściówka to był kawałek plastikowej rurki do której jednego końca przymocowany był gwint ob starego ob Pzo a do drugiego końca mocowałem obiektyw Apo taśmą klejącą.
1.jpg
Jakie okulary stosuje się z obiektywami apochromatycznymi?
Może wiecie
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

Masz obiektywy 160/0.17, długość tubusu 160 mm a długość parfokalna 33 mm, MB30 ma długoś parfokalną 45 mm

Długość parfokalna mierzona jest od płaszczyzny oporowej obiektywu do jego ogniska przedmiotowego. Mniej więcej znaczy to tyle że obiektywy o dużych powiększeniach mające małą odległość roboczą swoją długością zbliżone są do długości parafokalnej. czyli w MB30 ob. 100X, ma około 45 mm długości, a Twoje nowe Apo mają 33 mm (60 i 90), czyli żeby zagrało musisz przedłużyć jakoś każdy obiektyw o ok. 12 mm, ale są to obiektywy na dł. tubusu 160 mm a nie 170 mm
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

to sa krotkie apo. ja pamietam dawno temu za malolata mialem takie, a kupilem inny mikrosklop pzo w ktorym byly dwa na 45mm i jedno miesce wolne - wstawilem ten krotki i nie dzialalo, z czasem podlozylem klocki na ktorych stal preparat (i tak nie bylo przesuwu XY) i wtedy dalo sie zaostrzyc (: potem okazalo sie ze stolik mozna odkrecic i przymocowac o jedna srube wyzej i wtedy juz bylo ok.

obecnie poszedlbym do dobrego slusarza precyzyjnego i zamowil przedluzke - bo takie domowej roboty raczej na pewno nie beda wycentrowane i moze to miec wplyw na obraz.

okulary to Ci Marcin powie jake sa najlepsze, na niego poczekaj.
Imperialista
Posty: 133
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 20:54

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Imperialista »

Też pobawiłem się trochę z Rheinberg Illumination. Kiedyś zrobiłem przesłonę do pola ciemnego na bezbarwnej folii, i na nią nakleiłem dzisiaj kolorowe, półprzezroczyste fiszki (miałem tylko 30 minut na takie eksperymenty ) Filtr mi oczywiście wyszedł krzywo, ale technika faktycznie ciekawa. Ładnie to wszystko wygląda, ale koniec końców to tylko bajer".

W wolnej chwili zrobię filtry Waszym nadrukowym sposobem. Warto mieć
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

rheinberg i filtry generalnie - moze i tylko bajer ale bardzo fajny (: jask dobrze pokombinuje to mozna uzyskac efekt bardzo zblizony do DIC (przynajmniej w porownaniu na zdjeciach), nie mowiac o innych efektach.

drugie zdjecie - kolonie bakterii, nie znam sie, nie wiem jakie ale sa w wodzie gdzie od kilku dni gnije sobie zeszloroczna trawa. maja podluzny ksztalt.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

1 - 3 - skóra cebuli w kontraście fazowym
4 - miąższ kiwi w jasnym polu
5 - 7 - piękna rozwielitka w rheinberg illumination
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

pierwsze zdjecie rozwielitki fajne, bardzo dobre czyste tlo (:

bialy miazsz pomaranczy
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

foto 1 - wrotek
2 - 3 - okrzemki
4 - 5 - glony nitkowe
6 - 7 - jakieś orzęski wśród glonów nitkowych (ob. 100X)
8 - drobne zielenice ? (ob. 100X)
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość