Czy i dlaczego błony płodowe były konieczne ?

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
jaro10
Posty: 18
Rejestracja: 15 lut 2011, o 09:43

Czy i dlaczego błony płodowe były konieczne ?

Post autor: jaro10 »

Dzięki nim kręgowce oddzieliły się od środowiska wodnego, ale owady mimo ich braku, również sobie poradziły. Dlaczego ?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Czy i dlaczego błony płodowe były konieczne ?

Post autor: AnnaWP »

Naumiały się wytwarzać nieprzepuszczalne dla wody osłonki jaj, a ich rozwój zarodkowy (w jaju) jest bardzo krótki, później przechodzą okres larwy. Larwa, czyli mocno niegotowy osobnik, który może sam pobierać pokarm, co daje mu sporo czasu na spokojne dojrzewanie i wzrost.
To inna droga do opanowania środowiska lądowego.

Oczywiście że wykształcenie błon nie było konieczne. Nie było, skoro inne organizmy sobie poradziły bez nich.
Ale w naszej linii rozwojowej to była właśnie ta skuteczna taktyka, którą zastosowaliśmy.

Przypominam, że kierunek zmian ewolucyjnych nie jest celowy, zatem nie można myśleć o tym jako zrealizowaniu postawionych celów, spełnieniu koniecznych rozwiązań.
jaro10
Posty: 18
Rejestracja: 15 lut 2011, o 09:43

Re: Czy i dlaczego błony płodowe były konieczne ?

Post autor: jaro10 »

Rozumiem, że osłonki kręgowców są przepuszczalne dla wody, tak ?

No tak, rozumiem i dzięki za szybką odpowiedź.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Czy i dlaczego błony płodowe były konieczne ?

Post autor: AnnaWP »

To zależy. Osłonki jaj płazów i ryb są przepuszczalne. W wodzie to nie jest problem. Po wyjęciu z wody wyschną.

W przypadku bezkręgowców jest różnie. Nawet ślimak w moim akwa robi kokony nad powierzchnią wody, przy czym nie może być za sucho, ale zdecydowanie nie w wodzie. Jaja otoczone są skorupkami jakby wapiennymi (na oko, nie sprawdzałam, ale mogę sprawdzić). Zakładam, że muszą w jakimś stopniu chronić przed wysychaniem.

Warto zwrócić uwagę na rozmiary jaj. Błony płodowe występują w jajach o sporych rozmiarach, nie spotkałam jaja bezkręgowca o rozmiarze kilku i więcej centymetrów.
Awatar użytkownika
szama
Posty: 193
Rejestracja: 24 lis 2010, o 22:56

Re: Czy i dlaczego błony płodowe były konieczne ?

Post autor: szama »

Bezkręgowce chyba nie rosną w jajach, a owodniowce i owszem, daje to miejsce dla rozwoju embrionu w środku jajka - masy embrionu przybywa kosztem płynu, gdyby go nie było nie byłoby miejsca w jajku. Akurat ptaki chyba zaczynają się kluć akurat jak zaczyna brakowac w środku przestrzeni, aczkolwiek nie twierdzę że akurat z powodu jej braku.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Czy i dlaczego błony płodowe były konieczne ?

Post autor: AnnaWP »

Słucham

Jajorodność coś mówi?
Każdy organizm, który rozwija się w jaju, rozwija się w jaju. W przypadku bezkręgowców jest bardzo różnie. Np. u owadów jaja są polilecytalne, pierwsze podziały to tylko kariokineza, później jest dopiero podział cytoplazmy na drobne komórki umieszczone peryferycznie. Dalej rozwój. Trudno mówić o wzroście ponieważ ilość materii w jaju jest ograniczona i każdy zarodek raczej się rozwija, jednak jego masa nie może przekroczyć zasobów zgromadzonych w jaju. No a żółtko zawsze gromadzi się w komórce jajowej, a więc jest częścią zygoty.
Podobnie jest u ptaków i gadów. Nie pobierają materii z zewnątrz, więc korzystają wyłącznie z zasobów zgromadzonych w jaju. Jednak błony płodowe rozwiązują pewne problemy nierozwiązane w poprzednich jajach i nie chodzi tylko o barierę dla wysuszania. Chronią zarodek przed wstrząsami, usuwają zbędne produkty przemiany materii itd.
jaro10
Posty: 18
Rejestracja: 15 lut 2011, o 09:43

Re: Czy i dlaczego błony płodowe były konieczne ?

Post autor: jaro10 »

A co z jajami gadów, ptaków, ssaków ? Ich osłonki są przepuszczalne ?
Wybacz, że tak zawracam Ci głowę AnnoW_UO, ale widać, że fascynuje Cie biologia, a ja tak przy okazji tylko pytam. oczywiście pytanie kieruje do każdego chętnego udzielenia odpowiedzi.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Czy i dlaczego błony płodowe były konieczne ?

Post autor: AnnaWP »

To zależy dla czego przepuszczalne. Wymiana gazowa na ile wiem zachodzi, ale tylko gazowa. Woda nie ucieka z jaja.

Co prawda jestem botanikiem, ale mam nadzieję, że pomogłam
jaro10
Posty: 18
Rejestracja: 15 lut 2011, o 09:43

Re: Czy i dlaczego błony płodowe były konieczne ?

Post autor: jaro10 »

Pomogłaś. Dzięki.

Pytanie z botaniki może niedługo również się pojawi.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości