prosze o pomoc. parzydełkowce - PD

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
radxio12321
Posty: 10
Rejestracja: 20 lut 2011, o 14:26

prosze o pomoc. parzydełkowce - PD

Post autor: radxio12321 »

proste zadania proszę o pomoc.


1. Dlaczego swobodnie żyjące meduzy parzydełkowców nie wytworzyły symetrii dwubocznej?


2. w skład ektodermy parzydełkowców wchodzą komórki nabłonkowo-zmysłowe i nabłonkowo-mięśniowe.

- które z nich pełnią funkcje receptorów a które efektorów?


3. - 10 stułbią, którym zniszczono komórki interstycjalne przez napromieniowanie.

- 10 stułbią, którym po uprzednim napromieniowaniu przeszczepiono komórki interstycjalne.


sformułuj problem badawczy przedstawionych doświadczeń.

Podaj przypuszczalny wynik tych eksperymentów


4. na podstawie poniższego tekstu wykaż, na czym polega związek między sposobem rozmnażania a warunkami środowiska.


stułbi rozmnażają się w dwojaki sposób. wiosną i latem, w korzystnych warunkach: przy odpowiedniej temperaturze i dużej dostępności pokarmu zwierzęta te rozmnażają się bezpłciowo przez pączkowanie.

Jesienią i w okresach pogarszających się warunków rozmnażają się płciowo. Powstała zygota zimuje oroczona grubą osłonką.




miej więcej wiem na niektóre pytania odp. ale nie wiem czy dobrze myślę. Proszę o szybką odpowiedz.
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: prosze o pomoc. parzydełkowce - PD

Post autor: Collo »

Ad. 1
Meduzy nie wytworzyły symetrii dwubocznej, ponieważ nie poruszają się swobodnie, lecz są unoszone przez wodę.

Ad.2
Receptory (kom. odbierające bodźce zewnętrzne) to kom. nabłonkowo-zmysłowe, efektory (kom. reagujące na bodźce) to kom. nabłonkowo- mieśniowe

Ad. 3
tu brakuje kilku informacji dlaczego podjęto się przeszczepiania tych komórek. Myślę, że chodzi tu o regenerację - to powinno być w zadaniu.

Ad. 4
Jak są stałe, korzystne warunki środowiska to stułbie rozmnażają się bezpłciowo - w krótkim czasie powstają identyczne osobniki, które przystosowują się do tego środowiska, spowodowane jest to brakiem zmienności genetycznej.

Jak są niekorzystne warunki to rozmnażają się płciowo. Większa zmienność genetyczna powoduje dużo większe możliwości przystosowawcze do środowiska.
radxio12321
Posty: 10
Rejestracja: 20 lut 2011, o 14:26

Re: prosze o pomoc. parzydełkowce - PD

Post autor: radxio12321 »

dzięki, ratujesz mi życie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości