Jaki rodzaj transportu zachodzi w pompie protonowej?

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
covalt
Posty: 58
Rejestracja: 3 mar 2011, o 10:00

Jaki rodzaj transportu zachodzi w pompie protonowej?

Post autor: covalt »

Witam! prosiłbym o pomoc, bo zaraz mi głowa eksploduje, znajduje same sprzeczne informacje.

Chodzi mi o transport jonów H+ na grzebieniach mitochondrialnych - mianowicie moment w którym są one wyrzucane przez pompę protonową do matrix. Jako że jony przechodzą z roztworu bardziej stężonego do mniej stężonego wydaje się że jest to transport zgodny z gradientem stężeń(dyfuzja wspomagana), ale czy na pewno?

Cały czas byłem przekonany że transport wbrew gradientowi stężeń to taki w którym zachodzi przejście jonów z roztworu mniej stężonego do roztworu bardziej stężonego(tak mam napisane w podręczniku operona).

I wszystko było by fajnie tylko jak się ma do tego osmoza - która zachodzi także zgodnie z gradientem stężeń a polega na przejściu jonów z roztworu mniej stężonego do bardziej stężonego(wg tego o twierdzi operon osmoza powinna być transportem aktywnym bo przechodzi z mniej stężonego do bardziej stężonego).

Nie wiem teraz czy to że transport jest np aktywny zależy od tego czy jony przechodzą z roztworu mniej stężonego do bardziej stężonego, czy może to z jakiego do jakiego przechodzą nie odgrywa tu żadnej roli, a liczy się jedynie ATP które jest lub nie jest używane w transporcie?
Wszystko mi się pomieszało
Pomożecie?

PS szukałem w wyszukiwarce, ale nie znalazłem konkretnej odpowiedzi na moje pytanie, po necie też buszowałem i dalej nic.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Jaki rodzaj transportu zachodzi w pompie protonowej?

Post autor: AnnaWP »

Przede wszystkim - osmoza jest zgodna z gradientem stężeń, bowiem:
im więcej substancji rozpuszczonych, tym mniej wody w roztworze.
Kiedy woda przechodzi z roztworu hipoosmotycznego do hiperosmotycznego, to przechodzi z tego, gdzie wody jest więcej do tego, gdzie jest mniej.

Osmoza to transport tylko wody, a nie jonów.

I tak - transport protonów przez pompę jest bierny ponieważ nie zużywa ATP, wykorzystuje gradient elektrochemiczny. Jednak ta sama syntaza może być pompą i transportować protony wbrew gradientowi, zużywając ATP.
covalt
Posty: 58
Rejestracja: 3 mar 2011, o 10:00

Re: Jaki rodzaj transportu zachodzi w pompie protonowej?

Post autor: covalt »

Dziękuję Ci bardzo! Faktycznie, w przypadku osmozy woda jest jakby roztworem domyślnym i większe jej stężenie jest tam gdzie jest jej więcej

Czyli:
Transport zgodny z gradientem stężeń - przejście jonów / cząsteczek z roztworu bardziej stężonego do mniej stężonego

Transport wbrew gradientowi stężeń - przejście jonów/cząsteczek z roztworu mniej stężonego do bardziej stężonego - z użyciem ATP
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Jaki rodzaj transportu zachodzi w pompie protonowej?

Post autor: AnnaWP »

Tak. Bezpośrednio lub pośrednio ATP jest zużywane.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości