Kwesita jednostek na maturze

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
arek(z)
Posty: 136
Rejestracja: 30 lis 2006, o 16:07

Kwesita jednostek na maturze

Post autor: arek(z) »

Witam !
Mam pytanie : czy na maturze z chemii lub fizyki w trakcie rozwiązywania zadań trzeba pisać odpowiednie jednostki, czy wystarczy napisac konkretną jednostkę przy końcowym wyniku ?
Słyszałem sprzeczne opinie na ten temat.
Prosiłbym aby wypowiedział się ktoś kto ma o tym pojecie podparte doświadczeniem
Szukałem, ale nie znalazłem takiego tematu, w razie czego prosze moda o link i skasowanie tego tematu
Pozdrawiam !
naanahanae
Posty: 186
Rejestracja: 7 paź 2006, o 14:19

Re: Kwesita jednostek na maturze

Post autor: naanahanae »

wydaje mi się ze wyprowadzenie jednostek jest ważne, poza tym jest to świetny sposób na sprawdzenie czy wyprowadzając wzór dokonało się dobrzych przekształceń.
Awatar użytkownika
jillian
Posty: 334
Rejestracja: 20 lis 2006, o 15:10

Re: Kwesita jednostek na maturze

Post autor: jillian »

wprowadzanie jednostek daje doużego plusa podczas oceniania, sprawdzający przynajmniej bedzie wiedzieć ze sie znasz na rzeczy
Pozdro
arek(z)
Posty: 136
Rejestracja: 30 lis 2006, o 16:07

Re: Kwesita jednostek na maturze

Post autor: arek(z) »

Nie interesuje mnie to, czy mam plusa u sprawdzajacego, naprawdę Chce po prostu wiedzieć, czy jeśli w trakcie obliczeń pominę jednostki to zostana mi odjete punkty.
Ponadto czasami zdarzają się bardzo skomplikowane przekształcenia, a czas na maturze jest niestety ograniczony. Chodzi mi konkretnie o to, czy te jednostki w obliczeniach sa konieczne, a ich brak stanowi mankament pozwalajacy egzaminatorowi odjąć punkty.
Dzięki !
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Kwesita jednostek na maturze

Post autor: Medycyna Lwów »

tak w kluczach sa punkty za jednostki lub nap. podaja ze za wynik z JEDNOSTKA 1 pkt. więc trzeba pisać ejdnostki./ Poza tym wg mnie rachunek ejdnostek często pozwala wykryś nasz błąd np. podczas przekształcania wzoru i w proę sie zorientowac, wiec chyba warto go zawsze wykonywac D
arek(z)
Posty: 136
Rejestracja: 30 lis 2006, o 16:07

Re: Kwesita jednostek na maturze

Post autor: arek(z) »

No właśnie. za wynik z jednostką. To jest oczywiste, ale czy w trakcie obliczeń jednostki są wymagane ? Mój nauczyciel od fizyki, egzaminator, twierdzi, że dopuszcza sie pominiecie jednostek w obliczeniach, pod warunkiem, że postawi się odpowiednia przy wyniku. Za to człowiek od chemii jest innego zdania.
naanahanae
Posty: 186
Rejestracja: 7 paź 2006, o 14:19

Re: Kwesita jednostek na maturze

Post autor: naanahanae »

jjednostkę musisz sobie wyprowadzić nie możesz je sciągnąć z kosmosu. ja wiem i ty to wiesz ze prędkość jest w m/s a ciśnienie w Pa ale to musi wynikac ze wzoru końcowego który zastosujesz do obliczeń
safa_tt

Re: Kwesita jednostek na maturze

Post autor: safa_tt »

Z tego co mi wiadomo wystarczy podać jednostkę przy wyniku. Przy okazji ułatwia to obliczenia, nie trzeba za kaŻdym razem przepisywać literek ) I jeśli ktoś potrafi rozwiązać zadanie i poda poprawny wynik z właściwą jednostką, to świadczy chyba o tym, Że UMIE. Przy rysowaniu wykresów trzeba oznaczyć osie odpowiednimi jednostkami, bo moga odebrać punkty. Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Kwesita jednostek na maturze

Post autor: tin »

Zgadza się. Przygotowuje się do matury pod okiem osoby, która sprawdza prace. Jeśli nie jest to określone w poleceniu to jednostek nie trzeba wyprowadzać(bo i takie zadania są). Musi byc jednak podana jednostka przy wyniku końcowym. Brak jednostki to 0 punktów za zadanie.


Poprawiono błędy
Ostatnio zmieniony 6 lut 2007, o 10:08 przez tin, łącznie zmieniany 1 raz.
arek(z)
Posty: 136
Rejestracja: 30 lis 2006, o 16:07

Re: Kwesita jednostek na maturze

Post autor: arek(z) »

O rany ! Cóż za fantastyczna wiadomość !
tin, a tyczy sie to i każdego przedmiotu, czy jakichs konkretnych ?
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Kwesita jednostek na maturze

Post autor: tin »

Tyczy sie to fizyki. Z reszta nie wiem jak jest.
Ale nalezy pamietac o osiach układu współrzednych, bo ich oznaczenie to także podstawa do zdobycia punktu.

[ Dodano: Wto Lut 06, 2007 11:10 ]
Z drugiej strony jak wyprowadzisz jednostki to mozesz liczyć na bardziej przychylne spojrzenie sprawdzajacego prace(może nie urwie kilku punktów jak wiekszośc ma w zwyczaju). Tylko czy to cos da jak sie pomylisz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości