Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Fotografia przez mikroskop - nasze zdjęcia i filmy; obróbka zdjęć na komputerze, programy do edycji, stackowanie; konkursy mikrofotografii;
Awatar użytkownika
kris_m
Posty: 112
Rejestracja: 9 maja 2010, o 17:13

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: kris_m »

Przydatna strona do szybkiego oznaczania okrzemek:

Kod: Zaznacz cały

westerndiatoms.colorado.edu/taxa/morphology/symmetrical_biraphid
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

kurcze, swietna! znalazelm wiele, ale tej nie. gdyby jeszcze miec taka z orzeskami to juz byloby idealnie, no ale od orzeskow jest przeciec Marcin (: (dzieki za ostatnie oznaczenie)
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: _Marcin_ »

Pickul pisze:1 - orzęsek
2 - 3 - orzęsek (pożeracz okrzemek
pierwszy nie wiem, nie zidentyfikuje go.Widać, że jest mocno najedzony a to sprawę często znacznie utrudnia.
Pozostałe dwa należą chyba do rodziny Chilodonellidae, być może jest to jakaś Chilodonella lub rodzaj morfologicznie zbliżony.
kris_m pisze:Przydatna strona do szybkiego oznaczania okrzemek
no faktycznie, niezła jest i w dodatku z nowym zrewidowanym nazewnictwem. Jedna moja uwaga co do oznaczania okrzemek, żeby je oznaczać należy je oglądać od strony okryw(to one posiadają charakterystyczną ornamentację) a oprócz tego zdarzają się naturalnie w przyrodzie formy teratologiczne o nieprawidłowo wykształconych pancerzykach i na to też trzeba uważać.
planapo pisze:gdyby jeszcze miec taka z orzeskami to juz byloby idealnie,
co do orzęsków, znam parę stron ale tam szuka się po nazwach a nie po obrazkach Więc i tak trzeba być w tym temacie obeznanym bo nic się nie znajdzie a w ciemno szukać w takiej ilości danych jest bezsensu.
no ale od orzeskow jest przeciec Marcin (: (dzieki za ostatnie oznaczenie)
no tak, może na tym forum jestem w tym temacie najbardziej obeznany ze wszystkich ale na pewno nie jestem w stanie oznaczać wszystkiego co widzę na zdjęciach. Generalnie to nie jest to łatwa dziedzina i wymaga dość dużej specjalistycznej wiedzy i pasji.
Jakiś czas temu znalazłem w śmierdzącej kałuży na polach w Topolinie pewnego charakterystycznego orzęska, okazało się po konsultacji z pewnym naukowcem że jest to Tropidoatractus acuminatus Levander, 1894, jedyny znany nauce gatunek tego rodzaju.Mam niezbyt dobre fotki(siedział w jakimś syfie, nie mogłem go lepiej uchwycić ani lekko przycisnąć szkiełkiem), jedną już wcześniej pokazałem, poniżej druga.
Franz K
Posty: 39
Rejestracja: 24 mar 2011, o 23:38

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Franz K »

Koledzy, zabawki doszły
Wyglądają jak nowe pomimo swoich lat. W tej skrzynce po lewej jest prosty zestaw do kontrastu fazowego, ciemnego pola i polaryzacji. W skrzynce po prawej jest kondensor olejowy do ciemnego pola i obiektyw 100X z przesłoną irysową. Na razie nie mam czasu się tym bawić ale za tydzień być może. Wtedy poproszę Was o pomoc w odpaleniu tych sprzęcików. Na razie zorientowałem się, że polaryzatory są lepsze od fotograficznych, które posiadam bo lepiej wygaszają światło i nie wprowadzają fioletowego zabarwienia. Polaryzator wygasza ekran z laptopa. Nie wiedziałem, że taki ekran wysyła światlo spolaryzowane Przesłona do ciemnego pola ze skrzynki po lewej ma ciemny placek w środku, który nie jest całkiem nieprzepuszczalny dla światła. Tak ma być ? Czy nakleić tam coś konkretniejszego?
Franz K
Posty: 39
Rejestracja: 24 mar 2011, o 23:38

[Film] Ameba

Post autor: Franz K »

Mnie się nie udało jeszcze uwiecznić podziału pantofelków.
Ostatnie polowanie w akwarium:
1. Ameba

2. Chyba wirczyk ?

3. Jakaś witka ale nie mam zielonego pojęcia co to jest. Bez przerwy się wije, że nawet porządnej fotki nie da się zrobić
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

to chyba tylko zwykly nicien, jak preparat polezy chwilke to sie uspokoi. za to sporo ciekawych orzeskow tam sie przewija (:

ja ze dwa razy trafilem na podzial w tym raz ogladalem od poczatku do konca i zalowalem ze nie mam kamery, bo od stanu mniej wiecej takiego jak na mojej ostatniej fotce do rozdzielenia uplynelo moze 7-8 min.

jeszce raz wrotek Euchlanis dilatata, strasznie ruchliwy.
Franz K
Posty: 39
Rejestracja: 24 mar 2011, o 23:38

[Film] Wrotek

Post autor: Franz K »

Jak się napatoczy jakiś pantofelek to będę siedzial i czekał tak długo aż sie podzieli i nagram filmik
Na razie filmiki z wrotkami z mojego akwarium

Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: _Marcin_ »

BJC, bardzo dobre zdjęcia
Poniżej prezentuje kilka okrzemek z próbki z rzeki Narew.
1.jpg
Synedra sp.
2.jpg
Aulacoseira sp.

Pinnularia sp.
3.jpg
4.jpg
Melosira sp.

Asterionella sp.
5.jpg
Amphora sp.

Epithemia sp.
6.jpg
Cyclotella sp. lub podobny rodzaj okrzemek centrycznych

Cocconeis sp.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: _Marcin_ »

cd. okrzemek z rzeki Narew
1.jpg
Tabellaria fenestrata
2.jpg
Nitzschia sigmoidea

Cymbella sp.
3.jpg
4.jpg
Cymatopleura sp.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: _Marcin_ »

U mnie wysyp okrzemek, spróbuje znaleźć i oznaczyć wszystkie rodzaje z próbki wody z rzeki Narew:)

Hantzschia sp.
1.jpg
Caloneis sp.
2.jpg
Pinnularia sp.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: _Marcin_ »

1.jpg
Cymbella sp.
Awatar użytkownika
BJC
Posty: 175
Rejestracja: 6 mar 2011, o 13:40

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: BJC »

planapo pisze:BJC fajne te owady, ale to sa zdjecia makro, a nie typowe mikro. Sam kiedys robilem makro i jest to bardzo fajna zabawa (:
Pickul dzięki.
Ja nie mówię że są mikro, są mikroskopowe - jak w temacie.
Tahyon
Posty: 61
Rejestracja: 21 sie 2006, o 14:50

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Tahyon »

BJC pisze: Ja nie mówię że są mikro, są mikroskopowe - jak w temacie.
Od dawna robię w fotografii i myślałem, iż zawiłości makro nie są mi obce. A tu proszę, zawsze ktoś mnie czymś świeżym zaskoczy. Znaczy się, że robiłeś te zdjęcia makro mikroskopem, tak? Bo jeżeli aparatem, to mam obiekcje co do wypowiedzi.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości