redoksy problem

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
mitap
Posty: 4
Rejestracja: 25 kwie 2011, o 18:02

redoksy problem

Post autor: mitap »

przykład 1

O2 + C → CO2
Reakcje połówkowe
O2 + 4e- = 2O
C – 4e- = C

przykład 2

2Mg + O2 = 2MgO
Reakcje połówkowe
2Mg - 4e = 2Mg
2O + 4e = 2O

Mam takie pytanie dlaczego w pierwszym przykładzie w reakcji połówkowej 2 jest w indeksie dolnym a nie tak jak w przykładzie drugim przed tlenem. Przykład pierwszy jest z wikipedi a drugi z książki do liceum wiec powinny być dobrze zrobione.
Awatar użytkownika
Binkoza
Posty: 51
Rejestracja: 23 lut 2010, o 14:57

Re: redoksy problem

Post autor: Binkoza »

Jakoś w redoxach na lekcjach się z tym nie spotkałam i szczerze powiem, że nie do końca wiem, jak na to zareagować.

Uznaje się, że tlen jest jednym z tych pierwiastków, które występują w cząsteczkach, czyli 2 pisze się w indeksie dolnym. Może jednak, by zwrócić uwagę uczniom wyszczególniono to, by w dalszych etapach pamiętać, że są to 2 atomy połączone w cząsteczkę i należy wziąć pod uwagę 4 elektrony.
Proponuję jednak pisać na maturze tlen jako cząsteczkę a nie dwa atomy.

PS. Proszę, nie uważaj wikipedii jako nieomylnej skarbnicy wiedzy, bo przypominam, że mogą ją redagować wszyscy. Czasami specjalnie wypisują złe informacje. Dopóki to nie zostanie sprawdzone i poprawione wiszą na stronie te złe.
Odwołujcie się do książek, albo innych miejsc.
mitap
Posty: 4
Rejestracja: 25 kwie 2011, o 18:02

Re: redoksy problem

Post autor: mitap »

A jeszcze taki przykład z uzgodnieniem równania

KI+ K2Cr2O7 + H2SO4 = I2 + K2SO4 + Cr2(SO4)3 + H2O

I tu mam znów problem bo nie wiem czy piać:
2I - 2e = I2 /*3
Cr2 + 6e = Cr2

czy:
2I - 2e= 2I /*3
2Cr + 6e = 2Cr
czy może jeszcze jakoś inaczej, i czy jeżeli napisze te równania połówkowe złym sposobem a dobrze uzgodnię reakcje to czy to duży błąd?

bo reakcja chyba będzie tak?
6KI+ K2Cr2O7 + 7H2SO4 = 3I2 + 4K2SO4 + Cr2(SO4)3 + 7H2O
Awatar użytkownika
asqua92
Posty: 576
Rejestracja: 26 mar 2011, o 21:17

Re: redoksy problem

Post autor: asqua92 »

Chrom nie występuje w cząsteczkach, dlatego 2 przed po lewej i po prawej stronie, czyli 2Cr + 6e = 2Cr a dla I to będzie tak:
2I = I2 + 4 e

A czy to ma znaczenie to myślę, że tak, bo zadania są zazwyczaj punktowane według schematu, że osobno punkty za bilans a osobno za uzgodnienie końcowe, więc mogą odjąć punkt i trzeba uważać
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości