kilka zadań z bezkręgowców

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
Karol4
Posty: 15
Rejestracja: 20 mar 2011, o 10:16

kilka zadań z bezkręgowców

Post autor: Karol4 »

1. jakie są 2 różnice między układem krążenia owada i dżdżownicy?

2.Jakiego narządu zmysłu głownie używają owady?

3.Większość mięczaków podobnie jak stawonogi posiada szkielet zewnętrzny. podaj róznicę między szkieletem zew. mieczaków a stawonogów. Określ konsekwencje wskazanej różnicy.

4.Podaj korzyści wynikające z redukcji muszli u głowonogów. wyjaśnij dlaczego ewolucyjna tendencja do zaniku muszli jest wyraźna u głowonogów, a brak jej u małży.

5. wyjaśnij wpływ braku cefalizacji na rozwój układu nerwowego u małży.wskaż zależność budowy układu nerwowego a trybem życia małży.

moze komuś uda sie to napisać
Awatar użytkownika
karteczka88
Posty: 825
Rejestracja: 11 sty 2007, o 14:23

Re: kilka zadań z bezkręgowców

Post autor: karteczka88 »

2. chyba oczy
"Jaki jest człowiek, takie są jego marzenia".
Awatar użytkownika
Katarzyna-
Posty: 60
Rejestracja: 18 maja 2010, o 15:05

Re: kilka zadań z bezkręgowców

Post autor: Katarzyna- »

4. Np. większe rozmiary ciała, brak ograniczenia ruchów, lekkość (nie jestem pewna) głowonogi aktywnie się poruszają, małże wykorzystują muszlę np. do polowania, chroni ona je też przed drapieżcami (małże nie mogą się aktywnie poruszać - uciekać).

5. Brak cefalizacji to zdaje się także redukcja centralnej struktury nerwowej, brak ośr. koordynacji małże nie poruszają się aktywnie więc nie są im potrzebne ośr. kojarzenia i koordynacji ruchów (jakie mają np. głowonogi).
Karol4
Posty: 15
Rejestracja: 20 mar 2011, o 10:16

Re: kilka zadań z bezkręgowców

Post autor: Karol4 »

dzięki za odpowiedzi:)
miałby ktoś pomysł z 3? chodzi tu o skład chemiczny czy moze o coś innego?
Awatar użytkownika
Katarzyna-
Posty: 60
Rejestracja: 18 maja 2010, o 15:05

Re: kilka zadań z bezkręgowców

Post autor: Katarzyna- »

Np. mięczaki mają konchiolinowo - wapienny - sztywny stawonogi chitynowy - zwapniały częściowo lub całkowicie, sama chityna zawsze jest na powierzchni stawów (jest elastyczna - umożliwia to ruch, zginanie kończyn w stawach). Ale jaki z tego konkretny wniosek? Nie wiem, spróbuj sam.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: kilka zadań z bezkręgowców

Post autor: AnnaWP »

Ja obstawiam w 3 zmysł czucia chemicznego. W końcu feromony np. rozpoznają w dosłownie policzalnych ilościach cząstek, na dalekie odległości.
Awatar użytkownika
Katarzyna-
Posty: 60
Rejestracja: 18 maja 2010, o 15:05

Re: kilka zadań z bezkręgowców

Post autor: Katarzyna- »

Rozumiem, że chodzi Ci Anno o punkt 2

Może masz pomysł co do pkt. 3? Ciekawi mnie, o co chodzi.
KiiNGuuSIA
Posty: 7
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 17:33

Re: kilka zadań z bezkręgowców

Post autor: KiiNGuuSIA »

A może to ze skorupiaki zrzucają pancerz i mogą rosnąc a mięczaki już nie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości