Układ nerwowy

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
KiiNGuuSIA
Posty: 7
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 17:33

Układ nerwowy

Post autor: KiiNGuuSIA »

Mam problem z układem nerwowym kręgowców. A mianowicie nie mogę zapamiętać i nigdzie znaleźć która cześć mózgu jest najlepiej rozwinięta u której grupy.Chodzi mi o cos w tym stylu : Ptaki mają dobrze rozwinięty móżdżek co wiąże się z ich skomplikowana lokomocja Chodzi mi głownie o ryby płazy gady i ptaki
Awatar użytkownika
Dr Cuddy
Posty: 37
Rejestracja: 22 kwie 2011, o 08:44

Re: Układ nerwowy

Post autor: Dr Cuddy »

To tak:
RYBY:mały mózg zbudowany z 5 pęcherzyków ułożonych liniowo.Najlepiej rozwinięte:śródmózgowie(ośr. węchu),móżdżek(ośr. równowagi) i rdzeń przedłużony(czucie skórne)rdzeń najlepiej
narz.zmysł:oczy,węch,smak,linia naboczna, elektroreceptory ,zmysł chemiczny narząd równoważno-słuchowy,mogą mieć wąsy
PŁAZY:kresomózgowie silnie wydłużone,bardziej rozwinięte niż u ryb,podzielone na 2 połowy(1 jest szyszynka),móżdżek słabo rozwinięty, międzymózgowie w pełni wykształcone,brak oka ciemieniowego,śródmózgowie i rdzeń przedł. b.dobrze rozwinięte
narz.zmysł.:b.dobrze wzrok-czasem rozróżnianie kolorów,akomodacja,czucie,jama ucha ze strzemiączkiem,narząd Jacobsona,linia naboczna u kijanek
Awatar użytkownika
Dr Cuddy
Posty: 37
Rejestracja: 22 kwie 2011, o 08:44

Re: Układ nerwowy

Post autor: Dr Cuddy »

GADY:dobrze kresomózgowie,pojawia się kora mózgowa,u aktywnych jest wykształcony móżdżek,narząd ciemieniowy
narz:wzrok,węch,jezyk,słuch słabo,termoreceptory,akomodacja
PTAKI dobrze rozwinięte kresomózgowie, doskonale rozw.móżdżek-pofałdowany,doskonały wzrok i słuch,grzebień naczyniowy
SSAKImózg duży,dobrze rozwinięte kresomózgowie,pofałdowana kora mózgowa,najmniejsze śródmózgowie,móżdżek duży,dobrze rozwinięty węch i słuch
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości