Zapis konfiguracji za pomocą liczb kwantowych

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
sufler
Posty: 58
Rejestracja: 15 kwie 2011, o 15:51

Zapis konfiguracji za pomocą liczb kwantowych

Post autor: sufler »

Witam!
Jestem na profilu mat-inf, ale uczę się sam w domu chemii i biologii rozszerzonej. W podręczniku natknąłem się na zadanie:
Zapisz symbolicznie (za pomocą liczb kwantowych: głównej i orbitalnej) konfigurację elektronową następujących pierwiastków 7N, 13 Al (.)
W internecie znalazłem kilka rozwiązań tego zadania, ale każdy pisał: a.) 1s22s22p3

To chyba nie jest poprawne rozwiązanie. przecież kazali podać liczby kwantowe, co nie? Nie wiem tylko, czy jak np. główna liczba kwantowa jest taka jak numer powłoki, to jeżeli tu mam dwie powłoki, to mam napisać n = 1,2 ? Tak samo z poboczną l = 0, 0 (są dwie podpowłoki s), 1. Jak to się zapisuje?
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: Zapis konfiguracji za pomocą liczb kwantowych

Post autor: Collo »

przecież kazali podać liczby kwantowe, co nie? Nie wiem tylko, czy jak np. główna liczba kwantowa jest taka jak numer powłoki, to jeżeli tu mam dwie powłoki, to mam napisać n = 1,2 ? Tak samo z poboczną l = 0, 0 (są dwie podpowłoki s), 1. Jak to się zapisuje?
jak masz 7N to rozpisujesz po kolei dla każdego elektronu te liczby kwantowe, które masz podane w zdaniu (główna i orbitalna)
czyli dla elektronu
1 n=1 l=0
2 n=1 l=0
3 n=2 l=0
4 n=2 l=0
5 n=2 l=1
6 n=2 l=1
7 n=2 l=1

albo po prostu dla 7N n=1,2 l=0,1
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Zapis konfiguracji za pomocą liczb kwantowych

Post autor: tin »

Nie wprowadzaj ludzi w błąd!

Masz wyraźnie napisane zapisz symbolicznie". Symbol orbitalu l=0 to s, więc dla n=1, l=0 masz 1s, symbol n=2, l=0 to 2s itd.
Podajesz też liczbę elektronów na orbitalu, bo w końcu ma to być konfiguracja.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości